Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cum pot schimba canalele Dolce direct din telecomanda tunerului?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Salut, am configurat cum trebuie softul tunerului XP 2000 Global, merge telecomanda, insa cu exceptia faptului ca nu pot schimba canalele Dolce direct din telecomanda tunerului ci doar din telecomanda Dolce. Celelelalte butoane merg fara probleme. Cum fac?

#2
qwerty10

qwerty10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 31.12.2009
Nu se poate sa schimbi programele decat din telecomanda receiverului Dolce, indiferent ca receiverul este conectat la un televizor sau la un tuner TV.

#3
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
TV Tunerul primește semnal de la receiver numai un program odată (ca și cum ai băga ieșirea de la o cameră video în Tv tuner). Nu este ca și la cablu când primește semnal cu 100 de canale și atunci tunerul poate fi "telecomandat".

#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Cum adica nu merge? Dar pe cablu/antena cum merge sa dau inainte/inapoi, sa navighez prin canale? Acolo de ce pot controla semnalul care vine din televizor, iar pe composite nu pot controla canalele din receptorul dolce fara a mai folosi telecomanda lui? Totusi, sonorul merge modificat si luminozitatea/contrastul din telecomanda tunerului. Ce am inteles eu din discutiile de pe forum era ca pe modul RF nu poti controla decat un canal odata, care se fixeaza din receptorul Dolce, insa nici pe modul Composite sa nu mearga? :mellow:

#5
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu merge...explicatia de mai sus e buna...nu o mai repet..

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
pe scurt:
- pe cablul coaxial (acela de antena tv) sunt simultan oferite toate canalele operatorului; tunerul din televizor face selectia intre ele si afiseaza pe ecran
- la dolce (sau digi sau orice altceva) canalele vin toate pe cablul din scara blocului ori de la antena de afara, intra in receptorul dolce care le decodeaza si face selctia intrele
apoi ofera pe iesirea video (pe oricare din ele) doar acel canal selectat
practic televizorul devine un banal monitor

ca sa poti schimba din tunerul tau ar trebui sa bagi cablul de la antena/de pe scara (cel care intra in receptorul dolce) direct in el; trebuie sa ai tuner cu suport digital iar providerul sa furnizeze "la liber" canalele
ceea ce nu se intampla la noi, cred ca toti codeaza semnalul

#7
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Am inteles explicatiile voastre, si va multumesc pentru rabdare si raspunsuri, dar totusi, oare cu o telecomanda universala nu ar merge (telecomanda si pentru tuner+tv+ coship), stiu ca exista asa ceva, ca de aia se cheama universale. :)

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 duculeana, on 25th September 2010, 12:45, said:

Am inteles explicatiile voastre, si va multumesc pentru rabdare si raspunsuri, dar totusi, oare cu o telecomanda universala nu ar merge (telecomanda si pentru tuner+tv+ coship), stiu ca exista asa ceva, ca de aia se cheama universale. :)


NU. NU exista o asemenea telecomanda. Am verificat eu. Gandeste-te numai cate functii are o telecomanda de receiver.

#9
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
exista pt receiverul hd dolce. primesti o telecomanda care controleaza si receiverul si tv-ul (in cazul tau tunerul)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate