Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

sfaturi judecata cu furnizor

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
jorg_ro

jorg_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.03.2008
E vorba de firma FASHION INTERNATIONAL SRL, reprezentant Porta Doors, cu sediul la metrou Mihai Bravu.
ce mi s-a intamplat mie:
- am platit avansul urmand ca usile sa vina in 2 luni din Polonia
- nu au venit nici dupa 4 luni
- am cerut sa mi se restituie avansul
- nu l-am primit nici pana astazi dupa ce au trecut alte 4 luni perioada in care am tot fost amanat ( veniti maine ).
In momentul de fata am o reclamatie la OPC pe acest motiv.

As vrea sa-i dau in judecata pe nemernici.

Imi puteti da ceva sfaturi utile?
E vorba de cum se face efectiv acest lucru, la ce cheltuieli sa ma astept, trebuie avocat, cat de repede se solutioneaza cazul, cum ii obliga sa platesca despagubiri si nu in ultimul rand se merita?
Multumesc.

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Mai inainte de toate trebuie sa faci o plingere la politie pentru inselaciune,este necesara actiunea pentru a arata in instanta ca nu au existat alte solutii de rezolvare a problemei,astepti finalizarea anchetei de catre politie.

Apoi iti iei avocat si-i dai in judecata dar aici trebuie sa clarificam anumite aspecte.
Ai un contract cu firma respectiva in care se specifica obligatia de ati aduce bunurile pina la data de xx/xx/2010 ?
Ai o factura care dovedeste avansul in care se specifica suma clar ?
Un martor ?

Depinde de situatie,poti deschide un proces pentru nerespectarea unor clauze,asta daca exista cun contract cum am spus,daca nu proces pentru inselaciune.
Iti recomand un avocat specializat in drept comercial.
Ceri prin avocat restituirea sumei data avans,cheltuieli de judecata,taxe judridice etc.

Procesul o sa dureze ceva,acesta o sa fie programat  de calculator in cele mai multe cazuri in functie de aglomeratia proceselor,poate sa dureze si 4 luni,dar sunt sanse sa castigi.
Dat fiind situatia data de tine chiar se recomanda sa deschizi o actiune in instanta,exista sanse sa nu mai primesti nimic din partea firmei avind in vedere durata,apoi daca-ti vor aduce obiectele iti pot cere alte sume mai mari motivand schimbarea pretului,taxe suplimentare de transport,vor putea motiva ca au schimbat furnizorul etc.

Succes.

Edited by Header, 24 March 2010 - 13:09.


#3
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

View PostHeader, on 24th March 2010, 13:08, said:

Mai inainte de toate trebuie sa faci o plingere la politie pentru inselaciune,este necesara actiunea pentru a arata in instanta ca nu au existat alte solutii de rezolvare a problemei,astepti finalizarea anchetei de catre politie.
Nerespectarea unei clauze contractuale nu este infracțiune. Tu știi măcar care sunt elementele constitutive ale infracțiunii?
Infracțiunea de înșelăciune se săvârșește cu intenție directă, calificată prin scop. Scopul este cel arătat de art. 215 alin. (1) C.pen. Evident, codul aflat în vigoare.  :D
Fără acel scop, care trebuie să existe la încheierea contractului, lipsește latura subiectivă, adică este situația de la art. 10 lit. „d” C.proc.pen. (și aici tot de codul aflat în vigoare vorbesc).  Rezultă soluție de neurmărire penală.
Cum existența scopului special presupune ca reprezentantul societății în cauză să nu fi avut, încă de la comandarea ușii și plata avansului, nicio  intenție de a onora comanda, mă  îndoiesc că se va dovedi așa ceva la o societate care chiar vinde uși de felul acela. Avem cel mult o cauză civilă.
Header, zău așa, fără supărare, să dai sfaturi juridice presupune ceva mai mult decât pasiune și bunăvoință.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate