Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

condroliza condil femural

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
faurionut

faurionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.12.2010
buna ziua.am fost operat de menisc in urma cu 3 sapt.in timpu operatiei medicu mi a gasit si o erodare a condilului femural(condroliza scrie pe diagnostic)mi a spus ca mi face o forare si dar cu cond sa nu calc 4 sapt pe picior.am 3 sapt si 4 zile.as vrea sa stiu mai multe despre condroliza,medicul mi a spus ca se reface,dar pe mine inca ma doare locul acela unde mi a forat.am cautat inf despre condroliza dar nu am gasit.cine ma ajuta cu inf va rog!multumesc

#2
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 faurionut, on 31st December 2010, 14:29, said:

buna ziua.am fost operat de menisc in urma cu 3 sapt.in timpu operatiei medicu mi a gasit si o erodare a condilului femural(condroliza scrie pe diagnostic)mi a spus ca mi face o forare si dar cu cond sa nu calc 4 sapt pe picior.am 3 sapt si 4 zile.as vrea sa stiu mai multe despre condroliza,medicul mi a spus ca se reface,dar pe mine inca ma doare locul acela unde mi a forat.am cautat inf despre condroliza dar nu am gasit.cine ma ajuta cu inf va rog!multumesc
doctorul ti-a facut microfracturi.
Datorita acestora pe locul leziunii tale se v-a forma un fibrocartilaj care nu este un cartilaj dar se comporta aproape ca unul.
Dr a zis sa nu flosesti piciorul 4 sapt pt ca acesta sa se poata forma
Daca folosesti piciorul atunci prin miscarea articulatiei acest fibrocartilaj nu are timp sa se formeze si totul este inutil
Nu a facut asta ca sa nu te mai doara ci a facut-o ca sa mai dea ceva ani genunchiului tau.
asa ca asculta doctorul ca stie ce zice
Daca mai ai intrebari suntem aici
Sanatate.

Edited by musatalin2000, 02 January 2011 - 23:23.


#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Se numesc foraje Priedie iar rezultatele sunt din pacate indoielnice.
Cati ani ai ? Probabil genunchiul tau se preteaza la o mozaic-plastie.

#4
faurionut

faurionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.12.2010

 Mig VWFan, on 3rd January 2011, 12:34, said:

Se numesc foraje Priedie iar rezultatele sunt din pacate indoielnice.
Cati ani ai ? Probabil genunchiul tau se preteaza la o mozaic-plastie.
salut am doar douazeci de ani.sunt militar si am activitate intensa,sunt dupa 5 sapt de la operatie dar inca ma mai doare locul.oare s-a refacut acel cartilaj?medicul mi-a spus ca nu trebuie sa merg la control...vo rog ajutati ma cu inf

 musatalin2000, on 2nd January 2011, 23:23, said:

doctorul ti-a facut microfracturi.
Datorita acestora pe locul leziunii tale se v-a forma un fibrocartilaj care nu este un cartilaj dar se comporta aproape ca unul.
Dr a zis sa nu flosesti piciorul 4 sapt pt ca acesta sa se poata forma
Daca folosesti piciorul atunci prin miscarea articulatiei acest fibrocartilaj nu are timp sa se formeze si totul este inutil
Nu a facut asta ca sa nu te mai doara ci a facut-o ca sa mai dea ceva ani genunchiului tau.
asa ca asculta doctorul ca stie ce zice
Daca mai ai intrebari suntem aici
Sanatate.
am doar douazeci de ani sunt ingrijorat rau,oare acest cartilaj ma va tine pana la batranete in conditiile in care am activitate,sunt cadru militar...

#5
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 faurionut, on 12th January 2011, 21:27, said:

salut am doar douazeci de ani.sunt militar si am activitate intensa,sunt dupa 5 sapt de la operatie dar inca ma mai doare locul.oare s-a refacut acel cartilaj?medicul mi-a spus ca nu trebuie sa merg la control...vo rog ajutati ma cu inf


am doar douazeci de ani sunt ingrijorat rau,oare acest cartilaj ma va tine pana la batranete in conditiile in care am activitate,sunt cadru militar...

Acest fibrocartilaj care se formeaza in urma tehnicii de mai sus nu este si nu rezista ca un cartilaj,deci NU efort fizic sustinut.
Dupa cum am mai spus doctorul a facut acest lucru pt a mai da ceva ani genunchiului tau.
Urmatoarea faza este mozaicoplastica pe care deja ti-a sugerat-o Mig VWFan sau chiar mai mult o osteotomie valgizanta sau varizanta in functie de situatia exacta a genunchiului tau,dar acestea sunt etape pe care trebuie sa le parcurgi cat mai tarziu posibil
Sanatate

#6
faurionut

faurionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.12.2010
vai sunt cu moralul la pamant...ca eu totusi trebuie sa fiu in stare sa alerg mia de metri,cativa ani de acuma in colo.maine merg din nou la medic in cluj pentru un control...sper sa fie bine...va multumesc pt raaspunsuri si o sa mai va cer sfaturi dupa,Doamne ajuta

Edited by Mig VWFan, 14 January 2011 - 07:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate