Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita
 

Creatie grafica dimensiuni mari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2010
Imi cer scuze daca am deschis un topic inutil, dar nu am gasit unul deja existent care sa trateze aceasta tema.

Ma intereseaza sa fac un poster de dimensiuni mari (1mp sau 100x70cm) format dintr-un colaj de imagini (aprox 150 de imagini). Am gasit o multume de firme care ar putea realiza tiparul, dar imi cer sa fac eu grafica in tif la 300dpi.

Colajul pe care doresc sa il fac este in genul celor "picture pile" care se fac cu Picassa. Atasez un exemplu aici:   http://tinypic.com/r/dmzjsw/5

Mi-ati putea spune un program cu care sa pot realiza grafica la o asemenea calitate, rezolutie, pentru MAC OS X sau chiar si pentru Windows? Doresc sa o fac eu si sa scap de costul DTP-ului.



Multumsc anticipat tuturor!

#2
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Incearca Adobe photoshop. Poti sa creezi imagini de orice dimensiune vrei.


(offtopic: Am incercat sa fac odata una de 10 metrii si mi-a cerut 74 de Giga :lol: )

#3
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2010
Da, am incercat cu Photoshop, dar problema este ca trebuie sa pun eu 150 de layere manual. Picassa facea imprastierea pozelor automat. Multumesc pentru interes, daca nu are cineva o idee mai buna, asa voi face.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 05.06.2006
Cu picassa nu poti  face un document care sa fie tiparit, nu poti face nici macar un pdf bun (deh, nu tot ce are extensia pdf poate fi tiparit)... deci nu ai de ales
DTP-istii folosesc anumite programe care sunt, sa spun asa, acceptate de tipografii. Orice incercare de a te eschiva acestor costuri, te vor conduce la pierderi.
Plateste un DTP-ist si vei avea rezultate maxime

#5
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2010
@liviu: suntem vecini. :)

Atunci voi alege sa fac cum spui. Scap de o munca dificila care poate nu m-ar conduce la rezultate bune. Voi cauta o firma in Bucuresti care-mi poate face o oferta buna pt tipar si dtp. Mersi mult.

#6
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
A0 la 300 dpi cere cam 1,5 GB, dar daca e scos la 100 dpi, cum fac unele masinarii, muncesti cam degeaba. Photoscape stie sa faca colaje, poti sa incerci sa vezi daca iti place rezultatul, pt marit exista Rasterbator, nu stiu daca e bun, inca nu l-am incercat dar e pt. postere gandit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate