Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Doresc sa-mi construiesc o casa!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Salutare la toata lumea!

Prin martie 2010 mi-am achizitionat un teren in Comuna Sabareni, langa Chitila avand o suprafata (cu tot cu drumul de servitute) de 670 mp. Construibili ar fi doar 512 mp, asta conform actelor. Momentan sunt in cautari de proiecte si alte minunatii, insa as dori sa-mi fac minim de calcule, mai exact sa stiu la ce sa ma astept in ceea ce priveste demararea constructiei.

Aveti idee cat m-ar costa fundatia pentru o casa cu amprenta la sol de aproximativ 100 mp?

As dori ca la final, casa sa aibe etaj si mansarda. Probabil ca s-a mai discuta pe aici una-alta, dar in calitate de newcomer in acest domeniu, nu prea stiu unde sa ma uit si de ce sfaturi sa tin cont. As dori pentru inceput, ceva explicatii de ordin general... de pilda... X  mii RON / fundatie + mana de lucru, etc...

Va multumesc anticipat si va cer scuze daca s-a mai postat.

#2
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Din cele peste 50 de vizualizari cate a avut acest topic pana acum, nu a reusit nimeni sa-mi spuna in linii mari cat m-ar duce fundatia pentru o casa cu amprenta la sol de 80-100 mp?  :lol:

Multumesc.  :peacefingers:

#3
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
de care fundatie?

#4
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Salut Forumeanu!

Repet, sunt habarnist, cel putin in acest moment si oarecum satul de folclorul romanesc de la bloc, vecini, prieteni, cunostinte, neamuri, etc... . Deocamdata ma uit pe proiecte pe net si imi fac ceva socoteli.

Cineva imi spunea zilele trecute ca fundatia ar costa cam 40-60% din valoarea finala a casei. Este adevarat? Chiar atat de mult sa coste aceasta? As dori si un beci cu șapă sau nu... poate doar cu pamant, nu stiu...

Repet... la acest capitol sunt "praf", recunosc. Pana acum nu am construit nimic si nici nu am avut tangente cu ale constructii.... decat poate asa, adiacent, dar la cat de mult minte / exagereaza romanul, mai ales la o halba de bere, am preferat sa am oarece indoieli in aceasta privinta si sa cer si sfatul celor de pe forum.



Cu respect,
Catalin S.

:worthy:

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
e greu de dat un cost inlipsa unui proiect sau a unor idei vagi macar.
difera mult in functie de: exista demisol sau subsol (e cam 1/3 din o casa la rosu), cate niveluri are casa, cum il taie mintea pe structurist sa te umple de fiare si betoane...
daca ar fi o casa fara demisol, vreo cateva mii de euroi.
beton vreo 50 mc, fier de la 0 la 2-3 tone si mai mult...
dar fara un proiect vorbim doar vorbe, asta e clar.
nu-ti poate raspunde nimeni, nici macar estimativ, in lipsa unui proiect, sau a unor schite macar.

daca te ajuta, la mine, la 76 mp, am avut 27 mc (fundatie) +14 mc (elevatie) +7 mc (placa) de beton.
fier cam spre o tona.

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2010 - 13:45.


#6
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
In nici un caz fundatia nu costa 40-60% din casa :) e doar ciment, nu e aur.
Casa la rosu te costa cam 40% din pretul total, restul instalatiile, finisajele etc.
Oricum astea sunt doar aproximari grosolane.

#7
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
@Casuta Papusilor...

Casa va avea parter, etaj si mansarda (pod)... :P si da, cred ca si subsol / beci. Repet, amprenta la sol va fi de 80 - 100 mp. Sunt indeajuns aceste informatii sau chiar este nevoie sa ma decid asupra unui proiect si apoi sa revin si sa-l postez pe forum? Momentan as dori sa stiu in linii mari la cat sa ma atept in ceea ce priveste fundatia. Sa zicem ca ar fi primii bani de care as dispune pe moment...

@Monkey...

Multumesc pentru raspuns. Deci sunt "barbi" ce am auzit pana acum. Asa ma gandeam si eu ca cimentul n-o fi aur...  :rolleyes: Si totusi, 3000-4000 euro / fundatie avand in vedere informatiile de mai sus sau 8000-1000 euro?  :peacefingers:

Saru'mana!

#8
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
daca ai subsol/beci pe intreaga suprafata e posibil ca devizul sa fie in jur de 10.000 de gauroi. maybe more!
vad ca esti fan beci, deci nu-i 3-4.000 de euro sigur, cu materiale si mana de lucru.
un subsol e un nivel in plus, deci e proportional cu cat reprezinta din casa la rosu.
doar ca trebuie beton la greu, fier la fel, sapat gropalaul, cofrare cu o gramada de lemn...

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2010 - 13:54.


#9
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Wow! 10.000 epuroi? Atat de mult? Pai dincolo, stiti voi, era mai... Glumeam... :)

Multumesc pentru raspuns. Presupun ca o varianta mai ieftina duce implicit la o casa mai subreda, nu-i asa?  :rolleyes:

#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu-si pune nimeni pielea la saramura pentru o casa mai subreda. ca proiectant.
dupa mine fiecare nivel e cam 12-13 mii de euro. la rosu. pentru 100 mp.
minim.
deci daca vrei un nivel sub pamant, cam asta e proportia.
asta vorbind fara proiect in fata.

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2010 - 14:09.


#11
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
fundatia mea ...spre 8000 ....tot pe 100 mp fara demisol
vrei o fundatie/casa mai ieftina , uita de demisol.....
pune si tu in balanta ce pierzi si ce castigi....
expune mai pe larg ce vrei sa faci cu demisolul (mare mancator de beton / fier/ plus grija mare cu hidroizolatia / plus metode constructive mai scumpe, sapaturi mai ample...etc)
important in alegerea proiectului este si terenul...daca e bun de fundare costa mai putin daca sunt conditii speciale costa mai mult....
intelegi de ce nu poate fi facuta o analiza a costurilor , asa, la botul calului.......

#12
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Sa inteleg ca fara beci / subsol, m-ar costa mult mai putin? Intrebare de habarnist, evident... Pai daca nu am beci, atunci cum se va putea sustine casa? Si inca ceva.... Este adevarat ca o casa pe structura metalica, m-ar costa mai putin? Ma refer la cladirile facute de americani. Nu stiu, intreb si eu, nu dau cu parul.  :)

Multumesc inca o data pentru ca sunteti pe faza si-mi raspundeti aproape instantaneu si fara mistocarii tipice forumistilor!  :cheers:

#13
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

Quote

Sa inteleg ca fara beci / subsol, m-ar costa mult mai putin? Intrebare de habarnist, evident... Pai daca nu am beci, atunci cum se va putea sustine casa?
esti un scump!  :lol:
tocmai ai inventat un banc! bravo!

o fundatie simpla e un sant perimetral cu cateva traversari (alte santuri), umplute cu beton.
santul are cam 1-1,20 m adancime pe cam 40-60 cm largime.
asta-i toata fundatia unei case obisnuite.

Quote

Si inca ceva.... Este adevarat ca o casa pe structura metalica, m-ar costa mai putin? Ma refer la cladirile facute de americani. Nu stiu, intreb si eu, nu dau cu parul.  :)
nu stiu sigur, dar cred ca nu te-ar costa mai scump, dar nici mai ieftin, caci altfel s-ar face peste tot.
ce e mai rar e mai scump, ca americanii o ard pe lemn si fiare la nivel superimens.

Quote

Multumesc inca o data pentru ca sunteti pe faza si-mi raspundeti aproape instantaneu si fara mistocarii tipice forumistilor!  :cheers:
n-ai pentru ce. eu unul imi exersez degetele pe tastatura si astept etapa din anglia.
atata tot.
deci ai avut noroc.

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2010 - 14:21.


#14
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Catalin S., on 14th August 2010, 15:12, said:

Sa inteleg ca fara beci / subsol, m-ar costa mult mai putin?
mai mult ca sigur !

 Catalin S., on 14th August 2010, 15:12, said:

Intrebare de habarnist, evident... Pai daca nu am beci, atunci cum se va putea sustine casa?

hmmm....
fa asa....alege cateva jurnale , citeste din scoarta in scoarta (daca ai timp si rabdare) si iti vei raspunde la multe intrebari (inclusiv cele legate de ce inseamna un santier )
ca raspuns la obiect : casa se sustine si cu si fara beci


 Catalin S., on 14th August 2010, 15:12, said:

Si inca ceva.... Este adevarat ca o casa pe structura metalica, m-ar costa mai putin?

nu cred....ma rog...asta e parerea mea !

bafta  :peacefingers:

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
citeste niste jurnale si te vei dumiri intradevar de multe chestii.
iar cand va veni primul moderator, ca un zmeu calare pe matura, iti va inchide topicul, ca cica nu-i de aici.
daca te hotarasti sa iti faci casa, va trebui sa iti deschizi un jurnal "adevarat" probabil.
eu asa te sfatuiesc.
cel mai bine il incepi inca de cand vrei sa-ti schitezi proiectul in ganduri, ca sa putem sa-ti dam ideile peste cap!

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2010 - 14:27.


#16
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 casuta_papusilor, on 14th August 2010, 15:17, said:

Chiar nu înțeleg această metodă de "citare"... care este "șmecheria" în a nu ști cui aparține citatul și cînd a fost postat?  :confuzzled:


P.S. Dat fiind faptul că "bîntui" de ceva timp această arie, recunosc "stilul"... dar, dacă îmi demonstrezi că este o metodă mai bună, benefică... atunci "jos pălăria!" & "go for it!" din partea mea!  :peacefingers:

#17
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Este in regula si inca o data va multumesc. Sper ca nenea moderatorul sa fie totusi ingaduitor pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat si apoi d-aia exista forum.

Revenind la ce ma doare, cred ca cel mai probabil voi face acele santuri despre care am mai citit una-alta mai devreme pe forum, in speranta ca la un moment dat sau poate chiar atunci sa-i trag si o șapă.... asta pentru ca intentionez sa sap un put fix in beci precum vecinii mei (unii fiindu-mi colegi de birou). Aprpos, acolo cica nu exista canalizare, toti avand puturi, fose septice, etc... dar asta este alta poveste. Dar asa este, cel mai bine voi reveni cu un proiect in "fata".

In speranta ca acest topic nu va fi inchis / sters sau mutat, va doresc tutuoror un week-end minunat si fara certuri tipic forumistice!  :peacefingers:

#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
lu raduk:
n-am facut nimic intentionat, mai omule!
asa a iesit.
eu nu tin cont, dar de regula citez dintr-un alt post direct, prin reply.
nu stiu cum a iesit asa, ca eu am intrat pe postul lui si am editat acolo.
daca am gresit, sorry!
oricum scriam cu gandul la Zenit. bine ca au egalat.  :clapping:

 Catalin S., on 14th August 2010, 15:44, said:

In speranta ca acest topic nu va fi inchis / sters sau mutat, va doresc tutuoror un week-end minunat si fara certuri tipic forumistice!  :peacefingers:
neeeh!!
asa ne iubim noi!  :thumbup:

ideea e ca, aici, topicul trebuie deschis ca un jurnal de casa, cu introducere (una-doua postari), cuprins (vreo 2-3 ani) , si incheiere (alti 5).
tu l-ai deschis ca pe o intrebare oarecare si intamplatoare, care apartine altei bucati din aria de case.
ai inteles?!

e pauza la zenit. 1-1. trebuie sa nu piarda la 2 goluri! acasa.

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2010 - 15:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate