Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Fotografii in concedii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Sint sigur ca toata lumea face fotografii in concediu, unii mai putine altii mai multe, altii foarte multe.
Eu fac parte din aceasta ultima categorie, astfel incit  unul doua carduri nu sint niciodata suficiente deci sint nevoit sa le descarc undeva pt a le aduce acasa si a le sorta pentru a le pastra  pe cele relevante.
Pentru asta umblu tot timpul cu un laptop dupa mine, si as renunta bucuros la el daca gasesc alta solutie.

Voi ce solutii aveti pentru asta?

Edited by remg, 07 June 2010 - 17:51.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007

View Postremg, on 7th June 2010, 18:49, said:

Sint sigur ca toata lumea face fotografii in concediu, unii mai putine altii mai multe, altii foarte multe.
Eu fac parte din aceasta ultima categorie, astfel incit  unul doua carduri nu sint niciodata suficiente deci sint nevoit sa le descarc undeva pt a le aduce acasa si a le sorta pentru a le pastra  pe cele relevante.
Pentru asta umblu tot timpul cu un laptop dupa mine, si as renunta bucuros la el daca gasesc alta solutie.

Voi ce solutii aveti pentru asta?
exista niste hdd-uri oprtabile care includ si un card reader cu posibilitatea de a transfera fisierele d epe card pe acel hdd. E f mic si practic insa nu stiu sa-ti dau un link ptr ca acest gadget l-am vazut la un coleg mai din vest :)
Mai ieftin este sa-ti cumperi carduri mari si multe sau sa faci poze la rezolutie mai mica

Edited by atupi, 07 June 2010 - 18:16.


#3
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Daca mergi intr-o zona civilizata, unde gasesti un internet cafe, ai putea sa-ti iei un memory disk portabil cu tine si sa ti le descarci pe memory disk, sau eventual pe un site de stocare foto, gen photobucket sau webshots. Pentru mine cel putin, merge cel mai bine varianta cu mai multe carduri. Se gasesc acum si de 32Gb si de 64, daca faci poze la o rezolutie decenta, nu trebuie decat sa te tina bateria ca sa le umplii.

#4
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postatupi, on 7th June 2010, 19:16, said:

exista niste hdd-uri oprtabile care includ si un card reader cu posibilitatea de a transfera fisierele d epe card pe acel hdd. E f mic si practic insa nu stiu sa-ti dau un link ptr ca acest gadget l-am vazut la un coleg mai din vest :)
Mai ieftin este sa-ti cumperi carduri mari si multe sau sa faci poze la rezolutie mai mica

Nu am vazut asa ceva, vreo idee de cautare?

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 03.08.2008
Un card de 8 Gb este undeva la 150 RON. Daca faci poze spre exemplu la 7 MP (cel putin asa fac eu) o poza are ~ 2MB asta inseama ca incap undeva la 4000 poze pe cardul respectiv.
Faci mai mult de 4000 poze intr-o vacanta?

#6
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postyonut_a, on 7th June 2010, 19:27, said:

Un card de 8 Gb este undeva la 150 RON. Daca faci poze spre exemplu la 7 MP (cel putin asa fac eu) o poza are ~ 2MB asta inseama ca incap undeva la 4000 poze pe cardul respectiv.
Faci mai mult de 4000 poze intr-o vacanta?


Uneori pot fi foarte multe fotografii, depinde, nu? Sortarea si renuntarea la cele proaste are loc acasa dupa o evaluare atenta pe PC.
Problema  este ca fotografiile sint raw si sint 2 aparate foto + o camera video, asa ca este destul de multa informatie de stocat si transportat.

Edited by remg, 07 June 2010 - 18:38.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,303
  • Înscris: 24.02.2007
Tragi raw doar cand vrei sa faci poze artistice pe care sa le prelucrezi ulterior, nu cred ca faci mii de poze intr-un concediu si stai sa le prelucrezi pe toate.
Deasemenea prinde bine sa inveti sa le faci cat mai bine ca sa nu trebuiasca din 10 poze sa alegi doar una buna.

Apoi pozele obisnuite de vacanta nu trebuie sa fie de 1000 de MP, ajung si 2-3.

#8
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Problema ridicata era o rezolvare a stocarii.
Mutumesc oricum si pentru sfaturi.
Poate este mai bine sa se inchida topicul.

Edited by remg, 07 June 2010 - 19:31.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Mai la inceputurile plimbarilor si eu caram de gat aparate foto si camere video.  Insa am constatat ca oboseam carand atatea chestii si ca urmare chiar acum o luna mi-am luat si eu un compact si am renuntat la DSLR si alte nebunii. Trebuie sa ne mai si bucuram de concedii nu? :)

NU mi-o lua in nume de rau. Cel mai bine este sa-ti cumperi carduri mari/multe daca chiar faci raw.

Edited by atupi, 07 June 2010 - 22:17.


#10
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Topicul asta e pe bune sau? In ce colt de lume unde n-au carduri iti faci vacantele? Si nu mai trage raw in vacanta, ca-ti trece viata pe langa tine pana le procesezi. Sau ia-ti din start un card de 16 giga, daca il umpli pe ala, eu nu stiu ce vacanta ai mai avut, ca inseamna ca ai stat numai cu camera in mana.

#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 08.03.2007
Eu folosesc un P4000, similar cu asta.

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006
Io am un card de 8 GB si unul de 4 GB. 6000 de poze n-am facut nici in cel mai lung concediu, cind am fost plecat aproape 3 saptamini. La un moment dat devine chiar stresanta fuga dupa poze, nu mai ai timp sa admiri cu ochii o priveliste, tre sa fi gata sa pozezi sau filmezi. Motiv pentru care am inceput sa ma limitez la poze cu persoanele, iar pentru locuri cumpar albume.

Deci solutia ar fi 2 carduri de cite 8 GB. Inseamna peste 9000 de poze. Intr-un concediu de 20 de zile inseamna 450 poze pe zi. Daca si filmezi reducem la 250 poze pe zi. Mi se pare suficient, io n-as avea timp nici sa ma uit la atitea, daramite sa le pozez.

Edited by abancor, 08 June 2010 - 07:21.


#13
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postabancor, on 8th June 2010, 08:20, said:

Io am un card de 8 GB si unul de 4 GB. 6000 de poze n-am facut nici in cel mai lung concediu, cind am fost plecat aproape 3 saptamini. La un moment dat devine chiar stresanta fuga dupa poze, nu mai ai timp sa admiri cu ochii o priveliste, tre sa fi gata sa pozezi sau filmezi. Motiv pentru care am inceput sa ma limitez la poze cu persoanele, iar pentru locuri cumpar albume.

Deci solutia ar fi 2 carduri de cite 8 GB. Inseamna peste 9000 de poze. Intr-un concediu de 20 de zile inseamna 450 poze pe zi. Daca si filmezi reducem la 250 poze pe zi. Mi se pare suficient, io n-as avea timp nici sa ma uit la atitea, daramite sa le pozez.

Probabil solutia ramine cea cu mai multe carduri.
Multumesc de pareri tuturor.
PS: Pote in loc de 'concediu' trebuia sa scriu 'calatorie'

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006
Daca e vorba de o calatorie de genul 3 luni in jurul lumii, cu fotografii profesionale, din care sa iasa si un reportaj jurnalistic foto, eventual si video, atunci discutia de aici e la genunchiul broastei. Uite un exemplu de calatori semi-amatori in jurul lumii http://undefugimdeac....com/pregatire/ Spre finalul paginii e si o lista cu echipamentele utilizate in calatorie. Nu au gasit o solutie care sa nu implice laptopuri si hard extern. Mai ramine incarcarea acumulatorilor, in cazul in care mergi prea mult prin salbaticie.

#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 17.04.2006
La mine e simplu. Max. unei vacante nu depaseste 15 zile - mu imi permit ca timp/bani.
Am calculat, am incercat toate variantele si de ceva vrema ma misc asa: 3 carduri 16 Gb/fiecare pentru camera video HD, 2 carduri 8 Gb pentru un aparat foto si 1 card 1 Gb + 1 card 2 Gb pentru alt aparat ( sotia il butoneaza ).
Toate cardurile stau cumintele intr-un port special si rezistent. Imi ofera 6 ore film full HD si aprox. 4.000 poze ( 8 MP ) + 2.000 poze ( 5 Mp ).
Acasa nu sortez pozele, care e buna care e rea, nu prea facem la plesneala, amatori totusi. Pozez cam tot ce misca, inclusiv mancare, bilete, bording-pass-uri avion / bilete intrari peste tot / bilete transport public / orare / preturi / meniuri / camere hotel / pe toata durata zborurilor si nu numai / transport. Acasa, dupa ceva ani nu trebuie sa-mi bat capul si sa-mi aduc aminte cat am dat, ce am mancat/baut, la ce ora m-am deplasat ( pozez tabele cu mersul trenurilor / orarul utobus-urilor, acte rent-a-car, orice act, inclusiv facturi hoteluri, orice ) s.a.m.d.
Din acest motiv ies aprox. 4.000 poze / saptamana sau max. 6.000 pe 2 saptamani. Film aprox. 2-3 ore / saptamana. Toate cardurile sund SD / SDHC, asa incat sunt interschimbabile intre foto si video. Doar cele SDHC nu merg in ap. foto mic. dar nu am nevoie.

Edited by metalactual, 11 June 2010 - 13:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate