Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

RDS si codu penal :)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 11.10.2006
M-am mutat de la inceputul lunii octombrie 2010 la o garsoniera la familia Y. Era cablu TV in garsoniera si vechii proprietari au zis ca muta abonamentul la noul lor sediu. Eu am luat cablul si l-am pus pe dulapul de la intrare. Mi-am transferat abonamentul meu de internet la noua adresa cu prelungirea contractului pe 15 luni. In decembrie imi vine somatie:

"Catre,
  Fam Y
.... s-a constatat ca eram cuplat ilegal in pachetul ... (de cablu TV). Sa ma prezint in termen de 3 zile la sediu lor pentru a rezolva problema si a plati pagubele produse, in caz contrar urmand a depune o plangere penala pentru infractiunile prevazute la art. 208, alin 2 si art. 217 alin 1 Cod Penal.
Va atragem atentia ca fapta mai sus mentionata intruneste elementele constitutive ale unei infractiuni penale si in sustinerea sa vom pune la dispozitia organelor de cercetare penala procesul verbal incheiat de angajatii societatii noastre precum si de toate documentele si informatiile ce le avem la dispozitie."

Acuza este facuta de cand stau eu aici. Astia sunt dusi cu capul ????
1. S-a cuplat familia Y sau eu ilegal la internet ? A venit familia Y sau eu cu cabluri si a pus cablu TV ?
2. De ce nu si-au luat naibii cablurile din casa ? Sau de ce nu au taiat cablul de la usa sau sa-l deconecteze?
3. De ce nu au oprit semnalul pe cablu ?
4. Proces verbal pe cine ? Pe familia Y, a careia este apartamentul ? Familia Y nici nu mai sta aici de 2 luni .... Din cate stiu procesul verbal se intocmeste pe o persoana, nu pe o familie. Adica cine din familie a facut asta, toata familia ???
5. Ce pagube am produs ?
6. De ce ma ameninta cu proces verbal (ingrosat in foaie) si cu codul penal ?

Lucrez cate 10 ore pe zi si numai chef de cablul lor TV sau de tampeniile lor nu am. Am fost la RDS si mi-a zis ca asta e, si continuarea .... pauza. Am internet de la RDS de 3-4 ani si nu am intarziat 1 data cu abonamentul sau probleme cu ei. Dar ... sunt culmea cu faze din astea, si cu amenintari.

Unde poate sa junga cu treaba asta ? Pana unde poate sa mearga. Eu zic ca nu are ce sa faca. Au aruncat o hartie fara nici o stampila acolo, pentru a speria si a da dovada de nesimtire.
Poate reusesc sa ajung luni la ei sa le zic sa-si ia cablurile de acolo.

#2
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 27.07.2007
1.  Locuinta este cumparata de tine ori stai in chirie?

2. Incearca sa vezi daca vechiul locatar a facut vreun demers de a renunta la serviciile oferite de RDS pentru acea locuinta. Daca a facut roaga-i sa-ti dea o copie dupa acel document sau nr. de inregistrare a solicitarii.

3. Dute peste ei cu contractul de cumparare sau inchiriere (daca ai) a locuintei si arata-le in ochi data cu care ai devenit proprietar.

Intr-o situatie asemanatoare sunt si eu (chirias cu contract de inchiriere inregistrat la fisc) Vechiul chirias si-a instalat internet de la RomTelecom si dupa ce a plecat a facut o solicitare la RomTelecom de Anulare a Internet deoarece trecuse perioada de contractare. Toate bune si frumoase pana cand eu vrand sa-mi aduc internetul din vechea locatie la noua locuinta (cu chirie) ma lovesc de faptul ca este deja un abonat pe acea linie telefonica si ca nu pot sa-mi aduc eu telefonul si internetul. Si imi spun si istoricul solicitarilor facute de vechiul chirias:
1 - a facut contract la data X
2 - a facut solicitare de renuntare la servicii telefon si internet in data Y
3 - la 2 saptamani dupa Y cica RomTelecom l-ar fi sunat si intrebat daca totusi nu vrea in continuare serviciile Romtelecom la o oferta nu stiu cum. In urma acestei convorbiri cica solicitarea din data Y ar fi fost anulata.
Eu am vorbit cu chiriasul dinaintea mea si mi-a spus ca nu l-a sunat nimeni sa-i spuna de oferta si alte alea.


DECI - MAGARII ROMTELECOM.
Eu cred ca tie nu au ce sa-ti faca.

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 11.10.2006
Stau in chirie, dar nu am nici un contract de inchiriere cu proprietarul.

Vorbesc maine cu proprietarul si vad cum e situatia cu cablul TV-ul de la RDS. Chiar nu cred ca au ce sa-mi faca.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De regula, RDS-ul o lasă moartă după ce recuperează banii.
Totuși mă miră acțiunea.
Se prea poate să fie vreo greșeală a vreunui căscat de la RDS!!! :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate