Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Cum sa mut OS-ul pe un alt disc

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Cu ce program se poate muta sistemul de operare (Cent OS) pe alt disc? Spatiul ocupat curent este mai mic decat discul destinatie .. dar acesta din urma are capacitatea mai mica decat a discului curent pe care este instalat OS-ul :D sistemul de fisiere este de tip ext3 ...

#2
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postudragos, on 17th June 2010, 14:30, said:

Cu ce program se poate muta sistemul de operare (Cent OS) pe alt disc? Spatiul ocupat curent este mai mic decat discul destinatie .. dar acesta din urma are capacitatea mai mica decat a discului curent pe care este instalat OS-ul :D sistemul de fisiere este de tip ext3 ...
Cu un program de imaging poti clona discul sau face o imagine de backup pe care apoi o scrii pe noul disk.
Acronis TrueImage (trial 30 zile) poate fi folosit, de exemplu (eu am folosit si a mers simplu si rapid).... face un disc bootabil cu care implementezi toate operatiile (si din cate tin minte suporta si compresia imaginii rezultate). Daca vrei ceva open-source este Clonezilla (care mi se pare ceva mai greu de utilizat dar free). Important este ca sistemul sa fie acelasi ca si configuratie hardware (in fine... cu exceptia HDD) sa nu apara probleme cu driverele.

#3
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Am incercat cu o versiune de Acronis si nu a mers .. cred ca nu stie de ext3
:sadwalk:

De la Clonezilla de pe sit :D

"Limitations
    * The destination partition must be equal or larger than the source one. "

O merge oare cu o redimensionare a partitiei inainte de clonare?
:rolleyes:

Edited by udragos, 17 June 2010 - 14:59.


#4
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Te complici prea mult. Bootezi cu un livecd si pur si simplu copiezi centos-ul pe noul disc. Dupa aia te chrootezi pe noul disc si refaci grub-ul.

#5
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Crezi ca poti expica in cateva cuvinte cum anume as putea sa fac treaba asta ? :D
Cred ca pasii urmati trebuie sa tina cont si de faptul ca discurile sursa-destinatie difera ca dimensiune ...

:rolleyes:

#6
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Daca centosul incape pe discul mai mic, nu are nici un fel de importanta. Nici nu prea mare lucru de explicat, e o copiere banala de fisiere. Nu am idee ce nivel de cunostinte ai, astfel incat sa stiu pana la ce nivel sa "cobor" cu explicatiile. De exemplu, stii sa partitionezi cu fdisk? Stii sa formatezi cu mkfs? Ai idee ce e chroot-ul?

#7
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Pai cred ca trebuie sa cobori jos de tot :D
utilizez mai mult programe cu interfata grafica ca sa imi fac treba :notangel:
dar nu linia de comanda ma omoara pe mine .. asa ca daca poti .. astept dar nu trebuie sa intrii in detalii prea mult (info pot sa mai gasesc, doar sa stiu ce trebuie sa caut)

Pe moment am folosit parted (parca) sa partitionez discul nou (de pe un disc rescue-cd .. din interfata grafica :D ) .. dar adevarul este ca nu prea am idee ce/cum trebuie sa fac cu partitia de boot , swap ?? Am creat eu ceva pe acolo .. dar ce dimensiune trebuie sa aiba bla bla nu am idee ...

:rolleyes:

#8
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Eu as face swap de 512M, si as aloca restul pentru / (nu vad rostul partitiilor separate pt /boot, /usr, /var etc decat in cazuri specifice). Dupa ce faci partitia /, o formatezi si copiezi toate fisierele de pe discul vechi. Dupa ce ai terminat de copiat, opresti calculatorul, scoti discul vechi ca sa eviti eventualele conflicte. Bootezi din nou pe rescuecd pentru a reface grubul, in felul urmator:

Quote

mkdir /mnt/centos
mount /dev/sda1 /mnt/centos
mount -o bind /dev /mnt/centos/dev
mount -t proc none /mnt/centos/proc
chroot /mnt/centos
grub
Dupa ce intri in grub, executi asa:

Quote

root (hd0,0)
setup (hd0)
quit

Comenzile de mai sus sunt orientative, adaptezi la configuratia ta.

#9
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
O intrebare ... cum copiez fisierele de pe un disc pe altul? :bigwhitegrin: Nu cumva sunt fisiere deschise in mod exclusiv de catre sistemul de operare?  :down:

#10
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postudragos, on 17th June 2010, 14:30, said:

Cu ce program se poate muta sistemul de operare (Cent OS) pe alt disc? Spatiul ocupat curent este mai mic decat discul destinatie .. dar acesta din urma are capacitatea mai mica decat a discului curent pe care este instalat OS-ul :D sistemul de fisiere este de tip ext3 ...
Folosindu-te de tar care este instalat in sistemul tau.
Iata un exmplu abstract.
Bootezi masina cu un CD (CentOS Live/Slackware/DebianLive)
Atasezi un HDD extern la portul USB.
mount /dev/sda1 /tmp
mount /dev/sdb1 /mnt
mkdir -p /mnt/backup/061910
cd /tmp
tar cpvzf /mnt/backup/061910/rootfs.tar.gz .
cd 
umount /dev/sda1


Dupa ce datele au fost arhivate, partitionam HDD-ul de la masina-tinta.
Tabela de partitii sa fie aceeasi, altfel nu mai booteaza masina.
Se presupune ca stii sa te foloseti de aplicatiile fdisk/cfdisk si mke2fs ext4 mkswap  swapon
mount /dev/sda1 /mnt
mount /dev/sdb1 /tmp
cd /mnt
tar xpvzf /tmp/backup/061910/rootfs.tar.gz .

Edited by JJackFLASH, 18 June 2010 - 23:02.


#11
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
In Linux fisierele "deschise" pot fi copiate fara probleme si in orice caz, esti pe livecd, centos-ul de pe hardul vechi nu e activ.

Varianta cu tar este inutil de complicata si consumatoare de timp.

Varianta cea mai simpla (fiind bootat pe livecd):

mkdir /mnt/centos_vechi
mkdir /mnt/centos_nou
mount /dev/sda1 /mnt/centos_vechi
mount /dev/sdb1 /mnt/centos_nou
cd /mnt/centos_vechi
cp -av . /mnt/centos_nou
In exemplul de mai sus am presupus cat sda1 este centos-ul vechi, iar sdb1 este partitia noua, formatata.

Bineinteles in loc de cp se poate copia si prin alte metode, de exemplu rsync sau mc sau orice alt filemanager, singura conditie este sa fii root.

#12
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postsame75, on 19th June 2010, 03:23, said:

Varianta cu tar este inutil de complicata si consumatoare de timp.
Bineinteles in loc de cp se poate copia si prin alte metode, de exemplu rsync sau mc sau orice alt filemanager, singura conditie este sa fii root.
Exemplul meu este util in situatia cand exista 2 masini, si nu doua HDD-uri in aceeasi masina.

#13
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Am copiat cu " cp --no-dereference --preserve=all --recursive ... " si am o intrebare aici: trebuie sa copiez toate directoarele din / ? eu nu am inclus /proc ... :D

Altfel, am incercat de pe live cd varianta:

Quote

mkdir /mnt/centos
mount /dev/sda1 /mnt/centos
mount -o bind /dev /mnt/centos/dev
mount -t proc none /mnt/centos/proc
chroot /mnt/centos
grub

Dupa ce intri in grub, executi asa:

root (hd0,0)
setup (hd0)
quit

doar ca vad ca era montat hdd-ul la /mnt/disc/sda1 (read only?) am rulat umount si pe urma mount -w ... (modificand caile in comenzile ^^)
Problema este ca atunci cand ajung sa rulez grub > setup (hd0) imi da o eroare:

Quote

filesystem type extfs2
partition type 0x83

checking /boot/grub/stage1 .. not found (dar vad ca exista acel fisier fizic pe disc ...)
error 2: bad file or directory type

:confuzzled:

p.s. nu stiu daca nu cumva am omis ceva, din pacate monitorul atasat nu afiseaza cateva coloane din partea stanga in mod text ...  :lol:

Edited by udragos, 19 June 2010 - 10:22.


#14
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Discul nou l-ai format de pe livecd? Ce livecd folosesti? Ia ruleaza asta:

tune2fs -l /dev/sda1 | grep 'Inode size'
Daca "inode size" este diferit de 128 (banuiesc ca tu ai 256), grub nu va fi in stare sa citeasca de pe partitia aia si va trebui sa reformatezi de pe rescue cd-ul centos-ului.

#15
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Da, "innode size" era 256 :D am reusit sa il formatez de pe live CD CentOS si am incercat sa copiez datele de pe discul vechi pe cel nou ...

( prima data am rulat din OS "/sbin/init 1" si am copiat pe discul nou structura de directoare .. a dat niste erori doar la copierea din "/sys" ; Intrebare: trebuie sa includ si continutul acelui director ("/sys") in operatia ce copiere? :D )

... doar ca la copiere mi-a dat doua erori, la doua directoare create de mine pentru a stoca datele unor programe  :

Quote

... audit (12958687....): avc: denied {create} for pid=4282
name="numele-directorului-din-/-pe-discul-vechi" scontext=system_c ...
cannot create directory "/numele-destinatiei-pe-discul-nou/" : Permision denied ...

Aceasta eroare a aparut doar de doua ori la doua directoare din "/" .. mentionez ca aveam si alte directoare create de mine pe acolo ... banuiesc ca le pot copia la sfarsit, cand o sa bootez de pe noul disc ... dar, ceva idei dc a dat aceasta eroare?

:deadtongue:

#16
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
.. tocmai am incercat setup la grub ... acum intoarce

Quote

error 15: File not found

:(

#17
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Nu este o idee prea buna sa copiezi un sistem "alive", trebuie sa o faci cu cd-ul rescue.

#18
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Am inteles .. dar ma intreb ce nu este Ok de da grub acea eroare la setup ... in loc de error 2 .. error 15 :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate