Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 

Plecare in Bulgaria/Am nevoie de sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Lauradi

Lauradi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2010
Buna ziua... Nu am mai fost niciodata in Bulgaria dar voi merge in curand (Ruse)...
Ca orice om necunoscator am cateva intrebari adresate celor care au fost foarte recent in aceasta tara.
Tin sa precizez ca voi merge cu o masina mica (nu conduc eu) si am peste 18 ani.

Eu ca persoana trebuie sa platesc vreo taxa la vama? daca DA cat si in ce moneda?
Pot numai cu buletinul? caci nu am pasaport
Trebuie sa declar cati bani am la mine si bunuri?
Cam cati bani ar trebui sa am la mine (eu nu o sa cheltuiesc nimic insa intreb din curiozitate)?
Pot schimba leu in leva bulgareasca la orice banca in Romania sau este necesar sa schimb leu in euro iar in bulgaria sa schimb euro in leva?
As mai dori niste informatii despre preturi ca sa am o idee... (in leva)(o sticla de pepsi la 0.5,o acadea etc... orice)
Unde gasesc un curs leu-leva/euro-leva?

Orice alte informatii sunt bine venite... In special m-ar interesa raspunsurile la primele 2 intrebari din partea cuiva care frecventeaza aceasta tara.

Multumesc!

Edited by Lauradi, 12 June 2010 - 15:12.


#2
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
1. Nu trebuie sa platesti nimic, ca persoana. Se plateste trecerea podului pentru autovehicule (la dus te taxeaza romanii-vreo 250.000 de lei, la intors bulgarii- vreo 6 euro). Daca ramai in ruse nu trebuie sa-ti mai iei vignieta.
2. Poti trece doar cu buletinul
3. Nu trebuie sa declari nimic.
4. Poti schimba lei direct in leva la casele de schimb sau poti sa retragi leva de pe card la orice bancomat (chiar daca ai cardul in lei).

Cursul euro/leva e de vreo 1,95 leva pentru un euro. Bulgarii au cursul fix de cativa ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate