Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 

aeroportul din instanbul

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
crisyanma

crisyanma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2010
hello, sunt nou pe aici si am o mica problema
dupa ce m-am zbatut 6 luni urmeaza sa plec in vacanta. toate bune si frumoase pana sambata  31.07.2010 cand ma suna de la agentie si-mi comunica faptul ca zborul este anulat.veselie mare...
deoarece am asteptat prea mult vacanta asta am spus sa caute alternative de a ajunge totusi la in kusadasi recte hotel9aqua fantasy)
oferta lor (pe care am acceptat-o ) e plecare de pe otopeni escala la instanbul dupa care izmir
problema e ca am la dispozitie aprox 1h sa cobor din avion ,sa fac  iau bagajele - check=out ,sa alerg la plecari sa fac din nou formalitatile
pleaca cineva pe 13.08(vineri-minunat nu!) la 8.30spre instanbul?
as dori o cat de mica informatie cum sa ma descurc?

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcrisyanma, on 2nd August 2010, 21:34, said:

as dori o cat de mica informatie cum sa ma descurc?
Lejer, aeroportul intr-adevar e mare...dar e vreme.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trebuie neaparat sa faci checkout? Normal ar fi sa ai deja imbarcarea pentru ambele zboruri si sa-ti mute ei bagajele. Daca trebuie sa iei bagaje si sa faci check-in intr-o ora nu cred ca te descurci, majoritatea check-in-urilor se inchid cel putin 30-45 min inainte de decolare.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
A si nu stiu daca s-a scos dar la turci era si nevoie si de viza pe care daca o luai de la aeroport era alta coada, platit, etc.

#5
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Ar trebui ca in Bucuresti sa ii rogi pe cei de la check-in sa iti eticheteze bagajul pana in Izmir, daca ai bilete separate Bucuresti-Istanbul, Istanbul-Izmir. Nu e o problema, Izmir e aeroport international, are vama, asa ca cei din Bucuresti pot sa faca asta pentru tine. Astfel, in Istanbul nu mai trebuie sa stai sa iti iei bagajele, poti sa fugi la terminalul Zboruri Domestice si sa iti faci check-in-ul, mentionand ca ai transfer de bagaje (nu strica sa le spui, ca sa verifice daca le-au parvenit bagajele).
Va trebui sa te grabesti putin, pentru ca desi s-a scos viza, deci nu mai trebuie sa stai la coada si pentru ea, e posibil sa fie coada la ghiseele de verificare a pasapoartelor. Si daca mai ai si vreo intarziere pe zborul Bucuresti-Istanbul, asta iti reduce din timp. Dar cu putina atentie si daca te misti repede, ar trebui sa fie ok.
Eu am trecut printr-o situatie similara, aveam o ora si jumatate intre zboruri in Istanbul, Tarom-ul a intarziat 45 de minute si am crezut ca nu mai prind conexiunea (a trebuit sa stau la coada si la viza). Am ajuns in timp util totusi la check-in pentru zborul intern, doar ca sa constat ca, desi cerusem la Cluj sa imi eticheteze bagajele pana la destinatia finala, acestea zaceau la Sosiri Internationale in Istanbul. Motivul? Aeroportul de destinatie nu era unul international si nu avea vama. Asa ca am pierdut avionul mai mult din vina mea, pentru ca nu m-am documentat suficient inainte.

Varianta a doua, in caz ca ai un singur bilet pentru ambele segmente de zbor, este mult mai simpla. La check-in in Bucuresti ei iti eticheteaza bagajele automat si pentru Izmir (nu le mai ridici din Istanbul) si primesti doua boarding pass-uri - pentru amandoua segmentele. Tot ce trebuie sa faci in Istanbul este sa iesi din zona internationala, sa mergi la Plecari Domestice (iti ia cam 10 minute o data iesit din zona internationala) si sa mergi la poarta de imbarcare trecuta pe boarding pass. Fara sa mai treci prin check-in.

Multa bafta si concediu placut!

PS: De regula doua bilete se dau cand faci fiecare segment cu o alta companie, iar daca zbori amandoua segmentele cu aceeasi companie, ai un singur bilet.

#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
mai...nu-ti trebuie nici o viza in istambul....ci in izmir (daca trebuie)
- in primul rand bagajele trebuie sa ti le trimita direct la istanbul. in otopeni la check te duci la ghiseul zborului de istanbul si-i spui operatoarei ca mergi la izmir prin istanbul si sa-ti puna bagajele direct acolo...eventual ii arati rezervarea zborului spre izmir sa vada la ce zbor sa ti le puna.  daca zborurile sunt cu aceiasi companie iti da boarding passul si pentru cel de-al doilea zbor (mi s epare ca ti le poate da si daca sunt comapnii diferite dar din acelasi grup.
- in istanbul nu iesi....nu-ti trebuie viza.... cand te dai jos din avion te indrepti inspre zona de tranzit nu spre iesire. in zona de tranzit sunt ghisee de check-in in caz ca nu ai boarding pass pentru zborul doi. daca esti in graba te bagi si tu in fata...vorbesti cu cineva pe acolo.
- daca la otopeni ti-au dat boarding pass-ul pentru zborul doi ..in zona de tranzit ai o iesire cu spre portile de imbarcare. arati boarding pass-ul si te duci in zona free...in zona de tranzit sau dupa te uiti unde este poarta de iesire si te duci acolo.
- in mod normal ...o ora iti e mai mult decat suficient dac anu intarzie primul zbor....ba chiar ai tim p sa te duci si la magazinul de "rahat" si sa testezi (indopi) pe gratis din bunataile de pe acolo....au vreo nspe feluri de rahat (turkish delight).

- oricum de bagaje uita in istanbul ca nu se va intampla.

Edited by bubalus, 03 August 2010 - 19:22.


#7
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Eu stiu ca zona de tranzit este pentru zborurile internationale, adica vin din Romania, trec prin Istanbul, dar zbor spre Dubai sa zicem.
Pentru zborurile interne trebuie sa iesi din terminalul international si sa mergi in terminalul domestic, deci trebuie sa treci prin controlul pasapoartelor in Istanbul, si nu mai treci prin el in Izmir, pentru ca ai venit cu un zbor intern.
Cel putin eu asa a trebuit sa fac si in Istanbul si in Jakarta (singurele cazuri in care al doilea segment de zbor a fost pe o ruta interna).

#8
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 17.04.2006
@elle_belle - ai fost in Bali ??

#9
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
metal - Da, in aprilie :)

#10
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 17.04.2006
Cool, pai stiu ca din Thai ai facut o corespondenta pe cinste...inclusiv una pe blogul lui Cezar, ai cumva si despre Bali, pe undeva ??
Dupa ce ti-am calcat pe urme in Thai, as vrea si in Bali...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate