Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Se poate repara o placa video?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,366
  • Înscris: 14.04.2010
Salutare,
De vreo 2 luni in coace am auzit in cateva randuri niste pocnituri ce veneu din calc, de fiecare data am cercetat calcul dar nu gaseam nicio o problema... ieri seara am mai auzit o pocnitura de genu si imaginea pe monitor s-a umplut de purici... in momentul ala treaba a fost clara, astfel m-am dus direct la placa video si am observat ca fiecare condensator avea fundul bubuit... se pot inlocui condensatorii sau nu are rost sa-mi mai bat capul cu placa asta?
Am uitat sa mentionez ca e placa NVidia cu 512M dedicati, nu mai stiu exact tipul....

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Normal ca se pot inlocui condensatoarele... dar e problema ta daca incerci sa o repari (pe cont propriu) sau cumperi alta, in definitiv nu ai nimic de pierdut daca vei incerca. B)

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Daca e in garantie treaba e simpla.
Daca nu, mai bine o duci la service sa primesti o parere avizata.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Se pot inlocui. Desi e prima placa video cu condensatori bubuiti de care aud. De obicei se duceau cei de pe placa de baza si din sursa.
( in general sursa de proasta calitate e responsabila ptr problemele astea )

Problema e daca merita, ptr ca din ce spui acolo nu stim asta - sunt zeci ( cel putin ) de modele care corespund cu nVidia si 512Mb.
Pana nu zici chipsetul, datele furnizate sunt zero.

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,366
  • Înscris: 14.04.2010
In garantie nu mai e... si am "surprins-o" de vreo 2 ori ca frigea, lucu ce m-a determinat sa o curat, sa-i dau jos radiatorul si ventilatorul cu inlocuit de pasta termoconductoare etc... Sursa am schimbat-o cam acum un an de zile si nu am luat o chestie ieftina, nu mi-a creat niciun fel de probleme... Nu sunt eu mare electronist dar presupun ca chestiile cilindrice argintii de pe placa video ar fi condensatori...
Acum imi tot sta mintea la ce a putut cauza asta... Oricum probabil imi voi lua alta placa grafica dar daca asta se poate repara o voi repara ca as avea cui sa o dau...

#6
blowrabbit

blowrabbit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.01.2011

 Engineer_xxl, on 31st January 2011, 11:04, said:

In garantie nu mai e... si am "surprins-o" de vreo 2 ori ca frigea, lucu ce m-a determinat sa o curat, sa-i dau jos radiatorul si ventilatorul cu inlocuit de pasta termoconductoare etc... Sursa am schimbat-o cam acum un an de zile si nu am luat o chestie ieftina, nu mi-a creat niciun fel de probleme... Nu sunt eu mare electronist dar presupun ca chestiile cilindrice argintii de pe placa video ar fi condensatori...
Acum imi tot sta mintea la ce a putut cauza asta... Oricum probabil imi voi lua alta placa grafica dar daca asta se poate repara o voi repara ca as avea cui sa o dau...
Incearca sa o repari ca nu prea ai de pierdut nimic. Si mie mi s-a ars un Nvidia 8500GT ( ASUS ) si cand m-am dus cu ea la garantie mi-a zis ca e vina mea .. Ce pot sa mai spun? ROMANIA!

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 mister_rf, on 31st January 2011, 10:37, said:

in definitiv nu ai nimic de pierdut daca vei incerca. B)
Depinde ce face , dar e posibil sa strice si placa de baza daca o repara "la misto" .

#8
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
de reparat se poate repara...sigur nu iti amintesti seria?

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,366
  • Înscris: 14.04.2010

 doctorwho, on 31st January 2011, 12:02, said:

de reparat se poate repara...sigur nu iti amintesti seria?
O sa ma uit diseara pe ea, dar ma indoiesc ca scrie pe ea...

#10
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Eu am reparat o gramada fe MX-uri 440 si FX-uri 5200, de prin 2005 incoace. Ai grija la PCB multistrat ca trebuiesc incalzite bine, sa ai un pistol de lipit sanatos, iar de valorile (μF si V) si asezarea (+) condensatorilor cred ca nu e nevoie sa iti amintesc. Succes, oricum nu e garantat ca se repara nici chiar asa.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In echipamentele electronice vandute intre anii 1999-2007 (si chiar 2010) a existat o plaga a capacitoarelor. Pe scurt - spionajul chinezesc a luat o formula incompleta de capacitori electrolitici de la japonezi. Produsele lor erau OK la inceput, dupa principiul iubit si de romani "ieftin si bun", dar in timp aveau o rata de defect extrem de mare.
Mai multe:
http://en.wikipedia....apacitor_plague

Quote

...the reason for the manufacture of faulty electrolytic capacitors was industrial espionage gone wrong: several Taiwanese electrolyte manufacturers began using a stolen formula that was incomplete, and lacked ingredients needed to produce a stable capacitor...

Edited by SuperDuper, 01 February 2011 - 04:03.


#12
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Am banuit eu ceva dar nu am avut timp si chef sa caut vreodata explicatii... foarte tare, mersi de link.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate