Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Operatii in strainatate - decontate in Ro

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
paraschiva_27

paraschiva_27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2008
Ma aflu in situatia trista de a avea nevoie de o operatie la coloana: hernie de disc cervicala in 3 locuri _ ceva chisturi pe rinichi si ficat. As vrea sa ma operez in Austria la AKH (nu vreau sa aud ca si Base s-a operat acolo, m-am saturat de subiectul asta). Pur si simplu acolo am inteles ca se folosesc ultimele tehnici in domeniu, care minimalizeaza riscurile unei asemenea operatii pe coloana.
Am tot cautat pe net si nu am gasit nicaieri lamuriri despre cum pot deconta o asemenea operatie in RO.
Ar exista mai multe posibilitati:
-formularul E 112 - am inteles ca e acceptat doar daca operatia nu se poate face in RO (nu e cazul, se poate face, dar in alte conditii) sau doar daca este urgenta medicala (nu este urgenta medicala, e urgenta personala, in orice moment se poate agrava)
- asigurarea privata de viata - trebuie sa-i contactez si sa vad daca deconteaza ceva; intrebarea este daca deconteaza inainte de operatie, sau dupa operatie merg cu actele si primesc ceva bani inapoi
- Casa de Asigurari de Sanatate judeteana deconteaza interventia chirurgicala in strainatate, dar la pret de RO (e bine si asa, orice ban e bine-venit)

Avand in vedere ca am gasit o groaza de persoane in situatia mea, propun deschiderea unui subiect pe aceasta tema, nu toti ne permitem sa ne operam dincolo, dar daca trebuie... de ce sa nu fim despagubiti, nu am platit destul in fiecare luna la stat pentru niste servicii de care nu prea am beneficiat pana acum?

#2
cornelpopro

cornelpopro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2009

 paraschiva_27, on 24th November 2010, 18:49, said:

Ma aflu in situatia trista de a avea nevoie de o operatie la coloana: hernie de disc cervicala in 3 locuri _ ceva chisturi pe rinichi si ficat. As vrea sa ma operez in Austria la AKH (nu vreau sa aud ca si Base s-a operat acolo, m-am saturat de subiectul asta). Pur si simplu acolo am inteles ca se folosesc ultimele tehnici in domeniu, care minimalizeaza riscurile unei asemenea operatii pe coloana.
Am tot cautat pe net si nu am gasit nicaieri lamuriri despre cum pot deconta o asemenea operatie in RO.
Ar exista mai multe posibilitati:
-formularul E 112 - am inteles ca e acceptat doar daca operatia nu se poate face in RO (nu e cazul, se poate face, dar in alte conditii) sau doar daca este urgenta medicala (nu este urgenta medicala, e urgenta personala, in orice moment se poate agrava)
- asigurarea privata de viata - trebuie sa-i contactez si sa vad daca deconteaza ceva; intrebarea este daca deconteaza inainte de operatie, sau dupa operatie merg cu actele si primesc ceva bani inapoi
- Casa de Asigurari de Sanatate judeteana deconteaza interventia chirurgicala in strainatate, dar la pret de RO (e bine si asa, orice ban e bine-venit)

Avand in vedere ca am gasit o groaza de persoane in situatia mea, propun deschiderea unui subiect pe aceasta tema, nu toti ne permitem sa ne operam dincolo, dar daca trebuie... de ce sa nu fim despagubiti, nu am platit destul in fiecare luna la stat pentru niste servicii de care nu prea am beneficiat pana acum?


Buna seara,

Eu am beneficiat de operatie de hernie de disc (zona lombara, 2 discuri) la Centrul de Diagnostic si Tratament Victor Babes din Bucuresti in decembrie anul trecut. Echipa de doctori a fost una mixta (Romania si Israel). Conditii super, profesionalitate, totul a fost mult peste asteptarile mele. Operatia a fost minim invaziva si am plecat acasa in aceiasi zi, pe picioarele mele. Nici nu am avut nevoie de ajutor sa cobor de pe masa de operatie... Recuperare (cred eu) integrala in mai purtin de 3 saptamani. Acum, dupa un an, totul este ok.

Chiar dc este offtopic, poate ca merita sa incerci o intrebare si la CDT V Babes. Costul operatiei a fost de 2500 eu, evident decontat de propriul buzunar.

Multa sanatate!

#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Cu formularul E112 ai sanse zero, e si normal sa fie asa, altfel s-ar opera toti romanii in strainatate.
Poate ultima varianta sa te ajute cu ceva, probabil vreo 2-300 euro care nu iti ajung nici de drum.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,397
  • Înscris: 03.12.2005
Mama e la a2a hernie de disc, de data asta operata in regim de urgenta a2a zi dupa Craciun. In 24 de ore dupa a fost pe picioarele ei, externata, si se simte perfect. Chiar si taietura e tot pe locul fostei cicatrici. Da, operatia s-a intamplat in Romania, in sistemul de stat. Bine ca n-a reusit Base sa faca *toti* doctorii sa emigreze, vede-l-as cu vata in nas.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate