Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Testul ADN - de ce durează așa de mult (6 luni?!)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Tot am văzut azi pe toate tembeliziunile repetată până la saturație chestia cu identificarea soților Ceaușescu pe baza analizei ADN. Nu are relevanță aici discuția politică a problemei, strict științific aș vrea să înțeleg cum se face acest test și de ce durează în anumite situații atât de mult (până la 6 luni, în cazul de față)?

Acuma sigur că nu-mi imaginam că se poate jongla cu ADN-ul, ARN-ul și în general cu informația genetică precum în producțiile hollywood-iene, dar totuși nu m-aș fi așteptat să meargă așa greu o analiză de genul ăsta. În fond ce le fac mostrelor ălora prelevate din cadavre? Le pun la murat sau cum? 

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005
starea degradata a materialului respectiv din care se incarca extragerea monstrelor ADN

Edited by MarianG, 21 July 2010 - 22:29.


#3
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMarianG, on 21st July 2010, 23:29, said:

starea degradata a materialului respectiv din care se incarca extragerea monstrelor ADN
Asta-i raspuns sau nu inteleg eu?

#4
Like-Blizzard

Like-Blizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 24.04.2010
Sau ar putea avea legatura cu lumea politica...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate