Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Vreau sa trec pe 2 roti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Vik_da_sick

Vik_da_sick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2010
Buna tuturor,

De mult am o obsesie pentru motociclete, dar nu am avut posibilitatea sa-mi iau una. mi-am strans in jur de 4000 de euro si nu stiu incotro sa ma uit pentru ca nu stiu mare lucru despre ele. Pur si simplu nu am vrut sa ma documentez pentru ca nu aveam banii necesari. De cateva saptamani am mai citit pe forumuri si mi-au ramas ochii la Honda. Unii zic ca sunt mai fiabile unii ca sunt mai domoale decat alte motoare.... nu ma refer la cele puternice ca daca imi iau una mare trebuie sa-mi ramana bani si de cosciug dupa aia si nu cred ca ma incadrez :|. Mi-au ramas ochii la CBR 600 F. E putin cam mare si asta, stiu, dar eu cred ca o sa pot face fata.

Trebuie sa mentionez ca am 22 de ani, permis categ A, B, C, E DIN 2007 AUGUST, experienta in jur de 20-30 de mii pe 4 roti si vreo 50-60 de mii pe camion. Pe motocicleta am mers vara trecuta pe una de 175 ccm, era a unui prieten si el a plecat in itlaia vreo luna de zile si mi-a lasat-o mie. in rest am mai mers pe scutere.... deci experienta nu prea am.

Acum nu ramane honda asta batuta in cuie ca doar de-asta am deschis subiectul, sa vad si alte pareri...

Stiu ca-mi trebuie si ceva bani pentru un costum o casca si ce mai trebuie... deci un maxim de 3500 as putea sa dau pe motor....

Astept parerile vostre despre ce as putea sa-mi iau si la ce sa ma uit cand imi iau o motoreta... a si inca ceva e mai rentabil sa iau una din tara sau de afara ma refer la faptul daca ma costa mult inscrierea si toate taxele.....

Multumesc anticipat....

#2
alexutzzz

alexutzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.10.2006
Salutare din cei 4000 euro iti recomand ca in jur de 1000 euro echipament
300-400 euro Casca HJC(eu sunt fan hjc modelul hq1 este demential),Shoei,Arai,Suomi
250-300 euro Geaca piele cu protectii.Iti recomand Dainese,alpinestars,spool,icon.etc firme cunoscute.
150 euro 1 pereche de manusi lunga si una scurta de vara cat mai de calitate si din piele
50-150 euro ghete de oras,banuiesc ca la inceput nu o sa incerci circuitul cu viteze prea mari.
100 euro blugi cu protectii,foarte comozi,arata bine si protejeaza suficient pentru mersul pe strada

La 3000 euro cumperi un F4,F4i sau F4sport care arata absolut demential(mini 954 fireblade)
Ti-as recomanda sa cumperi de la o firma care aduce din italia/germania si beneficiezi de garantie 1an sau daca
gasesti vreo oferta poti as cumperi si de la privat.
F4 nu este de neglijat,te poate surprinde oricand.Cu atentie,capul pe umeri si fara impresii te poate plimba multi km fara incidente.
Trebuie sa iei in considerare urmatorul lucru:Sunt 2 tipuri de motociclisti:cei care au cazut si cei care o sa cada.deci cu siguranta o sa o dai pe jos iar in momentele alea este de preferat sa fi echipat.
Pentru mai multe sfaturi si sa incepi sa intelegi motociclismul cauta forumurile dedicate de la noi
Bafta

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mai exista o categorie de motociclisti: cei care nu cad!  :bouncey:

#4
Vik_da_sick

Vik_da_sick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2010
Mersi alexutz... in materie de echipament o sa tin cont de ce mi-ai scris...
Eu am intrat pe mobile.de si am vazut in jur de 3000 de euro 600 f la un an 2000- 2002. ce parere ai?
Stii cumva ce taxa de prima inmatriculare se plateste pentru motoare. am drum in italia peste 2 saptamani si daca gasesc ceva acolo imi si iau....

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Postcopjob2000, on 7th May 2010, 15:13, said:

Mai exista o categorie de motociclisti: cei care nu cad! :bouncey:

Mai exista si categoria barbatilor care nu inseala. Si a daciilor cu 200.000 km fara nimic schimbat.

#6
alexutzzz

alexutzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.10.2006
Nu se plateste taxa de prima inmatriculare la motociclete.
Doar taxele la rar si eliberare civ+inmatriculare cost 100-150 euro
Peste suma aia mai te costa transportul cauta pe
www.bikeshop.ro
www.pro-bike.ro intri in forum si o sa gasesti ceva anunturi cu siguranta

#7
yellowstork

yellowstork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.05.2010

View Postalexutzzz, on 7th May 2010, 15:10, said:

Salutare din cei 4000 euro iti recomand ca in jur de 1000 euro echipament
300-400 euro Casca HJC(eu sunt fan hjc modelul hq1 este demential),Shoei,Arai,Suomi
250-300 euro Geaca piele cu protectii.Iti recomand Dainese,alpinestars,spool,icon.etc firme cunoscute.
150 euro 1 pereche de manusi lunga si una scurta de vara cat mai de calitate si din piele
50-150 euro ghete de oras,banuiesc ca la inceput nu o sa incerci circuitul cu viteze prea mari.
100 euro blugi cu protectii,foarte comozi,arata bine si protejeaza suficient pentru mersul pe strada

La 3000 euro cumperi un F4,F4i sau F4sport care arata absolut demential(mini 954 fireblade)
Ti-as recomanda sa cumperi de la o firma care aduce din italia/germania si beneficiezi de garantie 1an sau daca
gasesti vreo oferta poti as cumperi si de la privat.
F4 nu este de neglijat,te poate surprinde oricand.Cu atentie,capul pe umeri si fara impresii te poate plimba multi km fara incidente.
Trebuie sa iei in considerare urmatorul lucru:Sunt 2 tipuri de motociclisti:cei care au cazut si cei care o sa cada.deci cu siguranta o sa o dai pe jos iar in momentele alea este de preferat sa fi echipat.
Pentru mai multe sfaturi si sa incepi sa intelegi motociclismul cauta forumurile dedicate de la noi
Bafta

Casca Uvex sau Lazer de exemplu la 100-200euro ce are?
Manusi foarte bune se gasesc si la 70-80euro.
Nu neaparat tot ce e foarte scump merita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate