Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata
 

DTP e in sectiunea MAC? lol

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Acum am observat ca sectiunea de DTP este in sectiunea de MAC. Mi se pare amuzant... pentru ca cei mai multi dtp-isti nu lucreaza pe mac. Am lucrat si pe Mac si pe PC si niciodata nu am inteles de ce se considera ca MAC-ul e pentru dtp si nimic altceva...
Acum imi dau seama de ce era bizar sa intreb ce OS de PC e mai bun, mai ales ca eram in sectiunea utilizatorilor de Mac...
Poate ca de fapt eu nu sunt DTP-ist... Eu nu iubesc Mac-ul. Nici nu-l urasc, dar nu as da bani pe unu din proprie initiativa.

#2
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Sa stii ca mai nou tot mai multi DTP-isti lucreaza pe mAC. Poti deschide fisiere foarte mari fara ca macar sa caraie cand pe PC se blocheaza corelul instant. Depinde si de aria de activitate. Cel putin in tipar mai toate tipografiile au statii de mac.

#3
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Un pic incorect... mai toate tipografiile pe la care a facut necesarul de hardware unu care stie ca macul e o mare duda si nu i-a aratat nimeni altfel, insa eu am lucrat in nenumarate locuri si cu nenumarati furnizori care nu au vazut un mac decat pe web.
Oricum, eu pot sa fac oricand un concurs cu calculatorul pe care il am vs orice mac vrei tu pe orice job de dtp, si pot sa pariez ca ies in cel mai rau caz onorabil, iar de cele mai multe ori am rezultate mai bune. Am ceva ce ma tine in loc si pot sa raman in urma daca are careva un avion cu raptoare la 10000 de rotatii sau cu SSD, altfel nici un mac nu ma bate.

Edited by Idiotus, 17 June 2010 - 17:11.


#4
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
E clar ca e limpede!
Majoritatea folosesc PC-uri pentru ca sunt mai accesibile... - cel putin prin redactii!
Un MAC, prin soft sau constructie - nu mai stiu exact - poate fi conceput/axat pe o anumita ramura a tehnologiei... creare / editare / s.a.m.d.: video, audio, dtp, etc, pe cand cu un PC (cam la aceeasi configuratie cu a MAC-ului) poti face (aproape) orice dar nu la fel de repede/bine...

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
cei mai multi detepisti de o virsta lucreaza doar pe Mac.

cei mai multi creatori de audio si video de o virsta lucreaza pe Mac.

cel mai mult DTP in lumea asta s-a facut si se face pe Mac.

virsta, Mac, creatie... got it? B)

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
hai sa nu aberam. vrei sa zici ca nu poti sa configurezi un pc pentru jocuri sau pentru office sau pentru grafica sau pentru orice altceva? un mac, contrar imaginii pentru prostit prostii, este facut din aceleasi chinezarii ca si un pc

View PostCentris, on 18th June 2010, 16:07, said:

cei mai multi detepisti de o virsta lucreaza doar pe Mac.

cei mai multi creatori de audio si video de o virsta lucreaza pe Mac.

cel mai mult DTP in lumea asta s-a facut si se face pe Mac.

virsta, Mac, creatie... got it? B)

pentru ca de la o anumita virsta ai bani si esti senil. ca sa nu mai zic de snobism :rolleyes:

daca intrebi un random mac fanboi de ce e mai bun un mac raspunsul va veni ca un traznet "pentru ca toti marii fotografi folosesc mac" :lol:

#7
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostMosotti, on 18th June 2010, 17:10, said:

hai sa nu aberam. vrei sa zici ca nu poti sa configurezi un pc pentru jocuri sau pentru office sau pentru grafica sau pentru orice altceva? un mac, contrar imaginii pentru prostit prostii, este facut din aceleasi chinezarii ca si un pc



pentru ca de la o anumita virsta ai bani si esti senil. ca sa nu mai zic de snobism :rolleyes:

daca intrebi un random mac fanboi de ce e mai bun un mac raspunsul va veni ca un traznet "pentru ca toti marii fotografi folosesc mac" :lol:

mosotti, esti cam tinar. si inca mai ai timp.

cinta mosii pe Caraimann?

#8
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Am pus paie pe foc?  :D
Posibil ca nu mai sunt la zi cu tehnologia, dar ca fapt divers: in '90 am avut ocazia sa observ la lucru un MAC - o editare a unei reviste - si mi se parea S.F. ... nici nu imi imaginam ca exista asemenea "jucarii", nu de alta, dar in acea perioada perioada nu vazusem niciunde un PC care sa faca ce facea MAC-ul ala.

Quote

hai sa nu aberam. vrei sa zici ca nu poti sa configurezi un pc pentru jocuri sau pentru office sau pentru grafica sau pentru orice altceva? un mac, contrar imaginii pentru prostit prostii, este facut din aceleasi chinezarii ca si un pc
Daca te referi la soft... tot pe a colo se invart.
Asa chinezarie, asa Marie cum o fi, dar parca e cu alta palarie :lol:

Quote

virsta, Mac, creatie... got it?
Varsta?!... sau poate experienta profesionala? :rolleyes:

#9
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
in cel mai rau caz, pe pc ai mai multe de configurat. dar ca si posibilitati tehnice, sunt la fel. e ok sa faci dtp si pe mac si pe pc.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmsmihai, on 18th June 2010, 18:23, said:

dar ca si posibilitati tehnice, sunt la fel. e ok sa faci dtp si pe mac si pe pc.

corect. restu e brand, iar dpmdv brandu a fost inventat pentru ca idiotii sa plateasca mai mult pentru acelasi lucru

btw, daca un program merge bine pe mac si nu merge bine pe windows, nu inseamna ca windows sux, ci ca aia care au facut versiunea de windows sux. ah, da, si viceversa :lol:

#11
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Superioritatea macului vs PC a fost reala acum 10 ani. La vremea aia pe mac aveai un procesor special pentru mac si o configuratie speciala care facea sistemul foarte stabil. In vremea aia era windows era la stadiul de windows 95-windows 98. Lucrurile s-au schimbat in momentul in care a aparut Windows 2000. Sistemul a devenit foarte stabil, iar pe piata se gaeau procesoare care sa concureze cu succes un G4. Macul inca mai avea o usoara superioritate asupra PC-ului din cauza sistemului de operare, care era facut de niste amatori de la Microsoft. Desigur, superioritatea se vedea doar la multitasking si la unele aplicatii grafice.  La vremea aia se lucra pe Photoshop 7.
A aparut G5 la un moment dat si Apple l-a promovat ca fiind o mare jmecherie. Si pentru o vreme a fost. Numai ca dupa ce s-a trecut pe 64 de biti macul a murit. Nu mai e ce-a fost. Acum poti sa iti construiesti un sistem exact asa cum vrei, iar Windows 7 este cel putin la fel de bun ca OSX. Desuigur, pentru ca pe PC poti sa ai orice placa de baza, orice procesor, orice device, trebuie sa faci un minim efort sa pui drivere si ce mai trebuie. Dar in ziua de azi, Apple in ce priveste constructia de PC-uri este un Alienware un pic mai prost.
Oh... legat de aia batrani care lucreaza pe mac... Eu am lucrat dtp in Corel, Illustrator, Photoshop si ce se mai cerea la vremea respectiva de pe vremea cand Photoshop 5 era cel mai tare de pe piata. Am lucrat si in Photopaint, daca stiti ce e ala... Idee de baza e ca macul are foarte multe avantaje si desigur, are si foarte multe dezavantaje.

Vine configurat practic, si oricat de idiot esti, el o sa mearga. Nu trebuie sa ai habar de mai nimic sa poti sa lucrezi pe el. Iar asta e un mare avantaj. De fapt pe asta Apple isi construieste brandul. Pe usurinta in utilizare. Numai ca pana la urma, usurinta de utulizare e importanta pentru cam 5% din piata... ca parca pe-acolo era cota lor de piata.

Cand vine vorba de dezavantajele unui mac... iti dai seama ca sunt foaaarte multe. Primul si cel mai rau e legat de faptul ca foarte putini fac aplicatii pentru mac.  Evident, daca iti pasa si de altceva decat de uzul profesional,  

Pentru mine, daca pot sa ma joc pe calculator atunci cand sunt la munca si nu am altceva de facut, nu vad de ce nu as face-o. Prefer sa am un calculator pe care sa pun ce sistem de operare vreau eu si pe care sa pun ce softuri vreau eu si sa stiu ca gasesc orice vreau eu pentru el. Desigur, pentru a avea un PC care sa faca ce vrei, trebuie sa ai habar ce vrei. Sa citesti un pic mai mult. Dar cata vreme asta nu reprezinta o problema pentru tine, Alegerea nu poate sa fie mac niciodata in zilele noastre. Si probabil nici in viitor. Mac a murit cand a aparut Windows 7. Pentru ca acum e un OS facut pentru nepriceputi, asa cum era si OSX.

#12
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
@Idiotus: ce a fost odata...; dar daca nu am mai avut tangenta cu MAC-ul si nici macar pentru cateva ore sa pot face teste puteam sa ma impac mult si bine cu gandul ca MAC-ul ar fi de preferat in schimbul unui PC...
Acum 3-4 luni am pus mana pe un MAC - laptop cu Windows XP SP2 si OSX, dar nu am testat sa observ diferenta... bine, dar nici nu era al meu :D
Normal, nu se pune la indoiala prosta functionare a sistemului de operare daca un program merge mai bine pe PC decat pe MAC si invers, cat de configurat, asta stiu ca la un PC poti configura pana crapa.
Acum,na... eu sunt mai demodat, inca nu am trectut pe 64biti, dar si cand o sa trec nu o sa ma uit la bani.
Hai ca intr-o tipografie inteleg ca mai are lumea cate un MAC, dar prin redactii cati au, cati isi permit?
De ce nu, poate chiar aveti unul de uz personal, dar cati au?

#13
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Firmele de software care realizeaza aplicatii pentru print, dezvolta numai pe Mac-uri.

Testele se fac apoi si pentru unix si windows.... dar dezvoltarea cu testele unitare doar pe Mac.

#14
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004

View Postsilviana85, on 18th June 2010, 22:54, said:

Firmele de software care realizeaza aplicatii pentru print, dezvolta numai pe Mac-uri.

Testele se fac apoi si pentru unix si windows.... dar dezvoltarea cu testele unitare doar pe Mac.
LoL!!!
Asta e o gluma buna!
Hai sa auzim de nume, si niste link-uri spre informatii de felul asta, ca asa, legende de dupa visini am mai auzit. Ce aplicatie ai pe mac si nu o ai pe PC si iti trebuie la print?

#15
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006

View PostIdiotus, on 20th June 2010, 14:06, said:

LoL!!!
Asta e o gluma buna!
Hai sa auzim de nume, si niste link-uri spre informatii de felul asta, ca asa, legende de dupa visini am mai auzit. Ce aplicatie ai pe mac si nu o ai pe PC si iti trebuie la print?

Toate aplicatiile merg si pe windows si pe unix. Nicio firma care face pre-press si aplicatii de print nu dezvolta doar pentru mac.
Dezvoltarea de baza (adica codingul) se face pe Mac + testele unitare. (atentie la diferenta dintre "pe" si "pentru").
Eu fac un stagiu intr-o firma care face aplicatii pentru pre-press, dtp, colour management.... si toti dezvolta pe Mac.
Firma nu este cunoscuta in Romania pentru ca din cate am vazut la ei pe site nu desfac produsele la noi pe piata.
Am mai intrat si pe site-ul altor firme din regiune care fac chestii de genul si am vazut ca se precizeaza (mai ales pentru cei care aplica pentru posturile de developeri) ca firma dezvolta pe mac-uri.
nu are sens sa facem reclama si sa punem link-uri aici.
normal ca produsele sunt lansate in final cu versiunea de windows, linux , mac... etc.

#16
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View PostIdiotus, on 18th June 2010, 20:41, said:

Alegerea nu poate sa fie mac niciodata in zilele noastre. Si probabil nici in viitor. Mac a murit cand a aparut Windows 7. Pentru ca acum e un OS facut pentru nepriceputi, asa cum era si OSX.
:eheyebrow:  te înșeli idiotus, uite pentru mine windows nu este alegerea potrivită niciodată

#17
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View PostMosotti, on 18th June 2010, 17:10, said:

hai sa nu aberam. vrei sa zici ca nu poti sa configurezi un pc pentru jocuri sau pentru office sau pentru grafica sau pentru orice altceva? un mac, contrar imaginii pentru prostit prostii, este facut din aceleasi chinezarii ca si un pc



pentru ca de la o anumita virsta ai bani si esti senil. ca sa nu mai zic de snobism :rolleyes:

daca intrebi un random mac fanboi de ce e mai bun un mac raspunsul va veni ca un traznet "pentru ca toti marii fotografi folosesc mac" :lol:
totally agreed, marketing pentru snobi cu bani de aruncat aiurea

decat sa aberati cu superioritatea mac-mac, mai bine expuneti avantajele acestuia..

#18
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
@Idiotus  

:roflmaofast:   Esti cumva suparat ca echipa preferata si-o cam fura la CM2010? :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate