Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Spitalul judetean Suceava, siguranta chinului

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
Deschid acest topic pentru a va descrie o situatie aproape imposibil de crezut de la spitalul judetean Suceava si pentru a vedea daca mai sunt si altii care au patit-o ca mine, adica s-au dus la spital cu o boala si s-au ales cu mai multe.
Este un lucru stiut ca, din diverse motive, nu faci mare branza daca te adresezi spitalului din Suceva din cauza vreunei imbolnaviri, insa sunt oameni care nu au alta solutie sau nu stiu ca aceasta exista. Cam as am patit si eu, impreuna cu alti multi colegi de suferinta. Astfel, eu fiind bolnav cronic de rinichi sunt nevoit sa fac dializa (un procedeu medical de detoxifiere a sangelui) toata viata sau pana la un eventual transplant. Nefiind tocmai batran, sigur ca am luat imediat in calcul varianta transplantului, chiar daca e mai costisitor, urmand sa fac acest lucru in vara acestui an. Iata ca datorita sefului sectiei de dializa din spitalul judetean Suceava, nu mai pot face transplant din cauza nerespectarii unor elementare reguli sanitare. D-lui nu a considerat o necesitate separarea pacientilor cu alte boli sau virusi de cei ce aveau doar probleme renale, astfel ca la aparatele de dializa se schimbau intre ei cam toti pacientii centrului. Astfel ca 90% din pacientii cu insuficienta renala s-au procopsit cu virusul hepatic B, C, sau ambele, acest lucru taindu-le speranta vreunui transplant. Mentionez ca aceste boli, in special HVC se iau NUMAI PRIN SANGE SI PRODUSE DIN SANGE, deci virusul nu a putut fi contractat in alt mod decat prin dializa. Bineinteles ca pacientii au fost (dez)informati ca toate testele sunt OK, ca toate aparatele sunt sterile si ca toti pacientii au analizele la zi. Analizele le cam aveau insa nici unul dintre pacienti nu stia ca e virusat si nu era nimeni informat nici macar depre rezultatele analizelor uzuale ce puneau in evidenta stadiul si desfasurarea bolii renale. Tot ce privea pacientul din punct de vedere medical era mai secret decat Pentagonul. Cu greu faceai rost de vreun rezultat de pe la vreo asistenta mai de treaba si acela scris pe fuga pe vreun ambalaj de hartie. Ma intreb cu ce drept au fost taiate sperantele atator pacienti si de cand un doctor are drept de viata si de moarte asupra atator bolnavi ?! E strigator la cer !!!
In aceeasi nota, va mai dau niste exemple de incalcare a codului deontologic si a normelor sanitare, unele auzite de la pacienti ce au fost martori, altele dovedite cu acte.
Astfel, o pacienta din satul Bogata, comuna Baia, pe numele ei Ciobanel Rodica, a fost diagnosticata cu boala cronica de rinichi la spitalul sucevean si pusa pe dializa. Dupa circa trei luni, pacienta s-a transferat la clinica de dializa Mediss Center din Tg. Neamt, unde , in urma analizelor a aflat ca NU E BOLNAVA de rinichi, ci de inima !!! Va dati seama ce a simtit acea femeie cand a aflat !
De asemeni, o alta pacienta, anume Chirivici Camelia a fost adusa pana la septicemie din cauza incorectei ingrijiri a cateterului care s-a infectat. Fara a fi anuntata ca o asteapta moartea a fost trimisa acasa spunandu-i-se ca asa e normal sa fie. Personalul aceleiasi clinici Mediss Center, impreuna cu medicii de la I.C.Parhon Iasi au reusit sa o puna iar pe picioare dupa aproape o luna.
Cazurile frecvente de hipotensiune din timpul dializei erau tratate cu... sare de bucatarie !
Medicatia atat de necesara dializatilor era administrata selectiv pe criterii de afinitate.
Doar cu un singur medic (d-na Anton) se putea stabili o relatie corecta si de folos pacientului, cu ceilalti, in special cu d-nul dr. Ardeleanu Mihai (seful sectiei) era absolut imposibil de discutat fara bani. Si chiar cu bani, erai bagat in seama o zi-doua, apoi trebuia sa cotizezi din nou; si nu cu 100-200 ron !
Cu doi-trei ani in urma, nu spune nimeni exact, erau cam multe cazuri de dializati pentru capacitatea clinicii; in loc sa se mareasca numarul de aparate, au fost reduse sedintele de dializa, lucru ce avut drept efect decesul celor mai slabi si, bineinteles refacerea nimarului de bolnavi maxim admis !

#2
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 08.02.2006
Ce sa mai spunem :( Doamne fereste de boala ca aici in spital, te baga cu totul in mormant ( cu bani sau fara bani ) Nu mai am cuvinte. Cred ca nu aveti forta unui proces cu ei :( Macar inceput poate scrie presa sa mai stie si altii dar asa unde sa mergi .......

#3
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009

 sorinqk, on 8th May 2010, 14:08, said:

Ce sa mai spunem :( Doamne fereste de boala ca aici in spital, te baga cu totul in mormant ( cu bani sau fara bani ) Nu mai am cuvinte. Cred ca nu aveti forta unui proces cu ei :( Macar inceput poate scrie presa sa mai stie si altii dar asa unde sa mergi .......
am scris mail-uri pe la majoritatea televiziunilor, insa doar ProTV-ul a dat niste reportaje. AQm scris la ziarul local, dar au fost inabusiti repede reporterii. Voi continua cu ziarele centrale, posturile de radio, agentiile de presa si toti ce ce s-ar putea sesiza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate