Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

casa in Alexandria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
MariusMondialu

MariusMondialu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2010
salut as vrea sa plachez fatada cu granit sau marmura casa este placata cu polisteren de 10 cm dar inca nu am poze pt ca am plecat in spania o sa pun poze .....si fata este doar tencuita fara polistern pt ca asa mi-au zis meseriasi  ca sa pot placa cu granit sau marmura ....cu ce imi sugerati sa plachez fatada si daca trebui pus polisteren?

Attached Files



#2
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
Cel mai important aspect la acest tip de lucrare
este grosimea pietrei care nu trebuie să depăşească 8 mm grosime. O grosime mai mare ar însemna o greutate suplimentară
pe care termosistemul nu ar putea să o susţină....deci atentie mare 

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 MariusMondialu, on 31st May 2010, 18:23, said:

salut as vrea sa plachez fatada cu granit sau marmura casa este placata cu polisteren de 10 cm
decat sa vezi granitul cazut peste 3-7 ani mai bine il cumperi si mi-l faci mie cadou de ziua mea (in august) si promit ca il voi instala in asa fel incat si peste 30 de ani va fi acolo
solutii ar fi si pt tine dar probabil mult prea costisitoare
acel granit ar trebui prins mecanic pe niste suporti care sunt prinsi pe cladire/pereti ,asa cum folosesc astia la cladirile comerciale------peste polistiren eu cred ca risti enorm sa-l lipesti

#4
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
a trecut 1 Aprilie!

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pune te rog mai multe poze la casa ta, ca vad ca azi esti in spania, mai pe seara esti in alexandria, asa ca te rog sa ne arati mai multe poze sa avem pareri mai la obiect nu de peste gard cum e poza ta.

#6
MariusMondialu

MariusMondialu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2010
[quote name='septimiu80' post='8276922' date='31st May 2010, 05:54']pune te rog mai multe poze la casa ta, ca vad ca azi esti in spania, mai pe seara esti in alexandria, asa ca te rog sa ne arati mai multe poze sa avem pareri mai la obiect nu de peste gard cum e poza ta.[/quote]


momentan sunt in spania dar am bunicii acsa in alexandria mai frate nu trebuie neaparat granit sau marmura eu vreau neaparat sa fie placata cu ceva  .... si ce ma sfatuiti sa fac la terase ca sunt descoperite (pt ca asa am vrut eu ) ma refer la izolatie sa nu am probleme cu apa

[quote name='baldovica' date='31st May 2010, 05:41' post='8276823']
a trecut 1 Aprilie!
[/quote  
daca crezi ca vreau decat sa ma fac de vb pe acest forum si sa pierd timpul degeaba nu ai decat

Attached Files



#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004
casa este in alexandria sau buzescu? sfatul meu: mergi pe structurata. celelalte solutii sunt costisitoare

te intreb de buzescu pentru ca imi pare in acelasi stil arhitectonic construita: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GHTBPhQcXCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by conu71, 31 May 2010 - 19:24.


#8
MariusMondialu

MariusMondialu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2010

 conu71, on 31st May 2010, 06:18, said:

casa este in alexandria sau buzescu? sfatul meu: mergi pe structurata. celelalte solutii sunt costisitoare

te intreb de buzescu pentru ca imi pare in acelasi stil arhitectonic construita: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GHTBPhQcXCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  nu casa este in alexandria cand vi dinspre poroschia la intrare

#9
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002

 conu71, on 31st May 2010, 20:18, said:

casa este in alexandria sau buzescu? sfatul meu: mergi pe structurata. celelalte solutii sunt costisitoare

te intreb de buzescu pentru ca imi pare in acelasi stil arhitectonic construita: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GHTBPhQcXCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma intreb oare cum or fi prinsi etrierii aici.

Mondiale ai si poze cu interiorul, ai onix ceva?

Coane, ai termopanat macar una dintre alea?

Edited by toma, 31 May 2010 - 20:11.


#10
MariusMondialu

MariusMondialu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2010

 toma, on 31st May 2010, 07:09, said:

Ma intreb oare cum or fi prinsi etrierii aici.

Mondiale ai si poze cu interiorul, ai onix ceva?

Coane, ai termopanat macar una dintre alea?
aici este salonul 9m cu 7m latime acum casa este tencuita si gletuita curand o sa pun si rigipsul la tavane ce ma sfatuiti sa pun sub rigips

Attached Files



#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004

 toma, on 31st May 2010, 21:09, said:

Coane, ai termopanat macar una dintre alea?
nope. si eu sunt din alexandria si cunosc zona buzescu.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
de ce nu ai pus geamurile clare ?
sau alea pe geamuri sunt doar temporar ,daca DA atunci dezlipestele ca vara cand bate soarele tot lipiciul ala de pe spate se smacoleste pe sticla geamului
daca esti in spania vezi ca aia au tot felul de chestii aparente care se pot aplica chiar si pe polistiren ,incearca caramida deaia (am vazut si la noi) dar trebuie sa-ti placa stilul ala de casa londonez
a,am o idee
am vazut la cineva o tencuiala (sau cum io zice) si zicea ala ce e stuco venetiano ,se aplica si se lucreaza cu gletiera iar de aratat arata ca si marmura si este lucioasa, dar nu stiu daca materialul poate fi aplicat si la exterior

 MariusMondialu, on 31st May 2010, 21:34, said:

ce ma sfatuiti sa pun sub rigips
intre etaje nimic
la ultimul etaj pune vata

#13
MariusMondialu

MariusMondialu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.05.2010

 petre69, on 31st May 2010, 08:35, said:

de ce nu ai pus geamurile clare ?
sau alea pe geamuri sunt doar temporar ,daca DA atunci dezlipestele ca vara cand bate soarele tot lipiciul ala de pe spate se smacoleste pe sticla geamului
daca esti in spania vezi ca aia au tot felul de chestii aparente care se pot aplica chiar si pe polistiren ,incearca caramida deaia (am vazut si la noi) dar trebuie sa-ti placa stilul ala de casa londonez
a,am o idee
am vazut la cineva o tencuiala (sau cum io zice) si zicea ala ce e stuco venetiano ,se aplica si se lucreaza cu gletiera iar de aratat arata ca si marmura si este lucioasa, dar nu stiu daca materialul poate fi aplicat si la exterior


intre etaje nimic
la ultimul etaj pune vata
pe geam am modelul de la versace  nu este lipit este desenat

Attached Files



#14
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004
versace nu era gay? depinde cum vrei sa incalzesti casa. daca incalzesti toata casa nu mai este nevoie de vata

#15
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
:roflmao:

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 MariusMondialu, on 31st May 2010, 22:52, said:

pe geam am modelul de la versace  nu este lipit este desenat
pai mai bine l-e sablai ca,cu timpul o sa se ia vopseaua si o sa arate ca naiba

#17
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Altfel, din ce vad in filmulet, foarte curat acolo......
va duc eu intr-un cartier in constanta cu arhitectura neo, brancovenesc, mediteranian, etc , unde cresc balarii peste gunoaie !
Aici e un fel de Rococo ....

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 conu71, on 31st May 2010, 22:58, said:

versace nu era gay? depinde cum vrei sa incalzesti casa. daca incalzesti toata casa nu mai este nevoie de vata
el nu era doar prietenul lui ala din maiami

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate