Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

printare indesign

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
boeder

boeder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2010
Salut,
am terminat o brosurica in indesign si acum vreau sa o trimit la tipografie.
Daca o printez normal din print+ distiler, in pdf imi apar grupuri de imagini (2 - 4 produse impreuna) cu mici liniute intre ele. Acestea se vad (aleator: unele dispar la zoom, altele nu). Nu stiu daca acestea vor aparea si in brosura (cu toate ca liniutele sunt ff subtiri dar nu vreau sa ma fac de cacao), asa ca intreb:
pot sa o trimit din export pdf-ul printabil si nu doar din print cu distilerul?
Meci mult

#2
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Să nu-ți fie frică: liniuțele se văd numai în Acrobat. Mărește imaginile cît poți și ai să vezi că liniuțele nu se îngroașă. Acolo, de fapt, e limita dintre diferite efecte, invizibilă pentru orice printer.

Edited by floriniaru, 25 September 2010 - 20:49.


#3
boeder

boeder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2010

 floriniaru, on 25th September 2010, 21:49, said:

Să nu-ți fie frică: liniuțele se văd numai în Acrobat. Mărește imaginile cît poți și ai să vezi că liniuțele nu se îngroașă. Acolo, de fapt, e limita dintre diferite efecte, invizibilă pentru orice printer.

Am gasit de unde mi se trage: daca frame-urile pozelor se inresecteaza, atunci acestea apar delimitate de mici liniute.
Intrebarea ramine aceeasi (cu toat eca ai dreptate si in cazul asta), dar poate le fac psd in photishop si le import asa in indesing. :((

#4
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
sunt ok liniutele alea, nu apar la tipar.

#5
boeder

boeder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2010

 skandal, on 27th September 2010, 17:58, said:

sunt ok liniutele alea, nu apar la tipar.
Meci mult :coolspeak:

#6
kkpebatz

kkpebatz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2009
mai ok e sa dai si fisierul indesign exportat pentru versiuni mai vechi. Impreuna cu fonturi si linkuri.
Indesignul suporta si convertire la outline a fonturilor.
Package publication.
o gasesti in meniul File.
acolo poti sa pui si instructiuni, incapsuleaza profilele de culoare.

mie asa mi-ar placea sa primesc un fisier idd pentru print.

A si sa stii ca nu e ok sa iti exporte pdf-ul spart. verfica mai bine setarile de export. e adavarat ca nu ies la print dar pot face figuri in momentul in care se impozeaza fisierul pentru formatul de print.


Merci

#7
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,645
  • Înscris: 26.03.2008
Liniutele acelea apar din cauza efectelor de transparenta care urmeaza un proces numit flattern (transforma in bitmap suprapunerile de obiecte cu transparenta sau masti de transparenta) atunci cand documentul indesign este exportat in format pdf 1.3. Incepand cu versiunea 1.4 de pdf acest tip de fisier include nativ obiecte transparente si masti de transparenta.

Salvarea in format 1.4 sau mai evoluat se face numai daca tipografia are capabilitatea de a procesa si tipari aceste versiuni de documente. In speta workflow cu APPE (Adobe Pdf Print Engine).

@kkpebat: Convertirea in curbe a fonturilor nu este o idee grozava intrucat atunci cand se pregateste documentul pentru tiparire acesta sufera o transformare numita trapping care are nevoie sa stie daca obiectul respectiv este litera, daca formeaza in cuvant sau un paragraf si ce dimensiune are fontul folosit.

Edited by Patefon, 26 January 2011 - 23:53.


#8
kkpebatz

kkpebatz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2009
de asta spuneam de Package publication. vorbeam de convertire la curbe numai in cazul unui pdf.
de regula eu am folosit trapping numai cand am tiparit cu pantone. in situatii de policromie recunosc ca nu am folosit.
nu stapanesc foarte bine modul de lucru cu trapping

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate