Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Cereri/Oferte job-uri in DTP

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
schirilean

schirilean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2006

View PostValy_Stef, on 23rd March 2010, 23:57, said:

Buna seara tuturor, sunt grafician DTP ,lucrez in domeniu de 4 ani de zile si as vrea sa stiu unde as putea gasi un loc de munca tinand cont ca momentan nu am unde presta serviiciile mele. Va multmuesc !
P.S. am un vast portofoliu pe care il pot prezenta celor interesati de stilul meu de lucru


Buna seara,

Caut pe cineva care sa ma degreveze de partea aceasta de DTP - bineinteles si cu ceva grafica, acolo unde este cazul.

Ma intereseaza o persoana serioasa - dar care sa nu sara la niste scoruri salariale ca pe vreme buna.

Daca cineva crede ca este potrivit, sa trimita un PM cu cateva detalii despre tine si munca lui, programele pe care le cunoaste, ritmul de lucru si disponibilitatea de care, bineinteles, o sa abuzam.. :)

Doua din calitatiile OBLIGATORII pe care trebuie sa le aiba doritorul sunt: a) a nu cunoaste expresia "nu se poate", B) sa participe in cadrul firmei si la alte activitati  (sunt satul de cei care daca nu au de lucru citesc presa sau fac o carte mica, iar in jurul lor lumea da de greu, de exemplu, la colantat masini.

Multumesc anticipat,

Stefan

Edited by schirilean, 05 June 2010 - 18:17.


#2
georgedobre1

georgedobre1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.04.2009

View Postschirilean, on 5th June 2010, 19:16, said:

Buna seara,

Caut pe cineva care sa ma degreveze de partea aceasta de DTP - bineinteles si cu ceva grafica, acolo unde este cazul.

Ma intereseaza o persoana serioasa - dar care sa nu sara la niste scoruri salariale ca pe vreme buna.

Daca cineva crede ca este potrivit, sa trimita un PM cu cateva detalii despre tine si munca lui, programele pe care le cunoaste, ritmul de lucru si disponibilitatea de care, bineinteles, o sa abuzam.. :)

Doua din calitatiile OBLIGATORII pe care trebuie sa le aiba doritorul sunt: a) a nu cunoaste expresia "nu se poate", B) sa participe in cadrul firmei si la alte activitati  (sunt satul de cei care daca nu au de lucru citesc presa sau fac o carte mica, iar in jurul lor lumea da de greu, de exemplu, la colantat masini.

Multumesc anticipat,

Stefan

Te pot ajuta dar numai online.  Te poti baza pe mine cand vine vorba de Corel X3. Nici CS3 nu imi e strain deloc.

#3
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008

View Postskandal, on 8th June 2010, 19:54, said:

1) Salariu decent pentru DTP este minim 500 eur/luna.
...
P.S.2: poate ar trebui sa cauti niste norme de protectia muncii cu privire la munca la computer.. pauza de 5-10 minute obligatorie la fiecare ora de munca, PE LANGA pauza de masa.

P.S.3: conform legii, concediul este de 21 de zile lucratoare/an.
500 euroi doar la case/orase mari sau si la restul?
La program de 8 ore/zi strict pentru DTP sau sunt incluse si alte "meserii" ?!  :huh:

#4
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008

View Postciureanuc, on 9th June 2010, 02:58, said:

Intrebi acum daca exista DTP-isti bugetari?   :rolleyes:
In acest moment (2010, criza) nu cunosc pe nimeni care sa vina pe DTP sub 5-600 de euro/luna. :-)
Eu, dar cu jumatate de norma, nu's bugetar, mai mult de 400-600 lei/luna nu iau. Daca altceva nu imi gasesc de lucru...

#5
adadix

adadix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2010
DTP inseamna multe in Romania, multi patroni vor cu acelasi om web design, creatie, paginatie, separatie de culoare, elemente 2D, 3D, eventual daca se poate si tipar! A, era sa uit, un salar de maxim 6-8 milioane, ca deh, e criza..... asa ca va rog sa fiti mai explicit, am o experienta de 10 ani pe parte de pregatire pentru tipar (creatie, paginare, separatie de culoare, etc.) :rolleyes:

#6
schirilean

schirilean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2006

View Postadadix, on 10th June 2010, 20:16, said:

DTP inseamna multe in Romania, multi patroni vor cu acelasi om web design, creatie, paginatie, separatie de culoare, elemente 2D, 3D, eventual daca se poate si tipar! A, era sa uit, un salar de maxim 6-8 milioane, ca deh, e criza..... asa ca va rog sa fiti mai explicit, am o experienta de 10 ani pe parte de pregatire pentru tipar (creatie, paginare, separatie de culoare, etc.) :rolleyes:

Quote


Sunt de acord sa dublez suma mentionata - si chiar mai mult, dacă găsesc pe cineva corespunzător.

Astept provincia..:)

#7
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Da'n ce oras e firma, totusi? :)

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Sunt de acord sa dublez suma mentionata - si chiar mai mult, dacă găsesc pe cineva corespunzător.

Astept provincia..:)


Si... ce inseamna "corespunzator"?

Banuiesc ca ai primit foarte multe oferte. Chiar niciuna nu a fost "corespunzatoare"?

Edited by liviu_np, 12 June 2010 - 09:39.


#9
schirilean

schirilean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2006

View Postskandal, on 11th June 2010, 22:33, said:

Da'n ce oras e firma, totusi? :)


Bucuresti

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postschirilean, on 5th June 2010, 18:16, said:

B) sa participe in cadrul firmei si la alte activitati  (sunt satul de cei care daca nu au de lucru citesc presa sau fac o carte mica, iar in jurul lor lumea da de greu, de exemplu, la colantat masini.

foarte inaltator. pe acelasi principiu, de exemplu, un avocat care nu are nimic de lucru la momentul t1 ar trebui sa dea cu matura prin hol  :thumbup:

este sarcina sefilor sa dea de lucru angajatilor, daca nu au ce sa dea de lucru pentru postul respectiv inseamna ca postul respectiv e in plus si de fapt e nevoie de un ionica care le stie pe toate

#11
schirilean

schirilean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2006

View Postliviu_np, on 12th June 2010, 10:38, said:

Si... ce inseamna "corespunzator"?

Banuiesc ca ai primit foarte multe oferte. Chiar niciuna nu a fost "corespunzatoare"?

Din aproximativ 80 de cv-uri pentru postul de DTP, cam 60-65 aveau la capitolul "cunostinte programe": Internet Exporer, Word si Excel !!??!!

Unul mai aveau ca suprema specializare "Manechin in Franta"........... Iar altii nu aveau pic de experienta.

Iar cei care mai stiau ce e acela un Corel sau Photoshop, nu se dadeau jos din pat pentru mai putin de 50-100 de euro pe zi!!!

A, ca si extra cv-uri, am cunoscut unu' care lucra la o firma mare in domeniu, pe 350 DOLARI/luna. Baiat talentat, grafician, cu gust si pricepere, muncitor (cam 14-16 ore pe zi!!) si in banca lui. I-am oferit 600 euro, stiind clar ce poate si ca daca ii cer o carte de vizita sau un site web stie ce face, si ca nu trebuie sa-i spun de doo ori. Mai avea si papagal, convingea clientul imediat.
Sti de ce m-a refuzat? "Bre, tu nu esti ...... (cutare firma!). Cine a auzit de tine?". Tare, nu?


View PostMosotti, on 12th June 2010, 17:00, said:

foarte inaltator. pe acelasi principiu, de exemplu, un avocat care nu are nimic de lucru la momentul t1 ar trebui sa dea cu matura prin hol  :thumbup:

este sarcina sefilor sa dea de lucru angajatilor, daca nu au ce sa dea de lucru pentru postul respectiv inseamna ca postul respectiv e in plus si de fapt e nevoie de un ionica care le stie pe toate


Asta in cazul in care 1. lucrezi la o firma cu minim 20-30 de angajati si 2. Afara nu e criza. In rest, romanul este ori un Ionica bun, ori un Ionica extrem de orgolios, care le stie pe toate da' nu face nimic bun.

Si da, daca un avocat ZACE intr-un maldar de gunoi NU trebuie sa astepte femeia de servici sa-i faca un pic de curat.

Dar intr-o firma ceva mai mica, e de bun simt sa ajuti pe cel de langa tine, chiar daca tu nu esti platit sa faci acea chestie.

A, fisa postului e o hartie care am intalnit-o DOAR in Romania. Ghici de ce?

Edited by schirilean, 12 June 2010 - 16:08.


#12
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postschirilean, on 12th June 2010, 17:07, said:

...
A, fisa postului e o hartie care am intalnit-o DOAR in Romania. Ghici de ce?

:thumbup:
in romania normal ca nu are nimeni interesul sa-ti precizeze clar atributiunile
pe urma, ar trebui sa te evalueze conform acelei fise, sa te plateasca in conformitate, sa te trimita la training odata la 3 ani - conform legii, etc

dar la noi se poarta extremele -  cine e habarnamist e angajat in pozitii de top iar meseriasii sunt concediati

fisa postului poate nu exista in tarile normale dar acolo exista sindicatele puternice care au delimitat bine meseriile
am avut ocazia sa vad acum citiva ani un studio de prepress in franta
omul care scana - scana si atit
omul care prelucra imaginile, le prelucra si atit
cel de la introducere texte, exact asta facea
nu 3 in 1, ci fiecare om o operatiune...
segmentarea / specializarea pe o operatiune e foarte importanta acolo

doar pentru ca suntem romani si ne pricepem de la fotbal la politica si de la dacii la mercedes, aici ne putem angaja pe orice post, si avem judecati de valoare

poate de aia orice copil care a avut calculator acasa, termina liceul si crede ca e detepist, webdesigner, inginer sef, proiectant etc
am incetat sa ma mai minunez de intrebarile gingase de genul http://forum.softped...howtopic=674763
probabil ca atunci cind un patron o sa vrea eficienta de la un angajat, se va uita si la pregatirea angajatului
pina atunci, are oamenii pe care ii plateste

#13
schirilean

schirilean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2006

View Postdacuburebista, on 12th June 2010, 19:25, said:

am avut ocazia sa vad acum citiva ani un studio de prepress in franta
omul care scana - scana si atit
omul care prelucra imaginile, le prelucra si atit
cel de la introducere texte, exact asta facea
nu 3 in 1, ci fiecare om o operatiune...
segmentarea / specializarea pe o operatiune e foarte importanta acolo

doar pentru ca suntem romani si ne pricepem de la fotbal la politica si de la dacii la mercedes, aici ne putem angaja pe orice post, si avem judecati de valoare

Am doar un comentariu: nu este asa ca, daca rogi un francez sa-ti faca o carte de vizita, omul te factureaza cu 100 euro DTP si 4,5 euro productia?

Bafta

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dar am vazut destui patroni romani cu carti de vizita facute pe imprimanta si taiate cu cutterul
:)

#15
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 25.05.2010

View Postschirilean, on 12th June 2010, 17:07, said:

A, fisa postului e o hartie care am intalnit-o DOAR in Romania. Ghici de ce?

Probabil pentru ca Romania este singura tara unde ai muncit sau ai avut o activitate economica. Tot Romania este tara unde patronii au cateva case si cateva masini scumpe iar angajatii lor au salarii care nu le ajung nici sa-si plateasca facturile.

#16
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postdacuburebista, on 12th June 2010, 19:25, said:

am avut ocazia sa vad acum citiva ani un studio de prepress in franta
omul care scana - scana si atit
omul care prelucra imaginile, le prelucra si atit
cel de la introducere texte, exact asta facea
nu 3 in 1, ci fiecare om o operatiune...
segmentarea / specializarea pe o operatiune e foarte importanta acolo
Se poate si in Romania treaba asta...
Am lucrat catva luni la "Cronica Romana".
Acolo facem numai paginare de ziar, cel care scana era alt om. Era un tip care se ocupa numai de poze. El scana, cauta, cumpara, taia in PS, facea sepia & stuff. Tu numai ii spuneai: il vreau pe X pentru un articol in pagina 3, alb/negru, tifetz.
In cateva minute aveam poza.

Eu venisem din Vaslui unde centram si dadeam cu capul in acelasi timp, ramasesem masca. Ce ma? E unul platit sa scaneze si/sau sa caute poze? ATAT FACE?
Da. Atat facea.
------------------

In Londra am lucrat la o revista numita "Nursing Standard".
Erau 3-4 oameni care erau angajati numai sa procure fotografii. ATAT.
Nu sa faca prelucrare de poze, nu. SA CAUTE POZE PE NET SI SA LE CUMPERE. Atat.
Daca aveam nevoie de o poza cu o seringa, sa spunem, in maximum 10 minute aveam 20+ de poze cu seringi, sa aleg eu ce-mi place.
Daca alegeam una, in urmatoarele 2-3 minute era pe retea, la rezolutie buna. Cumparata de pe site-urile de stocks...

Edited by ciureanuc, 16 June 2010 - 17:28.


#17
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 05.06.2006
Ehe...
Asta se intampla cu copyrighturile de la editura unde lucrez.

Clar se vede, pe CD-urile care vin din strainatate ca este un om pentru fiecare operatiune.

CD-ul cu informatie care ajunge la noi trece direct la un tehnoredactor care doar schimba textul in romana.

Dar ce te faci cand avem o creatie proprie si tehnoredactorul nostru face ce au facut 5 meseriasi, asa cum ai spus mai sus, fiecare cu felia lui, pe jumatate sau sfert din salariul unui SINGUR INDIVID care contribiue la realizarea produsului finit venit din afara?!?!

Edited by liviu_np, 16 June 2010 - 21:20.


#18
AdrianSavescu

AdrianSavescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2010

View Postschirilean, on 5th June 2010, 19:16, said:

Buna seara,

Caut pe cineva care sa ma degreveze de partea aceasta de DTP - bineinteles si cu ceva grafica, acolo unde este cazul.

Ma intereseaza o persoana serioasa - dar care sa nu sara la niste scoruri salariale ca pe vreme buna.

Daca cineva crede ca este potrivit, sa trimita un PM cu cateva detalii despre tine si munca lui, programele pe care le cunoaste, ritmul de lucru si disponibilitatea de care, bineinteles, o sa abuzam.. :)

Doua din calitatiile OBLIGATORII pe care trebuie sa le aiba doritorul sunt: a) a nu cunoaste expresia "nu se poate", B) sa participe in cadrul firmei si la alte activitati  (sunt satul de cei care daca nu au de lucru citesc presa sau fac o carte mica, iar in jurul lor lumea da de greu, de exemplu, la colantat masini.

Multumesc anticipat,

Stefan

Salut, Stefan!

Am ceva experienta in DTP plus ceva graphic design, aproape sase ani. In perioada asta am acumulat cunostinte solide in Illustrator, CorelDRAW, InDesign si Photoshop.
Cat despre disponibilitate, eu acum lucrez pe postul asta si pot, eventual sa plec daca gasesc ceva mai bine platit. Ideea e ca nu pot pleca de unde sunt pe un salariu mai mic de 500 de Euro.
Pot trimite si un portofoliu daca e nevoie.

Spor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate