Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

probleme Nikon SB600

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
digitalmedia

digitalmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.11.2009
salutare baieti. de vreo saptamana am o problema cu al meu SB600. il folosesc pe un Nikon D90. problema este urmatoarea: fac 2 sau 3 cadre si merge bine, urmatoarele 5 cadre nu mai merge bine, imi face poza neagra.si tot asa. 2-3 bune, 2-3 proaste. pot sa zic ca il las sa se incarce destul. nush ce sa zic. am resetat si aparatul si blitzul la setarile din fabrica. am schimbat si acumulatorii (un set Hahnel si un set Sanyo de care am fost foarte multumit). cand fac flashuri cu butonul de proba dupa blitz, merge f bine si se incarca f repede, dar cand trag cu el, primele 2-3 poze se incarca repede, dar la urmatoarele tre sa stau vreo 5-6 secunde, se aprinde becul cum ca este gata, dar totusi poza iese neagra. l-am pus si pe un D40 si tot asa face. anul trecut l-am scapat pe ciment dar nu a avut nici o problema pana acuma, si am tras destul de atunci.

#2
pbk

pbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2004
salutare, ai rezolvat ceva cu sb 600? se pare ca am si eu cam aceeasi problema.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Azi am observat si eu ca imi face figuri 600-le meu. Concret-cand vrea sa expuna corect, cand nu vrea. Acumulatorii sanyo plini, doua seturi, cu ambele face la fel. Am sa iau un set de alcaline AA, ceva mai de calitate si, daca face tot la fel, il trimit la garantie. Il am de un an si vreo doua luni, nu a facut figuri pana acum, nu a fost scapat din mana, nu am lucrat decat eu cu el. Acumulatorii au in medie 1,38v si el mai face fite. Ramane sa vad saptamana aceasta cum sta treaba, sa stiu daca il trimit la garantie sau nu.

#4
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 08.03.2007
Si eu am patit asa ceva, iar problema era la contacte. Sa fiti sigur ca nu exista depuneri aiurea in compartimentul de baterii (nici pe clemele de contact, nici pe baterii), iar pinii de date trebuie curatati, atat cei din flash cat si cei din papucul camerei, cu un bat de urechi si niste alcool tehnic.
Faza cu scapatul pe jos poate fi vinovata de asemenea, nu e musai sa se manifeste baiurile imediat dupa lovitura.

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
...mi-as picioarele, ca asta era. Am curatat cu alcool izopropilic si betisor contactele de la baterii (dar si pinii de la patina) si am tras cateva rafale, inclusiv la 1/1 vreo 6-7 declansari- merge de sparge.
Gatu' mamii lui, ca mi-am facut ieri la nunta niste draci de plezneam, nu alta.
Deci plimbarea la service se amana.

#6
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Aceeasi problema o am si eu,cate o poza buna la a nu stiu cata declansare.Cel putin alea in tavan parca nu lumineaza cat trebuie.Poate pali puterea becului in timp?Am incercat varianta cu curatarea insa nu e de-acolo,bateriile sunt incarcate.In spatii mai mici si cand vrea el,lucreaza bine...insa nu ma pot baza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate