Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

culoare diferita in COREL fata de photoshop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
albsz

albsz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua
am nevie de un mic sfat ,
Am un monitor Enzo (parca) flexscan L887.
lucrez si in photoshop si in corel .Ca spatiu de culoare in Corel  am facut asa
color management acolo am setat in mijloc (Adobe rgb 1998) si pentru monitor  am ales prima data profilul de culoare al monitorului insa culorile imi erau complet aiurea  si de aceea am setat la Generic Profile.
in photoshop m-am ghidat dupa articolul acesta:http://prosim.ro/blog/ConfigurareColorManagementAdobe.pdf
Problema mare este ca in Corel un dreptunghi umlut cu blue (100% cyan,mangeta100%) se vede intr-un fel cit de cit corect zic eu iar in photoshop  se vede groaznic (deviatie mare de culoare)
am atasat imaginile cu, capturile...
Adevarat, monitorul nu este calibrat..dar totusi diferenta mi se pare foarte mare..
De aceea am indraznit sa va scriu..ma gindesc ca poate aveti o solutie la problema mea.. si un sfat bun..

Attached Files



#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 05.06.2006

View Postalbsz, on 5th May 2010, 18:47, said:

Problema mare este ca in Corel un dreptunghi umlut cu blue (100% cyan,mangeta100%) se vede intr-un fel cit de cit corect zic eu iar in photoshop  se vede groaznic (deviatie mare de culoare)

Eu cred ca se vede bine in photoshop. Ia corel arata ca fiind RGB
Incearca sa setezi in corel ca in poza:

Attached Files



#3
albsz

albsz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.04.2008

View Postliviu_np, on 5th May 2010, 19:47, said:

Eu cred ca se vede bine in photoshop. Ia corel arata ca fiind RGB
Incearca sa setezi in corel ca in poza:

multumesc mult de ajutor
profilul ala nu-l am sau ma rog nu-i zice cam asa
atasez ca sa vezi imaginea..
oricum acum se vede la fel in ambele programe..
in corel  poate cind am salvat nu m-am uitat asa bine  sau numai tin minte daca am facut-o sa vad dava este RGb sau CYMk
blue asta tinde spre Violet
multumesc mult pentru sfat..
poate o sa mai fie si alte pareri

Attached Files



#4
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Nu am lucrat niciodata in Corel, dar din cate am auzit, acesta ar avea o gama mai larga sau mare de culori decat Photoshop-ul... si ca unele palete/nuante de culori nu se pot tipari sau imprima, ci doar se pot folosi ca atare in imagini (digitale !?) si doar pe computere.
Nu sti daca sunteti de aceeasi parere...

#5
albsz

albsz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.04.2008

View PostEagleTeam, on 5th May 2010, 21:59, said:

Nu am lucrat niciodata in Corel, dar din cate am auzit, acesta ar avea o gama mai larga sau mare de culori decat Photoshop-ul... si ca unele palete/nuante de culori nu se pot tipari sau imprima, ci doar se pot folosi ca atare in imagini (digitale !?) si doar pe computere.
Nu sti daca sunteti de aceeasi parere...

multumesc mult de raspuns
eu am mai lucrat ..dar nici pe departe nu pot spune ca stiu Corel..
despre culori eu zic ca ar fi trebuit sa fie aproape identice..pentru ca am facut o culoare  de blue pur( C 100 M100) care din pacate nu se vede la fel in photoshop si in corel..si chiar controlate cu pipeta  erau mari diferente !
multumesc oricum pentru parere !

#6
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Daca ne uitam la ce rezultate ies pe print, de departe Adobe e mai "what you see is what you get".
Corel nu stiu de ce nu lucreaza la chestia asta...

#7
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Sigur setarile de culoare in corel is gresite, daca nu te descurci sa le aduci pe calea cea buna scrie aici. Lasa albastrul ala, uita-te la celelalte: ala NU e cyan, ala NU e verde ! M-as teme pentru separatia de culoare din corel daca setarile de culoare nu-s cum trebuie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate