Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...
 Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone
 La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 

Un experiment de advertising iesit de sub control

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Lorand M, on Aug 7 2005, 18:09, said:

El-Vis,

Avand in vedere ca intrebarile tale sunt pertinente, am sa-ti raspund la fiecare in parte:
Da, intr-adevar costa ceva ca sa ai un server dedicat in State. Dar cand ai peste 10 servere la acelasi DC, unul in plus nu se mai simte. Serverul cu pricina a fost server de back-up, in cazul in care un client mai are nevoie de unul si ca sa nu astept o zi-doua pana DC-ul "prepara" unul. Nu stiu la ce te referi cand zici gramada de bani, pentru ca sincer mie $80 nu mi se pare o gramada.
Site-ul a fost lansat pe 18. Normal ca nu are deloc PR. Daca te mai uiti odata peste numele domeniului o sa-ti dai seama de unde atatia vizitatori peste noapte. Plus, cred ca subestimezi interesul si dorinta oamenilor de a avea free hosting.
Nu arunc banii aiurea pe server. Serverul statea gol si fara freehosting si tot il plateam. Si da, momentan scot $20/zi din el. In curand o sa sar de $50, dupa ce o sa implementez si alt program.
Cine a zis ca nu s-a trimis spam, fishing si alte related? Ideea este ca daca ai citit atent, ti-ai fi amintit ca acest free hosting beneficiaza de suport tehnic. Ei, acesti oameni stau constant si monitorizeaza lucruri de genul asta. Asa ca pana acum doar unul singur ne-a scapat, dar contul i-a fost sters la cateva ore dupa ce a inceput sa spameze. Pescarii si alti sportivi au fost taiati aproape instant de scriptul care cauta dupa cuvinte cheie, cum ar fi ebay, paypal etc in concordanta cu scripturile cunoscute de phishing.

DDOS-ul a fost oprit dupa ce am dat null route pe IP-ul principal de gazduire. Intre timp am taiat majoritatea Asiei, brazilia, argentina si alti cunoscuti. Astfel a murit si DDOS-ul.

Cum de nu l-au formatat sau distrus? Cred ca glumesti, sincer. Cand te ocupi cu administararea a sute de servere comerciale de ani de zile, crezi ca exista posibilitatea ca cativa amatori sa-ti distruga un server. Ma simt aproape ofensat :)
Profitul intra pe firma. Si nu, nu scartaie nimic.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, raspunsurile tale sunt convingatoare. Dar tot nu am idee cum iti iese profit. Am vazut ca pe paginile clientilor nu ai pus bannere si anunturi publicitare. Deci, cu anunturile numai de pe pagina ta mi se pare cam putin.
Din care mai iese serverul, softul, intretinerea, timpul si echipa de suport tehnic.
In fine, tu sti mai bine, dar intr-adevar, trebuie sa fi puternic ca sa te apuci de o astfel de afacere.

#20
Lorand M

Lorand M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2005
Imagineaza-ti ca este un test si nu efectiv o unealta de adus profit. Serverul cu pricina oricum ar fi stat gol, linistit si tihnit pana la noi ordine.

Bineinteles ca astfel i se face rodaj intens serverului. Dar cum mentionam mai sus, neglijabil fata de celelalte.

Daca aduce si un mic profit, fara sa fi facut publicitate multa si platita, cu atat mai bine. Chiar m-am gandit sa fac din el o pepiniera pentru adminii incepatori.

Oricum, potentialul este imens. Pana acum am primit ofere foarte frumoase pentru el. Poate chiar ma razgandesc si am sa-l vand, inc anu sunt foarte sigur.

#21
venkplay

venkplay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.04.2005
:(((((( nu`l vinde ca imi pierd hostul :D

#22
maximaker

maximaker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.01.2005

venkplay, on Aug 9 2005, 13:02, said:

:(((((( nu`l vinde ca imi pierd hostul :D

<{POST_SNAPBACK}>


LOL

#23
Lorand M

Lorand M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2005
Daca nevoia o dicteaza, 1l. com va schimba proprietarii. Din fericire nu este o vedeta cu fani ca sa fie influentat de catre acestia ;)

Oricum, multumesc de ingrijorare ;)

#24
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Lorand M, on Jul 29 2005, 18:01, said:

N-am sa incerc sa obosesc pe nimeni cu primul meu thread legat de hosting pe Softpedia, astfel incat am sa va prezint varianta scurta a dilemei.

Voi ce parere aveti despre asta?

<{POST_SNAPBACK}>


io zik ca matale ocupi frecventza degeaba si multi fraieri te crede


pune si tu o "invitatie" (d'alea de nu mai ai... ori mai bine zis nu iexista), iexemple de situri hostate la tine, bucatzi de log, uptime. ca pana acu nu joci decat din laringe...


sa hai spor!

#25
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
btw: p'acilea e vorba fara reklama in semnatura...

#26
Lorand M

Lorand M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2005
Si eu zic ca ar trebui sa iti imbunatatesti gramatica inainte de a purta o conversatie cu mine. E chiar foarte clar ca nu lucrezi in domeniu si cauti doar un motiv de "penguin poke".

Deci, vrei sa vezi statistici, check out /webstat. Astia ti-am scris doar pentru ca eu nu caut motive de logoree.

Cat despre semnatura, daca ai impresia ca este reclama, esti mai paralel decat credeam.

In ceea ce ma priveste, discutia cu tine s-a terminat. Noapte buna.

#27
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
IMHO, semnatura ta nu e conforma cu statutul. intreaba mai marii  :P

#28
Lorand M

Lorand M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2005
Faptul ca sunt membru Softpedia doar de putin timp nu inseamna ca nu sunt membru in organizatii de specialitate.

Nu am sa continui cu povestea asta, ci ar trebui sa revenim la topic. Daca ai ceva de adaugat sau comentat in ceea ce priveste subiectul, chiar te rog. Daca nu, cauta alt loc de joaca.

Multumesc.

#29
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Am o intrebare, ce politica promovezi prin:

Quote

July 18th, 2005
1L.com is now open for business

The first truly FREE webhosting platform available on the market today has been launched.

Putem sa iti cerem niste invitatii  :naughty: .

#30
Lorand M

Lorand M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2005
In curand, promit. Deocamdata l-am lasat sa se linisteasca, timp in care mai facem curatenie. Dupa aceea o sa dam drumul la inregistrari. Oricum am sa postez aici cand o sa-i dam drumul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate