Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Ungaria: Televiziunile trebuie să reducă proporția de știri despre infracțiuni.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

 Ungaria: Televiziunile trebuie să reducă proporția de știri despre infracțiuni.
 


Buletinele de stiri de dimineata si seara ale principalelor televiziuni din Ungaria nu mai trebuie sa includa stiri despre infractiuni in proportie mai mare de 20%, potrivit unor amendamente la legea presei votate luni de parlament, relateaza Politics.hu. Motivul este ca asemenea stiri provoaca stari depresive, induc teama si au un impact negativ.

Restrictiile urmeaza sa se aplice televiziunilor RTL Klib si TV2 in intervalele 07.00 - 08.30 si 18.00 - 21.00, dar se vor extinde si posturilor de radio Neo FM si Class FM pentru orele 06.30 - 08.30.

De asemenea, cel putin 35% din muzica data la radio trebuie sa fie ungureasca.

Parlamentarii au votat totodata extinderea timpului pentru publicitate la televiziunea publica, de la 6 la 8 minute pe ora.

Amendamentele parlamentarilor pe legea presei au fost adoptate pentru ca institutiile media sa poata contesta amenzile primite in instanta, in loc sa fie obligate sa le achite imediat.

Sursa: http://economie.hotn...infractiuni.htm

Quote

În Ungaria s-a putut!


Edited by megafanro, 14 December 2010 - 14:25.


#2
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred ca libertatea presei e in pericol, daca prin libertate intelegem, emit ce am eu chef ca e postul meu, nu e asa, multi se uita la aia si aialalta dar fara asi da seama ca sunt atrasi cumva in sens negativ.

Statul in sine nu exista doar de dragul de a exista, el exista si pentru a proteja masele de anarhie, de legea bunului plac al unora, a consumismului haotic, bun plac al unora care ar putea transforma societatea intr-una fara legi, sau legea celui mai tare, stapani, moguli radio - tv, cei ce pot face ce vor si sclavi, muritorii de rand care trebuie sa suporte ca de nu poti schimba pe un alt post.

De asta statul ar trebui sa intervina pe aici pe dincolo ca si garant al unei societati echilibrate, sa impuna emisiuni care sa aibe si rol educativ, nu doar de divertisment. Media e o arma extraorinar de puternica care poate slefui in sens pozitiv o societate sau o poate transforma la fel de bine intr-o turma de dobitoace.

Diferenta intre ei si noi e ca ungurii canta mai mult in ungureste noi in alte limbi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate