Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Internet backup pe Red Hat

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Salut,

Revin aici deoarece as vrea sa ma ajutati in dezvoltarea unei idei pe care o am.

Momentan am o conexiune garantata pe fibra optica care "intra" intr-un server Linux, ce are atat rol de firewall cat si de router.Acesta are 2 placi de retea: una in care intra conexiunea de Internet si una in care  intra conexunea cu reteaua interna. 

Mai am o conexiune de  Internet de la Romtelecom care o folosesc pentru anumite teste.

Ce as vrea sa fac: sa mai instalez o placa de retea in server si sa o folosesc ca backup pentru cazurile in care avem probleme cu fibra (se intampla rar de tot sa aiba probleme, dar se mai intampla). Nu ma intereseaza sa fac load balancing ci doar un backup.

Cum se seteaza Red Hat-ul sa faca asta?

Deocamdata sunt doar la stadiul de idee , dar cu ajutoru vostru s-ar putea sa o pun si in practica.

Mersi!

#2
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Cu un script din cateva linii, care verifica daca poate sa dea ping in gateway-ul fibrei; daca nu poate sa mute default gateway-ul pe linia de la Romtelecom

#3
deuxcroix

deuxcroix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2007
...si care dupa ce muta default gw pe romtelecom, da in continuare ping pe fibra ca sa stie cand restabileste gw initial.
@Dedelu, l-ai facut sa mearga?

Edit: Scuze, acum am vazut ca m-am apucat de inviat mortii. Iunie, pfff.... 

Edited by deuxcroix, 20 October 2010 - 12:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate