Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Pasaport nou

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 16.12.2008
Cineva care si-a facut pasaport de curand ar putea sa ma ajute cu un raspuns.

In cate zile de la depunerea actelor se elibereaza un pasaport cu date biometrice, daca depun actele direct la la servicil pasapoarte din Bucuresti Str Iorga.
Pe site-ul serviciului se da termen de 10 zile lucratoare, ceea ce inseamna 2 saptamani calendarstice. Sunt la foarte limita cu acest termen si as vrea sa stiu daca l-as putea obtine putin mai repede. Nu ma intereseaza la urgenta, pentru se fac doar pasapoarte simple (tip vechi)

#2
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 yetiro, on 29th June 2010, 23:39, said:

Cineva care si-a facut pasaport de curand ar putea sa ma ajute cu un raspuns.

In cate zile de la depunerea actelor se elibereaza un pasaport cu date biometrice, daca depun actele direct la la servicil pasapoarte din Bucuresti Str Iorga.
Pe site-ul serviciului se da termen de 10 zile lucratoare, ceea ce inseamna 2 saptamani calendarstice. Sunt la foarte limita cu acest termen si as vrea sa stiu daca l-as putea obtine putin mai repede. Nu ma intereseaza la urgenta, pentru se fac doar pasapoarte simple (tip vechi)

In Cluj, acum aprox o luna, dimineata la prima ora s-a dus fratele meu si in 3 ore (regim de urgenta) a avut in mana pasaportul nou. Fara vreo smecherie, cunostinte etc. Legal, corect 100%.

Edited by edmund.chevul, 29 June 2010 - 22:42.


#3
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Pt Bucuresti la pasaportul nou (biometric) termenul este de 15 zile. Am facut eu acum vreo 2 luni si ceva, aveam nevoie urgenta si se pare ca nu mi-au putut face decat un pasaport temporar (pe 1 an) in termen de cateva ore (care de altfel nu este biometric)

#4
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 yetiro, on 29th June 2010, 23:39, said:

Cineva care si-a facut pasaport de curand ar putea sa ma ajute cu un raspuns.

In cate zile de la depunerea actelor se elibereaza un pasaport cu date biometrice, daca depun actele direct la la servicil pasapoarte din Bucuresti Str Iorga.
Pe site-ul serviciului se da termen de 10 zile lucratoare, ceea ce inseamna 2 saptamani calendarstice. Sunt la foarte limita cu acest termen si as vrea sa stiu daca l-as putea obtine putin mai repede. Nu ma intereseaza la urgenta, pentru se fac doar pasapoarte simple (tip vechi)

Si de ce vrei neaparat sa fii urmarit non stop si sa se stie mereu unde te afli??? Pasapoartele fara cipuri sunt la fel de legale is din cate stiu eu, mai ieftine. Vi se pare ceva cool la cipurile biometrice? Ati citit ceva despre ele?

#5
Andule

Andule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2010
la sibiu 30 de zile;)

#6
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Eu mi-am facut pasaport acum o saptamana in Str. Iorga.  Doua saptamani dureaza daca vrei biometric.

#7
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Eu am depus actele dimineata, la 3 jumate l-am ridicat.

#8
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Skat3r, on 29th June 2010, 23:46, said:

Si de ce vrei neaparat sa fii urmarit non stop si sa se stie mereu unde te afli??? Pasapoartele fara cipuri sunt la fel de legale is din cate stiu eu, mai ieftine. Vi se pare ceva cool la cipurile biometrice? Ati citit ceva despre ele?
Un pasaport clasic te tine acum un an, si dai ceva peste un milion, si un pasaport biometric te tine 5 ani si te costa vreo 2 milioane si ceva.
Mai e faza ca la duty free, se uita aia de acolo la pasapoartele noastre ca curca in lemne, adica te tin mult pe loc :)

#9
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

 Selam, on 30th June 2010, 02:12, said:

Mai e faza ca la duty free, se uita aia de acolo la pasapoartele noastre ca curca in lemne, adica te tin mult pe loc :)


La casa in dutty free iti cere doar biletul de imbarcare, nu si pasaportul.....

Edited by emillian, 30 June 2010 - 01:54.


#10
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 16.12.2008

 Skat3r, on 29th June 2010, 23:46, said:

Si de ce vrei neaparat sa fii urmarit non stop si sa se stie mereu unde te afli??? Pasapoartele fara cipuri sunt la fel de legale is din cate stiu eu, mai ieftine. Vi se pare ceva cool la cipurile biometrice? Ati citit ceva despre ele?

Selam "m-a nimerit" cu raspunsul lui http://forum.softped...m...t&p=8419578
Intradevar, m-am gandit la utilizarea eficienta a banilor ~280ron/5ani pt bio, versus ~220roni/1an pt clasic. Din pacate a trebuit sa aleg cea de a doua varianta.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Edited by yetiro, 08 July 2010 - 18:54.


#11
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 risuka, on 30th June 2010, 00:18, said:

Eu mi-am facut pasaport acum o saptamana in Str. Iorga.  Doua saptamani dureaza daca vrei biometric.

Pe situl lor zicea 30 de zile.

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 emillian, on 30th June 2010, 02:53, said:

La casa in dutty free iti cere doar biletul de imbarcare, nu si pasaportul.....
Nu toti calatoresc cu avionul.

 Thomas-, on 9th September 2010, 16:05, said:

Pe situl lor zicea 30 de zile.
Depinde de locatie, numarul celor care solicita schimbarea pasaportului a crescut, iar numarul angajatilor s-a diminuat, gratie 'inaltimii' sale, boc.
La Constanta de exemplu sunt zile in care se elibereaza peste 250 de pasapoarte pe zi.

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 Skat3r, on 29th June 2010, 23:46, said:

Si de ce vrei neaparat sa fii urmarit non stop si sa se stie mereu unde te afli??? Pasapoartele fara cipuri sunt la fel de legale is din cate stiu eu, mai ieftine. Vi se pare ceva cool la cipurile biometrice? Ati citit ceva despre ele?


Poftim? Ce urmarire non stop visezi? Tu ai habar de ce inseamna un pasaport cu cip care stocheaza date biometrice? Sau ai inghitit indoctrinarea aia de prost gust de la biserica?

Cine vrea sa stie tot timpul unde de afli iti urmareste un telefon mobil. Cipul ala din pasaport nu are capabilitati de localizare. Plin internetul de plebe dezinformata. Fara referire la vreo persoana anume.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate