Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...
 Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 

Turism de weekend cu autocarul

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
Exista agentii de turism care organizeaza iesiri in weekend ?
Ma gandeam ceva de genul vineri-duminica sau sambata-duminica, cu autocar sau microbuz.
Sper sa existe, iar daca nu exista poate le dau o idee, pentru ca exista multi care vor sa scape de stressul cotidian, si nu au posibilitatea de a sta mai mult de un weekend, si in acelasi timp nu vor sa conduca sute de kilometrii si in weekend.
Cine stie poate imi da si mie un link aici, daca e voie, sau mesaj personal.

#2
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Poți fi tu agenția de turism.

Low-cost (site-ul oficial al companiei, în funcție de destinație) + Booking.com.

S-a tot discutat pe forum...

#3
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
as vrea si rapunsuri ale celor ce citesc subiectul inainte sa dea un raspuns.
inside_spy crezi ca am autocarul in garaj ? eu vreau in weekend sa ma relaxez nu sa conduc.

#4
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Și ce te face să crezi că nu am citit?

Nu, nu cred că ai autocarul în garaj (nu am spus așa ceva!). Și nici nu te-am sfătuit să conduci.

Era vorba de week-end-uri petrecute pe undeva prin afara țării, cu ajutorul curselor de avion low-cost și al site-urilor de rezervări. Poți ieși mult mai ieftin decât folosind serviciile unei agenții de turism (de-asta am spus că poți fi tu agenția de turism, vorbeam la figurat).

#5
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006

View Postcubbusiness, on 9th June 2010, 17:48, said:

Ma gandeam ceva de genul vineri-duminica sau sambata-duminica, cu autocar sau microbuz.
sper ca nu s-a inventat autobuz-ul care zboara, ca nu imi plac senzatiile tari la 10 km deasupra solului.

/// de la cate raspunsuri am primit imi dau seama ca e mai simplu pentru o agentie sa revanda cazari sau sa vanda bilete de avion decat sa organizeze cu adevarat o excursie.
Din ce am gasit pe google exista doar in provincie cateva agenti, in BUCURESTI  e lumea comoda.

#6
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
trag concluzia ,dupa sutele de oferte turistice pe care nu le-am primit, ca romanii nu sunt interesati sau nu stiu sa faca bani.
in Turcia nu mergeai 100 de metri prin statiune fara sa primesti un fluturas cu zeci de excursii locale, gen o zi la ruinele..., o zi la aquapark, o zi excursie cu vaporasul, o zi rafting, etc.
... avem un turism infloritor.

#7
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Sper că nu te-ai supărat pe mine  :kisstogether:  , dar ți-am recomandat să procedezi așa cum fac eu și prietenii mei. Dar se pare că nu tuturor ne place să ne cumpărăm bilete de avion cu câteva luni înainte și să stăm cu inima cât un purice cu gândul la eventualele întârzieri/anulări care ne-ar da peste cap tot week-endul.

De senzații tari la 10 kilometri deasupra solului nu am pomenit eu nimic :blush: , nu te-am pus să faci sex în toaleta unui Airbus.  :notangel:  Deși poate pentru unii dintre noi nu e vorba de senzații tari nici măcar atunci!

Dar dacă vrei cu autocarul, am găsit ceva nou la cei de la RATB:

Quote

Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului si Regia Autonoma de Transport Bucuresti au incheiat un protocol care prevede promovarea zonelor turistice din jurul Bucurestiului. Incepand cu data de 01.08.2010, 9 linii pilot vor face legatura intre Bucuresti - terminalele Piata Presei Libere, Str. Sf. Vineri si Ghencea - si urmatoarele zone turistice:Manastirea Caldarusani, Manastirea Balamuci, Manastirea Cernica, Manastirea Pasarea, Manastirea Ciorogarla, Biserica Adormirea Maicii Domnului - Calugareni, Parcul National Comana, Manastirea Sfintii Voievozi Hulubesti, Manastirea Sf. Gheorghe - Branistari. Pretul unui bilet dus - intors este de 15 lei. Pentru inceput aceste curse vor circula la sfarsit de saptamana si in sarbatorile religioase. Pe masura ce exigentele si cerintele publicului calator vor creste, acest proiect se va dezvolta.

http://www.ratb.ro/i...re&id_stire=419

Pe scurt, despre fiecare, găsești în flyerul de aici.

Este un proiect al Elenei Udrea care vrea să-i ducă pe bucureșteni cu RATB-ul în cea mai mare zonă umedă din România după Delta Dunării (Parcul Național Comana) și la mănăstirile din județele Ilfov și Giurgiu.

Conform informațiilor din presă, autobuzele Mercedes nu vor dispune de ghizi, turiștii fiind informați prin intermediul unor LCD-uri instalate în interiorul vehiculului. De asemenea, se pare că în timpul călătoriei vor fi difuzate filmulețe cu istoricul traseelor și al punctelor de destinație.

Attached File  harta.jpg   115K   13 downloads

Harta este preluată din ziarul Gândul.

Așteptăm impresii după week-end, @cubbusiness!  :coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate