Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

CONNEX probleme financiare!

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
M-am gandit sa deschid un thread nou in care sa discutam putin despre situatia financiara a companiei Mobifon aflata de ceva timp in deriva atat pe partea de finante cat si de management.

Cititi printre altele Connex pierde clienti bussines pentru Orange , Calitatea vocii la Connex si Orange , Magarie CONNEX - Abonamentul de 12$!!! .

Dar haideti sa vedem desfasurarea actiunilor:
Pe 30.07.2002 CONEX da un comunicat :

Quote

Connex beneficiaza de un imprumut BERD  

Bucuresti, 30 iulie 2002 - Connex are placerea sa anunte ca a mandatat Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) sa intermedieze obtinerea unui imprumut in valoare de 300 milioane US $.  
........................
Finantarea va fi acordata pe termen de 6 ani si consta, in cea mai mare parte, intr-un imprumut BERD in valoare de 230 milioane US $, la randul sau format dintr-un imprumut BERD de tip A, de 120 milioane US $, si un imprumut BERD de tip B, de 110 milioane US $, ambele garantate de ABN AMRO Bank NV si Banca Austria Creditanstalt. La acesta se vor adauga alte doua imprumuturi paralele, de cate 35 milioane US $, acordate de Export Development Canada si Nordic Investment Bank. Connex intentioneaza sa foloseasca noul imprumut pentru continua sa dezvoltare si pentru achitarea datoriilor.  Imprumutul urmeaza sa fie supus procedurilor standard de negociere, aprobare si semnare a acordurilor finale.   ...............

Din comunicatul Connex, se rasfrange si adevarul, BERD a gasit banii pentru imprumutul dorit de Mobifon, cei 300mil $, DAR, atunci se negociaza dobanda pentru care o sa fie acordati, PENTRU CA aici este toata SMECHERIA, in documentatia pentru imprumut Connex a zis ca vrea sa-si continue unele investitii SI sa PLATEASCA DATORII, ei si aici se rupt filmul, pentru ca nici un creditor n-o sa-ti dea o dobanda favorabila daca tu ai de gand sa platesti cu ei datorii mai vechi.

Daca nu reusesc o dobanda cat de cat acceptabila Mobifon este in si mai mare kk si va trebui sa-si reduca cheltuielile operationale si mai mult decat acum, si toata lumea isi da seama de scaderea serviciilor de Customer Relation, nu mai exista bonusuri decat pentru super clienti, reclama peste vara a fost aproape inexistenta, reteaua incepe sa faca down-time-uri, etc.
Daca aveti drum pe la Connex, pe la angajati,o sa vedeti usi la WC-uri care nu se inchid bine, igiena precara, in general mobilier uzat, si astea sunt semne de austeritate.

Nu va da faliment dar daca nu se redreseaza probabil ca va fi cumparata de un rechin ceva.

Vodafone nu vrea sa auda de Mobifon fiindca-i strica ARPU (Average Revenue Per User) si share-holder-ii care vor doar sa-si ia bani din business, acum cand vremurile sunt grele, simt o greata subita la ideea ca Mobifon le strica cifrele la calcularea profitului.
Vodafone Ungaria a reusit sa mai dreaga cozonacul axandu-se mai mult pe business in incercarea de a creste ARPU pentru a nu fi vanduta compania, acolo Vodafone este actionar majoritar.

Bineee, sa vedem actiunile urmatoare:

Pe data de 28 August 2002 Mobifon emite un nou comunicat :

Quote

Connex a incheiat acordul de imprumut in valoare de 300 milioane US $  

Bucuresti, 28 august 2002 - Connex are placerea sa anunte semnarea acordului de imprumut in valoare de 300 milioane US$, intermediat de Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD). Acordul de imprumut a fost semnat marti, 27 august 2002.  

..................................

Finantarea va fi acordata pe termen de 6 ani si consta intr-un imprumut BERD in valoare de 230 milioane US $, dintre care 120 milioane US $ provin de la banci comerciale internationale. ABN AMRO Bank N.V. si Bank Austria Creditanstalt AG au fost mandatate sa intermedieze si sa garanteze imprumutul sindicalizat acordat de bancile comerciale. Printre co-finantatori se numara ABN AMRO Bank N.V., Bank Austria Creditanstalt AG, Nederlandse Financierings-Maatschappij Voor Ontwikkelingslanden N.V. (FMO), Raiffeisen Zentralbank Oesterreich, Citibank N.A, Nordea si International Finance Participation Trust.  

................................

Finantarea include si alte doua imprumuturi paralele, de cate 35 milioane US $, acordate de Export Development Canada si Nordic Investment Bank. Connex va folosi noul imprumut pentru continuarea dezvoltarii sale si achitarea datoriilor  .  

..............................


Iata deci ca pana la urma s-a ajuns la o intelegere in ceea ce priveste dobanda pentru care Mobifon a luat imprumutul, dobanda care totusi nu este pomenita in comunicat pentru ca aproape sigur este defavorabila imaginii companiei.

Dar sa mergem mai departe...


Greets,
Speedo

#2
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Eu cunosc foarte bine situatia atit de la Mobifon cit si de la Mobilrom(Orange) datorita faptului ca lucrez in domeniu.De cind au luat fiinta cele doua companii au fost total diferite.In timp ce Mobilrom a fost si este condusa de francezii de la FranceTelecom si Alcatel cu mina de fier,acolo fiind practic o dictatura atit in politica interna cit si in relatiile cu abonatii,la Mobifon se traia bine.Cu toate ca a avut intotdeauna mai multi abonati decit Mobilrom datorita politicii de lapte si miere promovata catre abonati,la Connex sa facut risipa de bani.Practic toti angajatii cu o functie cit de cit se plimbau nonsalanti prin tara cu masinile lor de serviciu pe banii firmei,practic numai portarul neavind dreptul la masina.In timp ce conducerea romano-americana arunca cu seninatate banii pe geam,calitatea serviciilor a ramas constanta iar in ultima vreme a inceput sa scada.Ca si facilitatile acordate abonatilor.Daca Mobifon se va inneca,va fi numai si numai din vina ei.

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
In aceeasi zi apare si un document in revista CAPITAL care are titlul Patru scenarii pentru Connex .

Quote

MobiFon mai are nevoie de inca 320 milioane USD pentru plata creditelor mai vechi si investitii. Operatorul roman de telefonie mobila MobiFon sufera chiar si atunci cand nu greseste cu nimic. (??!! n.red)  si aceasta pentru ca principalul actionar al Connex, compania canadiana Telesystem International Wireless (TIW), are probleme financiare .  
 
Datoriile TIW si imposibilitatea acestuia de a atrage noi imprumuturi au facut ca firma mama, cu sediul in Canada, sa anunte recent ca singura posibilitate de redresare este data de "refinantarea datoriilor, amendarea unor linii de credit sau de vanzarea unor active".  
Teoretic, MobiFon ar trebui sa fie exceptata de la aceasta ultima varianta pesimista, pentru ca este si singura afacere a grupului canadian care face profit si inca unul frumusel. "Considerand termenul apropiat al scadentei unei linii de creditare (deja rescadentata in aprilie pentru septembrie), fondurile companiei nu acopera obligatiile de plata pentru urmatoarele 12 luni", spun sefii TIW. Reprezentantii MobiFon nu au comentat situatia TIW, afirmand, totusi, ca problemele companiei mama nu ii afecteaza.  

Jena financiara a TIW este generata, in principal, de pierderile inregistrate de operatiunile de pe piata braziliana. In al doilea trimestru din 2002, TIW a avut pierderi nete de 89,9 milioane USD, cauzate de prabusirea monedei braziliene. In aceasta situatie, acestia au dubii in privinta existentei TIW in forma actuala, neexcluzand apelarea la celebrul capitol 11 din legea americana a falimentului.  
Problemele TIW intervin intr-un moment in care MobiFon aproape ca si-a convins principalul creditor, Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD), sa accepte o rescadentare a datoriilor prin acordarea unor noi imprumuturi, care sa le acopere pe cele vechi, iar ce mai ramane sa fie investit in dezvoltarea afacerii. Astfel, operatorul mobil din Romania a solicitat de la banca londoneza un nou credit pe sase ani, in valoare de pana la 230 milioane USD. Creditul ar urma sa aiba doua componente: 120 milioane USD, de la BERD, si alte 110 milioane USD, acordate de ABN Amro si Bank Austria Creditanstalt. Connex mai spera sa obtina doua credite suplimentare de 35 milioane USD fiecare de la Export Development Canada (Agentia Canadiana pentru Dezvoltarea Exporturilor) si de la Nordic Investment Bank.  
Istoria creditelor Connex incepe cu cinci ani in urma. In septembrie 1997, BERD a fost aranjorul unui imprumut acordat MobiFon, in valoare de 190 milioane USD. In luna ianuarie 1999, ABN Amro Rotschild si BERD au aranjat o noua linie de creditare pentru MobiFon, in valoare de 105 milioane USD, dar care, ulterior, a fost redusa la 93,5 milioane USD. Pana la 31 martie 2000, MobiFon a rambursat doar zece milioane USD, restul de 83,5 milioane urmand sa fie platit in rate semestriale pana in 2006. Connex a mai avut de rambursat 2,7 milioane de dolari ramasi de la doua credite primite de la ABN Amro Romania si Citibank SA.  
Pentru fiecare dintre imprumuturile primite, MobiFon a platit dobanzi anuale cuprinse intre 8,35% si 12,66% . Analistii sunt de parere ca dobanzile la care s-a imprumutat Connex sunt mult mai mari  decat cele pe care le-a obtinut Deutsche Telekom, de exemplu. Toate imprumuturile MobiFon au fost facute prin garantarea cu activele companiei, iar bancile creditoare au introdus o clauza prin care actionarii companiei nu pot incasa dividende inainte de plata ratelor de capital si a dobanzilor .  

Scenarii pentru MobiFon  

• In cazul in care nu reuseste sa-si rescadenteze datoriile, operatorul de telefonie mobila ar putea ajunge la mana principalului creditor, care este Banca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare (BERD), situatie in care banca de la Londra va cauta cat mai rapid un investitor strategic care sa cumpere pachetul majoritar de actiuni.  
• Grupul britanic Vodafone, care acum detine 20% din actiunile MobiFon, are drept de preemtiune asupra a cel putin 30% din actiunile companiei romanesti, in situatia in care TIW se decide sa vanda. Vodafone este, de altfel, si cel mai probabil urmas al TIW.  
• In cazul in care TIW declanseaza procedurile de faliment, soarta MobiFon va depinde de modul in care se vor intelege atat creditorii sai, cat si cei ai firmei mama, cu sediul la Montreal.  
• Clearwave, divizia de telefonie mobila din Europa Centrala si de Est se poate desparti de TIW printr-o emisiune de actiuni pe bursa londoneza. In acest caz, insa, creditorii ar putea din nou sa-si ceara banii la scadenta si sa nu mai accepte nici un fel de rostogoliri.  

Capitolul 11 din Legea Federal~ a Falimentului  
Celebrul capitol 11 se refera la reorganizarea companiilor aflate in imposibilitatea de a-si achita datoriile catre creditori. Potrivit legii, creditorii se pot folosi de activele debitorului pentru a-si recupera banii. In anumite situatii, debitorului ii este permis sa-si continue activitatea, pentru a-si plati datoriile din veniturile generate. Scopul legii americane a falimentului este acela de a descarca debitorul de obligatiile financiare acumulate, dupa impartirea echitabila a activelor catre creditori, chiar daca datoria nu este acoperita integral.  


Acum sa comentam putin si pe marginea acestui articol puternic cosmetizat la presiunile facute de companie, care se stie prefera sa plateasca spaga reprezentata prin reclame la ziarele care o ataca, vezi cazul ZIUA, decat sa-si dovedeasca presupusa nevinovatie in instanta.

Ce desprindem totusi de aici, ca dobanzile sub care s-au luat imprumuturile si pana acum au fost la un nivel foarte mare 8,35% si 12,66%, care practic s-au dovedit ca o piatra de moara de gatul companiei si mai observam ca managementul NU AVEA VOIE SA PLATEASCA DIVIDENTE si ei totusi au facut asta in APRILIE anul acesta sfidand creditorii si statul roman, primind mustrari de la Ministrul Tanasescu si chiar de la Adrian Nastase pentru scoaterea profitului (fals de altfel) din tara inainte de achitarea enormelor datorii fata de stat.
De altfel banuiesc ca stiti ca s-a emis si-o Ordonanta de Urgenta care limiteaza pe viitor acest lucru.

Sunt curios la ce dobanzi sunt noile imprumuturi si ce garantii au mai pus pentru ele.

V-am demonstrat deci ca MOBIFON piere pe mana INCAPACITATII de management proprii si nici macar impinsa de conjunctura mondiala.

Greets,
Speedo

#4
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
scurt... de cand a plecat "lordul" Tolstoi... connex a facut switch cu Dialogul (pe atunci) la calitate si oferte.

Mi-a placut mereu la Connex ca eram tratat ca atare, ca un client care aduceam bani. Acum nu imi mai place, ma trateaza de un an si ceva de parca eu as lua bani de la ei. Nu ei de la mine...

Orange-ul are nesimtirea frantuzeasca in sange, dar uite ca a reusit sa se impuna...

#5
Operations

Operations

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.02.2002
nu vreau sa comentez starea financiara a companiei in care lucrez, pentru ca nu sunt la curent cu toate situatiile si nu vreau sa ma arunc intr-o discutie pe care nu o pot duce pana la cap.

dar o singura intrebare: unde d-zeu ai vazut tu, speedo, mobilier vechi? te-a taiat ceva pe la noi de a fost nevoie sa foloseti vreo toaleta din oricare sediu CONNEX? daca da, spune-mi si mie unde, ca sa ma feresc de usa aia care sta sa cada. iar daca ai vazut igiena precara, mi-e ca trebuie sa iti stergi ochelarii (daca porti asa ceva). Nu cred ca exista asa ceva si nu cred ca ai vazut conditiile in care se lucreaza la noi.

imi cer scuze ca sunt off-topic, dar ma enerveaza atunci cand cineva vorbeste fara el.

#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda...trebuie lamurite multe lucruri despre MOBIFON.

In primul rand cam de 2 saptamani se aude cam infundat...speedo mi-a explicat de ce...dar eu vreau calitatea de acum 1 an nu explicatii...sper sa vada asta cei de la MOBIFON.

Cand am facut un an cu 2 abonamente in retea mi-au dat 40 $ pt convorbiri...dar cand am implinit 2 ani cu abonamentele nu mi-au mai dat nimik doar o calitate inferioara a convorbirii  :degetele:

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
E vorba despre sediul din Avrig. Si eu ma mir ca din multitudinea de persoane din aceeasi companie ca si tine, persoane care viziteaza acest forum numai tu te enervezi ca si cum ce am spus eu ar fi niste neadevaruri.
Daca tu te aflii intr-un sediu care inca da bine, sau daca tu consideri ca este OK asa, este problema ta.

Sa revenim on-topic.

Greets,
Speedo

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
eu cred ca mai repede maresc tarifele cu 100% decat sa stea ei in mizerie....

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Lucent cand a trebuit sa-si reduca cheltuielile drastic a recurs la tot felul de masuri, pe langa eliberarea de personal, iata exemple; n-a mai tuns iarba din fata companiei, a desfiintat unele corpuri de iluminat, in cladire pe anumite portiuni s-au scos becurile de puteri mari, s-au luat aproape toate telefoanele mobile ale angajatilor, nu s-a mai dat cafea, nu se mai consuma hartie decat cu explicatie, etc.

Figure it out!

Greets,
Speedo

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
am observat ca sunt pe lina de plutire din nou.....


Welcome back CONNEX

#11
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
E bine, fara concurenta nu exista competitie

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
in nici un caz connexul nu va da faliment primul!!!

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Grupul rus Menatep este interesat de preluarea MobiFon România
Grupul rus Menatep intentioneaza, potrivit publicatiei Prague Business Journal, sa se extinda în perioada urmatoare, printre obiectivele sale de achizitie numarându-se unele dintre activele companiei canadiene Telesystem International Wireless (TIW), inclusiv operatorii de telefonie mobila Cesky Mobil din Cehia si MobiFon din România, informatii care au fost însa catalogate de directorul de comunicare al TIW, Mark Boutet, drept “zvonuri sau speculatii”.
“Politica TIW este de a nu comenta zvonurile din piata sau speculatiile si sa difuzeze prompt orice informatie pertinenta care ar putea influenta deciziile de investitii ale actionarilor companiei”, a declarat Mark Boutet.
MobiFon are ca principali actionari compania olandeza ClearWave N.V., filiala a Telesystem International Wireless, care controleaza 63,5 la suta din capitalul operatorului român, si compania britanica de telecomunicatii Vodafone, cu 20,1 la suta din actiunile societatii. Reteaua Connex operata de MobiFon acopera 95 la suta din populatia României si ofera servicii de roaming în peste 90 de tari, numarul sau de clienti estimat pentru sfârsitul acestui an fiind de peste 2,5 milioane de persoane.
.....................................
. (Mediafax)  

Stirea completa la Curierul national

Greets,
Speedo

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Ciudat ar fi sa dam banii la rusi de fiecare data cand ne platim mobilul.
As dori totusi alt investitor mai agreabil decat Metanep, dar asta-i viata...

Greets,
Speedo

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
metanep????? nu am mai auzit de ei....dar o duc asa de bine incat sa isi permita TIW??? oau

#16
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
cred ca ma retrag de la conex daca o sa fie cumparati de rusii.
Mai bine pe mana francezilor :)

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda....sau a grecilor :)

Cred ca o ajunga sa ne impuste securitatea daca intarziem la plata facturilor :)

#18
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
si o sa asculte KGB-ul convorbirile :) :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate