Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Logo-uri romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Stiu ca exista seeklogo.com, brandoftheworld.com dar ele sunt mult mai generale decat ar trebui.
Deschid acest topic pentru breasla noastra, sper sa nu-l inchida nimeni.
Promit sa ajut pe toata lumea si sper sa primesc ajutor cand am nevoie.  :peacefingers:

Am primit de facut un banner care avea 6 logo-uri pe el. VARZA, erau thumbnail-uri de pe net sau crop-uri dupa site-uri. Bannerul avea 5x1 metri!
Mi-am dat seama ca e imposibil ca cineva sa nu aiba logo-urile vector... numai ca timpul a fost scurt si l-am dat cum am reusit mai bine.

So, acest topic este despre logo-urile romanesti.
Daca aveti nevoie de un logo si nu-l gasiti, poate este cineva pe aici care sa va ajute.

Momentan caut ewopharma  Medicare, Medix... am atasat poze.  Firmele sunt romanesti (sau cu reprezentanta aici), logo-urile vector nu apar pe alte site-uri...

Attached Files


Edited by ciureanuc, 09 April 2010 - 11:25.


#2
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Alte logo-uri de care as avea nevoie: Nova Music, The One (revista).

Tx!

#3
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Neatza!
Legat de logo-uri sau alte imagini care pot fi gasite cu Google, acestea nu sunt "protejate" de legea copyright-ului (dreptul de autor) !?

#4
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostEagleTeam, on 11th April 2010, 06:03, said:

Neatza!
Legat de logo-uri sau alte imagini care pot fi gasite cu Google, acestea nu sunt "protejate" de legea copyright-ului (dreptul de autor) !?
nu chiar... pentru ca, practic, logo-ul reprezinta firma respectiva.
Adica, daca pun pe un banner logo-ul Coca Cola asta inseamna ca undeva in acte apare si Coca Cola. :)
Numai ca la anumite firme (romanesti) e greu sa dai de tehnicul lor. Mai precis, primesti raspunsuri de tipul "atat avem" sau "daca il gasiti mai bun, folositi-l pe acela".  

Oricum, cine ar vrea sa puna pe un material un logo al unei companii cu care nu ar e treaba? Sa-i faca publicitate moka? :-)

#5
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008

View Postciureanuc, on 11th April 2010, 04:20, said:

nu chiar... pentru ca, practic, logo-ul reprezinta firma respectiva.
Adica, daca pun pe un banner logo-ul Coca Cola asta inseamna ca undeva in acte apare si Coca Cola. :)
Numai ca la anumite firme (romanesti) e greu sa dai de tehnicul lor. Mai precis, primesti raspunsuri de tipul "atat avem" sau "daca il gasiti mai bun, folositi-l pe acela".  

Oricum, cine ar vrea sa puna pe un material un logo al unei companii cu care nu ar e treaba? Sa-i faca publicitate moka? :-)
Nu chiar la modul asta...
Hai sa explic: sa zicem ca un fotograf amator sau pro realizeaza la un muzeu o sedinta foto cu/despre tablouri apoi, pune imaginile respective pe blogul sau personal.
Pana aici zic eu ca e ok!
Dar, daca eu vreau sa pun la revista unei scoli (de exemplu) una din imaginile acelui fotograf la un articol despre arta... fara sa specific de cine a fost realizata acea imagine?!
Daca as fi dat in judecata... crezi ca nu ar castiga mai multi bani din proces decat ar vinde el felicitari/imagini/poze cu acele tablouri?!...  :huh:

PS: aici cinstit sa fiu... nu prea stiu/cunosc asa de bine legea copyright-ului...

Edited by EagleTeam, 12 April 2010 - 08:21.


#6
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Marile canale de televiziune din America dau acum in judecata firmele care vand Acai Berry pentru ca s-au folosit de logo-urile lor in testimoniale, sustinand ca respectivele televiziuni ii sustin. Deci poti fii dat in judecata, dar numai in cazuri de genul asta, cand poti sa le strici imaginea :)

#7
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Vreau sa se nteleaga de ce am inceput topicul. Si sper ca lumea sa posteze ce logo-uri romanesti au... Eu am mai multe din cele care nu sunt pe brandsoftheworld, daca cineva cauta vreun logo, lasat imesaj.

Va explic pe scurt cazul meu (repet, de fapt, ce am spus is la inceput):
Am avut de facut un roll-up baner 85x200 pentru o firma oarecare. Era despre o conferinta pe teme medicale, sponsorizata de Banca Transilvania si sculele erau furnizate de alte firme.
Omul respectiv a vrut sa puna pe banner logo-urile firmelor respective. Ca un fel de mica reclama PENTRU ELE, ca o multumire ca i s-au dat bani si aparatura.
Dar omul e medic! El nu stie DTP, nu intelege vectori & shit. Mi-a spus: "daca ai de unde sa le iei mai bune, ia-le." Chiar daca as fi sunat la... sa spunem la Ewopharma, aia de acolo sunt si ei medici. Ei sunt de acord sa pun logo-ul pe banner dar nu au de unde sa mi-l dea mai bun!
Well, aici intervin site-urile de tipul seeklogo.com sau brandsoftheworld.com...
Nu cred ca se incalca nici un drept de autor, si oricum, cei care aproba bannerul isi asuma responsabilitate maxima. Daca ei spun ca e ok, eu de ce nu l-as produce?

#8
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
in mod normal, firmele de pe banner ar trebui sa fie fericite si sa dea ele insele vectori. este pentru binele si imaginea lor sa nu lase asta pe mina oricui (cu logo-uri luate de pe cinestie unde, cu rezolutii mizerabile si culori pe-aproape). fii sigur ca exista logouri, pentru ca brosuri inutile sunt nenumarate. deci, intii roaga clientul sa contacteze pierita sau pierul companiei, care ar trebui sa se ocupe in primul rind de asta. citeva mailuri si probabil vei avea o rata de succes de 30-40%, ceea ce nu e rau. de restul, ne bazam pe colegii care au asa ceva.

orice companie mare are brand management si pr, fie ea de medicamente, gunoi, flori sau pungi de plastic.

View Postsandossu, on 12th April 2010, 09:44, said:

Marile canale de televiziune din America dau acum in judecata firmele care vand Acai Berry pentru ca s-au folosit de logo-urile lor in testimoniale, sustinand ca respectivele televiziuni ii sustin. Deci poti fii dat in judecata, dar numai in cazuri de genul asta, cand poti sa le strici imaginea :)

atunci cind ai chef de dat in judecata, poti gasi orice.

Edited by Centris, 12 April 2010 - 09:54.


#9
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
parerea mea este ca trebuie sa insisti direct la sursa, la firma de publicitate care a semnat contractul cu respectivul beneficiar :)


sau fa-i sa inteleaga ca trebuie sa-ti aduca reclama respectiva de la cel pe care l-a platit pentru acest lucru

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
pentru ca nu o scot la capat cu voi  :rolleyes:
Daca cineva cauta vreun logo romanesc, dati-mi un PM, e posibil sa-l am eu.
Numarul de logo-uri romanesti pe care le am bate suta...

Edited by ciureanuc, 14 April 2010 - 11:21.


#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
pe vremuri faceam asta...
acum, e mai sigur sa dai un mail la firma respectiva pentru a obtine logo-ul corect
asta, pentru ca lucrezi fara un BRIEF prealabil, in care sa soliciti documetele de care ai nevoie pentru productie
;)
vrei sa-ti fac prajitura, dar nu-mi dai ouale?
sigur... no problem... astept
cam asa se problema
nici o firma nu a refuzat sa-mi trimita sigla si regulile de imprimare cind a auzit despre ce e vorba...
;)

#12
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Idea cu e-mail-ul nu este rea, dar cati isi verifica asa de des (daca nu chiar zilnic) casuta postala ?  :rolleyes:
Metoda cea mai eficace - zic eu - ramane tot telefonul...
Ar mai fi o solutie, dar asta asa... pentru zgarciti sau pentru cei care au timp.
Spre exemplu: primul logo din primul post al acestui topic (al lui @ciureanuc), nu cred ca este asa de complicat de realizat intr-un program de design... sau editare - (problem solved! :D ) - si atunci banuiesc ca se scapa si de problema copyright-ului ?!

#13
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostEagleTeam, on 16th April 2010, 10:40, said:

Idea cu e-mail-ul nu este rea, dar cati isi verifica asa de des (daca nu chiar zilnic) casuta postala ?  :rolleyes:
Metoda cea mai eficace - zic eu - ramane tot telefonul...
Ar mai fi o solutie, dar asta asa... pentru zgarciti sau pentru cei care au timp.
Spre exemplu: primul logo din primul post al acestui topic (al lui @ciureanuc), nu cred ca este asa de complicat de realizat intr-un program de design... sau editare - (problem solved! :D ) - si atunci banuiesc ca se scapa si de problema copyright-ului ?!
Este greu de realizat un logo cand nu stii fonturile folosite. Daca as fi ewopharma as prefera sa existe un site cu logo-ul meu decat sa las pe fiecare dtp-ist sa vectorizeze cum i se pare lui ca seamana mai bine.

Pana una/alta, am incecat sa pun niste logo-uri pe brandsoftheworld... nu am putut. Nu apar in "search".
Am vorbit cu sefii mei, poate prin firma lor sa dam drumul la un site de felul asta... :)  Au spus ca vor vorbi la "juridic" sa vada ce si cum...

Ati intra pe el, ar face trafic?

Edited by ciureanuc, 19 April 2010 - 11:30.


#14
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010

View Postciureanuc, on 19th April 2010, 12:30, said:

Am vorbit cu sefii mei, poate prin firma lor sa dam drumul la un site de felul asta... :)  Au spus ca vor vorbi la "juridic" sa vada ce si cum...
Ati intra pe el, ar face trafic?
daca ajung la o intelegere cu colaboratorii poate ajut cu cateva logo-uri "ca pentru ziar" - mai mult nu stiu daca am sa pot...
trafic?! nu stiu, depinde daca ne dai adresa site-ului ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate