Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Durere de spate

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
asdzxcc

asdzxcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 30.05.2010
buna seara,de la 16 ani am vazut ca am durere de spate cand fac efort,pe la 16 ani m-a luat taica-miu sa facem un gard si am ridicat vreo 50 de caramizi,eu am sesizat ca ma doare dar nu era o durere insuportabila,dealungul timpului mai ridicam greutati prin casa si tot asa,dupa ce ridicat ceva madurea spatele ingrozitor,pe la 17 ani am hotarat sa ma duc sa imi fac un RMN,miau zis ca am ultimu disc tocit de la coloana.

Am mai auzit ca s-ar baga pe coloana ca un fel de gel si ca discurile s-a suda intre ele,daca a auzit cineva de asa ceva sa imi zica si mie.

recent am mai fost la un doctor si am facut un RMN si astept sa iau RMN ca au fost sarbatorile si nu prea iam mai dat importanta.

aici este rezultatul meu,daca este cineva in masura sa imi spuna si mie cam ce scrie in el ca eu nu inteleg nimic,am fost la 3-4 medici si toti miau zis diferit.

Rezultat:
Rectitudinea coloanei lombare.
Canal vertebral 20mm AP, recesuri laterale 8mm.
Hiposemnal T2 tip degenerativ al discului L5, cu diminuare in inaltime a spatiului L5-S1, cu amprenta discala asupra platoului inferior L5 si minima alunecare posterioara a corpului vertebral L5.
Protruzie discala lateral intra si extraforaminal stanga L5, cu baza 17mm, avand 2,5mm peste planul osos al platoului vertebral, cu diminuarea stratului grasos intraforaminal, fara a ajunge la compresie radiculara directa.
Fara fragment discal migrat sau alte elemente compresive intracanalar si intraforaminal bilateral.
Modificari artrozice interapofizare posterioare L5-S1, cu displazie apofizo-lamara, hipertrofie de ligament galben si osteofite adiacente.
Con medular cu semnal si morfologie normale

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate