Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Ajutor pentru Teodora

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
AJUTORPENTRU TEODORA







Suntemdoi părinți disperați, CARMENși DUMITRU BUȘOIdin orașul Horezu, județul Vâlcea, care vă aducem la cunoștințăurmătoarele:

Înurmă cu 7 ani pe data de 19.04.2003 s-a născut fetița noastrăBușoiBrândușa-Teodora.La vârsta de 4 luni au început să apară problemele de sănătate:nu mânca, nu dormea, plângea foarte mult. Brândușa era un bebelușgingaș și frumos cu părul zulufi și codițe, un copil dorit dartrist și chinuit de multiplele internări în spitale. Boala eirară, o tulburare de metabolism o împiedica să zâmbească, sădoarmă, să meargă și să vorbească. Am fost internați în maimulte clinici din țară (București, Horezu, Cluj, Vâlcea) unde nui s-a putut stabili un diagnostic așa că am fost sfătuiți sămergem cu fetița în străinătate.

Cuajutorul sutelor de prieteni din toată lumea care au fost alăturide noi și cu ajutorul d-nei MARGOT EUGENIA din Elveția am reușitsă ajungem la o clinică din Zurich Elveția unde i s-au făcutinvestigațiile în urma cărora i s-a putut stabili un diagnostic.Din nefericire diagnosticul stabilit a fost: GLUTARIC ACIDURIA TYPE1, o boală de metabolismfoarte rara care o impiedica sa vorbeasca, sa mearga sau sa stea macar inpozitia sezut.Pe lângă tratamentul pe care îl administrăm se impune și o dietăhipoproteică care constă în alimente de tot felul, fărăproteine. Aceste alimente și medicamente (lapte, pâine, orez,grisine, biscuiți) le procurăm din Italia și Elveția. Odată cuvârsta crește și greutatea ei, așa că doza de medicamente nu maieste aceeași, se schimbă din 6 în 6 luni iar cantitatea dealimente și medicamente crește tot din 6 în 6 luni.

Un flacon de medicamente costă 7,35 Euro și asigurănecesarul doar pentru 2 zile.

În familie lucrează doar soțul care are un salariupuțin peste salariul minim pe economie, Horezul fiind oraș deprovincie cu puține posibilități de a avea un câștig decent. Maiavem în grijă o fată studentă la Sibiu.

Eu ca mamă sunt însoțitorul personal al fiicei mele,dar nu mi-am primit salariul din ianuarie 2010.

Situațiaeste foarte disperată pentru că fără hrana specială și fărăaceste medicamente fetița nu poate să supraviețuiască. Am purtatmai multe discutii  la primărie pentru a-mi primi salariul peprimele 6 luni ale anului dar fără nici un rezultat. Suntem însituația de a nu-i mai putea asigura nici hrană nici medicamentefetiței.


Asta am primit de la ei.




Pe de alta parte trebuie sa mentionez faptul ca prin lege pimeste, sau primea, un ajutor de la primaria Horezu. Doar ca de 6 luni nu au mai primit nimic iar peimarul refuza sa ii ajute.


Una din afirmatiile primarului a fost: Nu mai cereti banii aia ca ma bagati in puscarie...




Va rog sfatuiti-ma cum i-as putea ajuta.




Va multumesc!

Edited by AcidMan, 06 July 2010 - 09:59.


#2
dandoom

dandoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2010
cel mai bine ar fi,sa mergeti la emisiuni ,sa povedstiti ce probleme aveti.sau rugati-va prietenii sa va ajute.acum , problema este TVA-ul  si criza.medicamentele costa mult....ati avea sanse la emisiuni,unde oamenii doneaza bani in conturi bancare.mult succes!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate