Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

P+M, pereti portanti

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Salut tuturor,
La anul sper sa putem incepe constructia casei noastre.

De ceva vreme ma tot documentez (80%) de pe forumul asta.

Acum sunt la faza de 0. Sau nu chia caci am terenul si niste schite. Pana in primavara sper sa obtin aprobarile si din martie in colo sa inceapa durerea de cap.

Atasata e schita.

Attached Files

  • Attached File  Casa.pdf   47.28K   575 downloads


#2
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
poate poti imparti baia aia de la etaj in doua....
una pt matrimonial si una pt restu.... :peacefingers:

#3
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Siasa cred ca nu e foarte mare baia de la mansarda.

Am refacut un pic schitele. Cred ca e mai bine asa.

Attached Files



#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
  Nu merge asa. Axul peretelui din mijloc de pe partea stanga trebuie sa aiba continuitate catre dreapta, sa se continue cu o grinda.... dar acolo e scara.....

De ce nu incercati sa discutati cu un arhitect ? Sa stiti ca actele nu dureaza 5 zile ci pot dura 6-7 luni functie de ce vi se cere prin certificatul de urbanism. Va dau un exemplu: Eliberarea certificatului de urbanism......14-25 de zile, avize de amplasament care se cer la orice proiect 15-30 de zile, poate vi se mai cere si sanepid, mediu, sga.......daca va cere cumva PUD prin certificat, inca cateva avize si cateva luni de asteptare, deci daca vreti sa va apucati in martie, ar fi bine sa va grabiti si sa va adresati unui arhitect. Succes !  

Edited by Inginerul_bv, 11 October 2010 - 05:31.


#5
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 asterizan, on 10th October 2010, 20:52, said:

Am refacut un pic schitele.
slabute amandoua variante
functional alambicos si pierdere de spatiu , inutil

#6
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Proiectul e facut de un arhitect. Pentru ca stiu Autocad mai imi permit sa fac ceva modificari. Arhitectul mi-a zis ca nu e nici o problema cu grinda aceea, ca la scara o sa faca o "bolta" (parca asa i-a zis). Cica a mai facut asa cu structuristul cu care lucreaza. Orcum proiectul o sa treaca si pe la un structurist.

Acum ma macina 2 aspecte. Unul ar fi aceea ca distanta intre stalpi la living/dormitoare e doar de 0.9m, iar a doua cu beciul care nu stiu din ce motiv nu prea l-as vrea lipit de casa. Daca e lipit de casa ar insemna fundatie ma adanca. Arhitectul zice ca e mai adanca doar cat tine beciul.

Attached Files



#7
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Am primit proiectul de rezistenta faza PT+DDE de la structurit si am o nelamurire

Intre elevatie si peretii de caramida mi-a trecut Hidroizolatie rigida M100T. A zis ca e un mortar si ca e mai buna ca folia bituminoasa in caz de cutremur. Am zis ok. Problema e ca am vazut ca acest M100T nu se cumpara de-a gata ci se prepara din mortar multibat+apa+nisip.

Nu am vazut nicaieri ca multibatul ar fi hidroizolataor, ba mai mult la multibat zice ca șape "multibat nu se foloseste la sape rezistente la uzură (pardoseli industriale, suprafețe solicitate, etc.)", iar la mine toata casa sta pe M100T.

O sa il intreb si pe structurist, dar voi ce parere aveti?

Multumesc,

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
A prevazut prostii. M100T nu este un mortar hidroizolant. Lasa-l in treaba lui si pune sika topseal 107. Bafta !

#9
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Multumesc Inginerul_bv pentru raspuns.

Am atasat principalele planse din proiectul de rezistenta.

Am vazut ca intr-un alt proiect de rezistenta (de la alta casa) ca planseul era de 13cm iar grinzile de 17cm. Eu am planseul de 12cm iar grinzile (cele extrioare) de 13cm.
O alta nedumerire pe care o am e cea legata de faptul ca la mine stalpisorii pleaca din talpa fundatiei, pe cand la o alta casa am vazut ca nu e pic de fier in talpa fundatiei iar stalpisorii se monteaza dupa ce aceasta s-a turnat.

La elevatie ce distanta trebuie sa ramana intre fier si marginea betonului (sus/jos si stanga/dreapta)?

Attached Files



#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 asterizan, on 25th April 2011, 17:09, said:

la mine stalpisorii pleaca din talpa fundatiei,
e bine asa
stai linistit

#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cum zice si don pedro e bine asa. Trebuie incastrare in beton 60 de diametre si probabil nu-i ajungea soclul pentru incastrare si-atunci iti pleaca de jos. Se pot incastra si pe orizontala, adica in centura soclului, conditia este sa fie incastrate barele 60 de diametre.  :peacefingers:

#12
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009

 Inginerul_bv, on 16th April 2011, 18:33, said:

A prevazut prostii. M100T nu este un mortar hidroizolant. Lasa-l in treaba lui si pune sika topseal 107. Bafta !
M100T nu este mortar hidroizolant daca nu are in el CC92.Cine poate spune ce a gandit omul?  :nonobad:
O solutie scumpa nu este intotdeauna si cea mai buna.... si viceversa...
Fuck.... am uitat ca deja s-a castigat azi la LOTO....

#13
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Am turnat talpa fundatiei. Din pacate malurile au fost un pic surpate (am sapat santurile cu un excavator)

Azi a venit fierul pentru elevatie si au inceput sa-l lege.

Structuristul mi-a zis ca la stalpul de colt nu au legat bine. Capetele barelor trebuiau sa fie le intoarca in plan orizontal nu pe verticala.

Attached Files



#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
[quote name='asterizan' date='1st July 2011, 23:36' post='10107267'
. Capetele barelor trebuiau sa fie le intoarca in plan orizontal nu pe verticala.
[/quote]
da asa e,are dreptate
incearca sa le intorci cu o teava ceva

#15
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011
Salut
De ce ai folosit acea membrana de polietilena(HDPE) doar la perimetrul exterior al fundatiei?
Este ok sa rupi legatura dintre elevatie si talpa casei?

#16
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Pai nu a intrerupt nimic, aia e talpa.
Mie nu-mi place de loc graifuirea aia din ultima poza.

#17
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Folia aceea e o folie hidroizolatoare(guttabeta). La mine e problema cu umezeala din sol. Nu stiu daca o sa ajute cu ceva ca am pus-o, dar cel putin am constiinta impacata.

Din pacate nu au fixat bine stalpii, dar cred ca nici nu au masurat foarte bine si acum dupa turnarea talpii si-au dat seama si au inceput sa-i strambe ca se incadreze pe dimensiunile corecte ale camerelor.

Am probleme cu beciul. Din cauza ploilor s-a surpat terenul si o sa fie munca sa scoata pamantul din el si sa faca cofrajul.

Stie cineva unde pot gasi in Ploiesti ceresit CC92 (agent de impremeabilizare)? Am intrebat la Praktiker, Bricostore, Baumax si nu au. Daca nu ceva echivalent..

Cu ce se lipesc foliile hidroizolatoare cu crampoane intre ele, sau decat se supapun si atat?

Attached Files



#18
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Folia cu crampoane nu e folie de hidroizolatie. E membrana de protectie impotriva radacinilor...

Parerea mea e ca nu isi are rolul acolo acea folie, pt ca nu vei putea aplica hidroizolatia peste membrana...

Acum, daca tot ai pus-o, poti s-o lipesti pe contur cu orice adeziv de polietilena (poti folosi adezivi pt teava de instalatii) sau poti face o petrecere cu un strat de smoala/bitum. Siliconul ar putea sa mearga si el, insa nu mai sunt asa sigur ca pe vremuri... se degradeaza usor (ordinul anilor) in special in mediu umed. Doar sa folosesti ceva de firma (Loctite, 3M, etc).

Nu ai nici o termoizolatie la elevatie? Parerea mea e ca se pierde caldura multa prin elevatie catre sol (mai ales in zona de sus, unde pamantul e rece). Betonul conduce bine caldura. Poate te gandesti si la o termoizolatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate