Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Curiozitate despre serviciile de salvamont

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
panaramex

panaramex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2010
Ma contraziceam cu cineva care deja urcase pe munte in legatura cu serviciile de interventie ale salvamontistilor. Imi relata ca formand un grup, s-au ratacit si au vrut sa cheme salvamontul, dar cineva a spus ca nu are rost ca o sa plateasca deplasarea acestora...adica serviciile de salvamont...

Ma lamureste cineva?

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 Din cate stiu Salvamontul este finantat(pe langa alte surse) inclusiv din taxa de cazare la hotel din orice statiune montana.
Nu cred ca solicita bani pentru deplasare. De fapt cautare,ca daca te-ai ratacit nu stiu unde sa se deplaseze.

 Probabil au vreun fel de serviciu in care daca doresti sa te insoteasca cineva de la Salvamont ca ghid sa platesti,dar sa iti ia bani ca au venit si te-au scos de pe munte,nu cred.

Edited by mihai!, 05 July 2010 - 16:36.


#3
panaramex

panaramex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2010

 mihai!, on 5th July 2010, 17:31, said:

 Din cate stiu Salvamontul este finantat(pe langa alte surse) inclusiv din taxa de cazare la hotel din orice statiune montana.
Nu cred ca solicita bani pentru deplasare. De fapt cautare,ca daca te-ai ratacit nu stiu unde sa se deplaseze.

 Probabil au vreun fel de serviciu in care daca doresti sa te insoteasca cineva de la Salvamont ca ghid sa platesti,dar sa iti ia bani ca au venit si te-au scos de pe munte,nu cred.

asa imi imaginam si eu. Salvamontul e un serviciu ca si politia si pompierii...in slujba cetateanului. Stiu ca este finantat inclusiv de primarii, deci noi cetatenii suntem contribuabilii. Dar mi se parea absurd sa platesti ca te scoata de pe munte...
Cred ca am castigat pariul...

Culmea e ca ei se ratacisera, se innopta si chiar aveau nevoie de ajutor. Au insistat sa sune la salvamont pentru ca nici nu erau echipati si nu cred ca rezistau, iar un fricos i-a speriat ca o sa plateasca...si au incercat sa gaseasca singuri. De frica platii au gasit in sfarsit drumul...Pe Ceahlau erau...si au urmarit o poteca/scurtatura care se pierduse intr-un abrupt. Din cate au aflat ulterior acela era un drum frecventat de calugarii din zona.

#4
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Cum ar fi sa ceara bani si sa le zici ca nu ai bani, ce fac te urca inapoi pe munte? :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate