Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

OBIECTIV Sigma 18-250mm vs Tamron 18-270mm

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adipopz

adipopz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.11.2008
Salut

ma puteti ajuta, voi cei cu experienta, care dintre urmatoarele obiective ofera o calitate mai buna a pozelor la distanta focala mica si maxima la pozele facute cu lumina buna:

tamrom 18-270 di ii - vc http://www.the-digit...ens-Review.aspx
sigma 18-250mm dc-os-hsm http://www.the-digit...ens-Review.aspx
canon ef-s 18-200mm IS http://www.the-digit...ens-Review.aspx

sau sa-mi recomandati ceva accesibil (second hand) cu distanta focala mare si stabilizator de imagine si cu link-uri de unde-l pot cumpara.

Multumesc,

Edited by adipopz, 21 June 2010 - 17:31.


#2
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Din experienta mea cu un canon 75-300 f4.5 pot sa iti spun ca obiectivele tele bune costa mult mult.
Ultra zoomurile sunt praf, deoarece au multe lentile in ele si sunt intunecate.
Ti-as recomanda sa te joci putin cu un Tamron 18-50 f2.8, nu este foarte scump dar este bun.
Eu de cand mi-am luat 50mm am vandut 17-85 IS - obiectiv scump dar prost si nu am mai montat kitul de mult..

#3
adipopz

adipopz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.11.2008
mersi


acum m-am uitat pe: http://www.dpreview......uration.xml?4 si spre surprinderea mea am vazut ca tamrom-ul are aberatii si sharpnes per total mai buna decat sigma.

la ce te referi cand ai spus ca sunt intunecate?

nu as vrea sa schimb atata lentilele si asta e motivul pentru care caut un obiectiv cu plaja focala mai mare. stiu ca in functie de focala si apertue pot aparea la ele unele aberatii cromatice. DAR, din cate am vazut, toate au o plaje focala scurta in care fac poze perfecte!, in rest e de preferat sa faci cu apetue cat mai deschis ca sa iasa mai clare....

deci, altcineva ce experienta a avut cu superzoom-urile si ce recomanda?

mersi,

#4
geitza

geitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.05.2007

View Postadipopz, on 21st June 2010, 21:49, said:

mersi


acum m-am uitat pe: http://www.dpreview......uration.xml?4 si spre surprinderea mea am vazut ca tamrom-ul are aberatii si sharpnes per total mai buna decat sigma.

la ce te referi cand ai spus ca sunt intunecate?

nu as vrea sa schimb atata lentilele si asta e motivul pentru care caut un obiectiv cu plaja focala mai mare. stiu ca in functie de focala si apertue pot aparea la ele unele aberatii cromatice. DAR, din cate am vazut, toate au o plaje focala scurta in care fac poze perfecte!, in rest e de preferat sa faci cu apetue cat mai deschis ca sa iasa mai clare....

deci, altcineva ce experienta a avut cu superzoom-urile si ce recomanda?

mersi,


Salut,
eu am primit in kit tamronul 18-270.
Ce pot spune - mai bun decat ma asteptam. Util in excursii sau in diverse situatii in care ai nevoie de o plaja mare de focala.
Este intr-adevar un obiectiv "intunecat". Respectand regula cu viteza de declansare = 1/focala, vei observa ca poti folosi o viteza de declansare de minim 1/400 (daca ai mana f sigura poti incerca si la 1/200, poate uneori si mai jos). Asta inseamna ca ai nevoie de lumina afara - sau trepied. Stabilizarea isi face treaba, nu cu 3 stopuri sau cate zic ei - poate unul in viata reala...
Nu este nici un obiectiv rapid - daca incepe sa isi caute focus-ul, uneori ai de asteptat pana se plimba pe toata focala.
Ca si concluzie - obiectiv de...vacanta, unde ai timp/rabdare cu el. Nu e util pentru evenimente, utilizare indoor, etc.
Imagini ok, fara aberatii cromatice, vignetari sau deformari in exces. In capatul wide deformeaza mai mult, dar controlabil. In cele 7-8 luni de cand il folosesc nu am avut probleme cu el. Mai da cate o eroare, mai refuza uneori sa focalizeze, dar un restart al aparatului + o curatare a monturii rezolva problema.
Mentionez ca am obiectivul pe montura Nikon - il folosesc pe un D90.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,317
  • Înscris: 24.02.2007
Decat asa un obiectiv pe orice DSLR, mai bine un bridge cu zoom mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate