Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Compozitia tijelor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Salut! As dori si eu daca se poate sa imi raspunda cineva ce metale contin tijele folosite la operatiile ortopedice. Ex : ruptura de genunchi -rotula.

#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
posibil sa fie din titan...sau argint

#3
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

View Postcalle, on 13th January 2011, 17:54, said:

Salut! As dori si eu daca se poate sa imi raspunda cineva ce metale contin tijele folosite la operatiile ortopedice. Ex : ruptura de genunchi -rotula.
Fii mai precis-unde este fractura exact(rotula,condili femurali,tibie)
In functie de asta se poate sa primesti un raspuns pt ca e sinteza osoasa se poate face cu brose kischner,placi ,suruburi,tije ce pot fi din titan,crom,nichelsi lista poate continua

#4
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
la rotula ma refer. vroiam sa stiu din ce metal sunt facute astfel incat corpul sa nu le respinga.

#5
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

View Postcalle, on 16th January 2011, 19:35, said:

la rotula ma refer. vroiam sa stiu din ce metal sunt facute astfel incat corpul sa nu le respinga.
Pt sinteza rotulei in caz de fractura se pot folosi suruburi care sunt din titan sau un aliaj de crom,nichel si un minim de alte metale sau cu fire Kischner si un fir metalic care sunt din crom ,nichel
In cazuri rare se folosesc fire nonreasorbibile de sutura
Cazurile de respingere sunt f rare si oricum sinteza rotulei nu se mentine toata viata,in functie de gravitatea si de tipul fracturii doctorul hotaraste cand sa fie scoase materialele de sinteza
Sanatate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate