Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Albire dinti

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Cutzu, on 24th November 2010, 15:42, said:

aici cu diferentele intre pastele de dinti te contrazic
acum 3 ani am avut o sangerare la gingie, sau cum drq se zice paradentoza, m**tii ma`*ii
Tu aveai o problemă cu gingiile, nu cu dinții.

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Cutzu, on 24th November 2010, 15:42, said:

sfatul meu, 2 spalari pe zi a cate 5 minute periaj si 10 minute de tinut apa cu pasta de dinti in gura. in total 15 minute pe fiecare sesiune de periaj, apoi inca 10-15 minute ed tinut apa de gura... in gura
Glumești, nu?!


 geo13ana, on 24th November 2010, 16:03, said:

- Un dentist "prost" iti poate arde gingiile sau distruge smaltul daca nu foloseste produse bune Du-te, mă, chiar așa? :lol:
- apa de gura iti pateaza dintii, nu ii albeste (cea din comert) nu toate, doar cele care conțin clorhexidină și folosită peste 7 zile
- pentru niste dinti de o culoare impecabila si rezistenta in ani de zile, exista fatete de portelan (ceea ce au majoritatea moderatorilor, prezentatorilor si actorilor din TV) insa costa de unde știi tu că ăia au fațete?


 m3th0dman, on 24th November 2010, 16:14, said:

Tu aveai o problemă cu gingiile, nu cu dinții.
Nu există problemă cu gingiile (în cazul de față), dinții și ce-i pe ei sunt problema. Igiena adică.

Edited by ripper, 24 November 2010 - 16:20.


#21
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 ripper, on 24th November 2010, 16:19, said:

Nu există problemă cu gingiile (în cazul de față), dinții și ce-i pe ei sunt problema. Igiena adică.
Paradentoza nu-i o boală a gingiilor?

#22
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 ripper, on 24th November 2010, 16:19, said:

Glumești, nu?!
nu glumesc deloc
de ce sa dau bani la stomatologi?
cand pot sa previn

pe termen lung daca te tii de treaba, rezultatele se vad
daca stai sa te gandesti bine tot in timp s`a depus tartrul, si tot in timp s`au ingalbenit, de la fumat sau de la alti agenti externi
deci rezulta ca tot in timp iti vei recapata sanatatea dintilor

aaaa te duci la stomatolog sa`ti dea nu nush ce solutie pentru curatare, ok, am inteles, dar de ce devin sensibili dupa aia? de ce nu poti manca una si alta timp de nu stiu cate ore? pai si solutia respectiva e toxica atunci
mai bine frec cu periuta 5 minute si alte 10 minute ii inmoi in pasta de dinti si apa de gura si am rezolvat problema
pac pac cum s`ar zice :D

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cutzule, mai rău îi faci praf cu ce igienă aplici tu după propriul plac...

 m3th0dman, on 24th November 2010, 16:39, said:

Paradentoza nu-i o boală a gingiilor?
Nu există termenul ăla decât la baba de la țară.

#24
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
detaliaza
cu periajul nu cred
`ai sa o luam pe zone, cu toate ca mi se pare penibila discutia, cand cineva se ocupa de acest domeniu :)))
un minut periezi in fata, 2 minute laterale, si alte 3 minute pe interior laterale si fata
rezulta 5 minute fara sa`ti bati capul
unde drq ii faci praf?

ca tin pasta de dinti dupa aia inca 10 minute in gura?

#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Cutzu, on 24th November 2010, 17:25, said:

ca tin pasta de dinti dupa aia inca 10 minute in gura?
De asta am zis, nu de periaj. Periajul e ok, deși trebuie să știi o tehnică corectă. Că mai ții tu pasta în gură apoi e frecție la picior de lemn, cu atât mai mult, produci o sensibilitate foarte mare smalțului, ca să nu mai zic dacă în unele locuri e dentina expusă. O apă de gură e suficientă după periaj, 10-20 secunde.

#26
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Apa cu pasta de dinti in gura nu m`a afectat in nici un fel. Si o folosesc de foarte mult timp.
Nu te contrazic, asa o fie :D.

#27
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci tu stai juma de oră să te faci în gură, nu? :D
Să moară toți dinții din lume, dacă tu îmi ții apa de gură 10-15 minute, fără să ai vreo problemă până acum, vii la mine la cabinet și-ți fac gratis tot ce vrei! :D

#28
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
pierzi pariul sigur
cel mult simt o senzatie de raceala la nivelul cavitatii bucale, deoarece are aroma mentolata :D
sau nu`mi mai simt limba, nah, se imbata papilele gustative

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi și tu crezi că asta-i bine? Vezi ce scrie pe ea cât se folosește!
Dacă-i Oral B, te cred, s-ar putea să-l pierd... e o labă de apă, încearcă Listerine.

#30
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
pierrot anti palque
scrie 30 secunde
stiam asta :)))
numa ca nu simt io ca isi face efectul, pana nu ma inteapa pe ici pe colo de geaba

#31
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 ripper, on 24th November 2010, 17:24, said:

Nu există termenul ăla decât la baba de la ?ară.
Paradentoza sau gingia?

Edited by m3th0dman, 24 November 2010 - 18:28.


#32
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

 ripper, on 24th November 2010, 17:19, said:



Stai ca nu pricep exact de ce ma iei peste picior cu atata aroganta!! Ma duc unde vrei tu dar mai dupa ce imi spui ca daca aplici gelul pentru albire intr-o maniera dezordonata eventual sa nu sigilezi nici gingiile si mai tii si omul o ora la lumina/caldura nu se intampla nimic?! Intamplator cand eram copil mi-au fost arse gingiile intr-o maniera oribila si fiindca la fel de intamplator acum am in familie un dentist si stiu prea bine cu ce se ocupa si cum ii ies lucrarile chiar nu iti pricep remarca. Ori nu ai idee de puterea pastei de albire ori esti pus pe raspunsuri la misto. Ca poate tu iti dai interesul si nu nu ai provocat astfel de probleme nu inseamna ca toti sunt ca tine. E bine ca omul sa fie informat sa stie la ce se expune.


Si da, ma refeream la apa de gura din comert care nu se gaseste fara clorhexidină. Si daca observi putin tendinta celor care au impresia ca-si albesc dintii daca folosesc ZILNIC apa de gura timp de nu stiu cate ore consecutiv o sa-ti dai seama ca nu toti stiu ce ai matale in cap daca nu te exprimi!

Si stiu ca aia au fatete fiindca unii dintre ei au argumentat subiectul iar altora le stiam dantura "before" si nu in ultimul rand, la o mica parte dintre ei banuiesc din simplul motiv ca ori nu si-au fatetat decat partea frontala ori au totul mult prea perfect si de un alb ireal.

Edited by geo13ana, 24 November 2010 - 18:49.


#33
oana_delea

oana_delea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2010

 Cortex187, on 16th November 2010, 14:53, said:

Bicarbonat, sare, cenusa (stramosii nostri foloseau :P )!

sau bicarbonat, sare, zeama de lamaie sau doar last 2

#34
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 oana_delea, on 26th November 2010, 13:58, said:

sau bicarbonat, sare, zeama de lamaie sau doar last 2
Astea ar trebui să ajute la albirea dinților ? :bigwhitegrin:  Prin ce mecanism ? :worthy:  În ce condiții de utilizare ? :tooth:

#35
andra_1

andra_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2008
Eu am folosit de cand mi-a fost recomandata de medicul dentist apa de gura Beyond, cea albastra am primit-o de la ei( a fost free :coolspeak: ) si mi-am  mai achizitionat si una cu aroma de portocale. Sunt foarte multumita caci dupa albire apa albastra mi-a mentinut albul dintilor, pe langa senzatia de prospetime.
p.s in paralel folosesc si pasta de la aceeasi firma pt ca sunt fumatoare beau multa cafea, in concluzie ma ajuta mult!!! :thumbup:

#36
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

 Cutzu, on 24th November 2010, 17:42, said:

pierzi pariul sigur
cel mult simt o senzatie de raceala la nivelul cavitatii bucale, deoarece are aroma mentolata :D
sau nu`mi mai simt limba, nah, se imbata papilele gustative



Medicii spun ca maxim 5 min trebuie clatit cu apa de gura..altfel iti afecteaza gingia si nu numai.
Dintre cele mai bune ape de gura acum am auzit de la mai multi doctori ca ar fi Listerine. Se ia un capacel de apa de gura si se clateste max 30 secunde apoi scuipi si nu mai bagi nici un lichid in gura juma de ora (deci nu te clatesti cu apa apoi). E f. puternica..nu rezisti mult, dar este ff buna..ucide pana la 65% bacterii..mai mult ca pasta in sine.  ;)
Sa fiti sanatosi si cu dintii frumosi!  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate