Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

Scuter peugeot inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
semaca16

semaca16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.05.2006
As dori sa cumpar un scuter de la o persoana. Scuterul a fost adus din Italia, are 49 cmc si are un certificat de inregistrare din Italia.
As dori sa stiu cum pot sa-l inmatriculez si in ce costa mai exact inmatricularea. Din ce am citit pe internet scuterele care sunt <50 cmc nu necesita inscriere la RAR. Pentru a inscrie scuterul trebuie sa ma duc la primarie, sa completez o cerere pentru a-mi elibera un numar din acela galben ?

Certificatul arata astfel ( nu se intelege mare lucru din poza, dar poate va faceti o idee ceva )

Attached Files

  • Attached File  poza.JPG   758.52K   29 downloads

Edited by semaca16, 12 May 2010 - 20:48.


#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
treaba e relativa, depinde de la primarie la primarie. daca cei de la primarie nu stiu italiana, e posibil sa-ti ceara o traducere   de la un traducator autorizat. sau, daca li se pare ceva dubios, sa te trimita la RAR, doar sa fie siguri ca s-au spalat pe cap,daca ceva nu e ok. apoi, platesti asigurarea obligatorie, RCA,care e mai scumpa decat la o masina, platesti taxa la primarie pt acele numere, care iar e relativa, apoi daca ai permis,curs, casca si vesta, te poti plimba...

#3
semaca16

semaca16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.05.2006
De cand trebuie permis pentru scuter care abia prinde 40 km/h ??? Din cate stiam nu trebuie vreun permis. Referitor la primarie este Primaria Sectorului 3
Treaba cu asigurarea am inteles ca ar fi 80 lei / 6 luni

#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu trebuie permis,trebuie sa ai 16 ani si un curs de legislatie. daca ai un permis,se subantelege ca ai facut si un curs de legislatie la o scoala de soferi.

#5
semaca16

semaca16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.05.2006
Ok permis am. O sa dau maine un telefon la primarie sa vedem ce zic.

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ca nu trebuie RAR / ITP = FALS ! (nu trebuie doar in cazul in care scuterul este nou , are certificat de garantie si CIV )

Eu urmeaza sa inscriu maine un moped 49 cmc la Primaria sectorului 3 si-mi trebuiesc aceste acte :

Art. 2. (1) Înregistrarea mopedelor se face pe baza următoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
b ) actul de identitate al solicitantului, în cazul persoanelor fizice, sau certificatul de înmatriculare al solicitantului, în cazul persoanelor juridice, în original și în copie;
c) actul de proprietate al mopedului, în original și în copie;
d) cartea de identitate a mopedului, în original și în copie;
e) dovada efectuării inspecției tehnice, potrivit legii;
f) dovada plății taxei de înregistrare;
g) dovada plății contravalorii certificatului de înregistrare;
h) dovada plății contravalorii plăcuței cu numărul de înregistrare.


Fara aceste acte nu se uita la tine. In plus pentru un moped/scuter adus din afara parca trebuie facuta omologarea -cartea de identitate (costa aprox 200-300 lei cred.....asta daca ai toate actele necesarii prezentarii la RAR.Nu stiu care is actele la scutere aduse din afara parca contract de vanzare cumparare cu fostul propietar si declaratie la notar ca nu e furat scuterul etc)

Costuri pentru un scuter inregistrat/inmatriculat deja in ro .

asigurare rca 6 luni - 80 lei la euroins
itp + folie securizare civ - 68 lei
contract vanzare cumparare - 8 lei 
taxa de înregistrare – 40 lei 
plăcuțe înregistrare - 30 lei
certificat de înregistrare - 24 lei

+ alte acte la un scuter/moped adus din afara 

omologare - civ - aprox 200-300 lei
contract de vanzare cumparare si certificat tradus  - nu stiu cat mai costa
declaratie la notar - nu stiu cat  costa 
+poate mai trebuie si altceva 

Un moped/scuter care are sub 49 cmm (mai putin de 4 kw ) si atinge o viteza maxima de 45 km/h se poate conduce cu un curs de legislatie (daca nu exista permis de conducere ) sau cu oricare alt permis de conducere orice categorie. Pe langa astea iti mai trebuie casca si imbracaminte cu elemente reflectorizante. Din 2011 am inteles ca mopedele se vor conduce doar cu permis.....dar nu este sigura situatia.

Eu am renuntat sa aduc un scuter din afara...ma costa scuteru 200  E , transportul aprox 100 E , toate actele + civ inca 100 E . Pana la urma am gasit in RO un moped/scuter spaniol aproape nou la 350E cu CIV si toate actele in regula. M-am prezentat doar la ITP si atat.




 

Edited by cosmin_miu, 13 May 2010 - 16:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate