Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

eps-uri în Quark

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007
Am următoarea problemă: Am introdus niște ecuații, salvate ca eps, într-un fișier Quark. Unele sunt negre, altele albastre. Problema este că atunci când am făcut pdf-ul cu separație de culoare, pentru a vedea ce trimit la tipografie, literele ecuațiilor sunt Black 100%, însă ele apar albe pe paginile de culoare (Cyan, Magenta, Yellow), spre deosebire de textul obișnuit. Așa încât, e o probabilitate destul de mare ca imaginile plăcilor să nu se suprapună perfect și atunci ecuațiile cu pricina să se vadă aiurea.
Nu știu ce ar trebui să fac pentru a scăpa de problema asta. Am verificat, și așa se întâmplă cu toate fișierele EPS.

#2
Gutzas

Gutzas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.07.2007
Din felul in care te-ai exprimat se intelege ca textul iti apare pe toate placile, iar ecuatiile doar pe placa de negru. Daca e asa atunci ecuatiile sunt bine si textul e prost...

#3
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

View PostGutzas, on 5th March 2010, 13:38, said:

Din felul in care te-ai exprimat se intelege ca textul iti apare pe toate placile, iar ecuatiile doar pe placa de negru. Daca e asa atunci ecuatiile sunt bine si textul e prost...
Se pare că nu m-am exprimat bine.
Textul obișnuit apare numai pe placa de negru. Pe celelalte nu apare.
Textul ecuațiilor, însă, apare atât pe placa de negru cât și pe plăcile de culoare, însă pe plăcile de culoare apare alb.

#4
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postciradu, on 5th March 2010, 13:04, said:

Se pare că nu m-am exprimat bine.
Textul obișnuit apare numai pe placa de negru. Pe celelalte nu apare.
Textul ecuațiilor, însă, apare atât pe placa de negru cât și pe plăcile de culoare, însă pe plăcile de culoare apare alb.

Ce culoare are fundalul? Daca ecuatiile respective sunt C0 M0 Y0 K100 si-ti apar pe placi cu alb, inseamna ca fundalul e ceva de exemplu C10 M10 Y10 iar ecuatiile nu au overprint. Pe cand textul ar fi tot cu C0 M0 Y0 K100 dar are overprint, deci luand in calcul fundalul, textul ar fi C10 M10 Y10 K100.

Pentru ca pe placi "alb" inseamna 0 culoare. Daca numai ecuatiile au alb, inseamna ca tot restul fisierului are informatii pe toate canalele.

#5
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

View Postskandal, on 5th March 2010, 15:34, said:

Ce culoare are fundalul? Daca ecuatiile respective sunt C0 M0 Y0 K100 si-ti apar pe placi cu alb, inseamna ca fundalul e ceva de exemplu C10 M10 Y10 iar ecuatiile nu au overprint. Pe cand textul ar fi tot cu C0 M0 Y0 K100 dar are overprint, deci luand in calcul fundalul, textul ar fi C10 M10 Y10 K100.

Pentru ca pe placi "alb" inseamna 0 culoare. Daca numai ecuatiile au alb, inseamna ca tot restul fisierului are informatii pe toate canalele.
Da, așa e. Și problema am rezolvat-o bifând Overprint black înainte de a face pdf-ul în Quark. Însă nu știu cum pot să rezolv problema la eps-urile colorate. Am, de exemplu, un Blue format din 100% cyan și 60% magenta, care se vede și pe placa Yellow, sub formă de alb. Mă întreb dacă e un inconvenient pentru tipografie chestia asta.
Fundalul e 12% magenta și 20% yellow

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postciradu, on 5th March 2010, 18:48, said:

... Mă întreb dacă e un inconvenient pentru tipografie chestia asta.
Fundalul e 12% magenta și 20% yellow


depinde de tipografie
multe rip-uri fac ele negrul overprint by default
cel mai bine sa vorbesti cu ei inainte sa trimiti documentul

#7
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postciradu, on 5th March 2010, 18:48, said:

Da, așa e. Și problema am rezolvat-o bifând Overprint black înainte de a face pdf-ul în Quark. Însă nu știu cum pot să rezolv problema la eps-urile colorate. Am, de exemplu, un Blue format din 100% cyan și 60% magenta, care se vede și pe placa Yellow, sub formă de alb. Mă întreb dacă e un inconvenient pentru tipografie chestia asta.
Fundalul e 12% magenta și 20% yellow

Nu prea ma pricep la eps-uri, daca ar merge de exemplu sa deschizi eps-ul in photoshop si sa il faci un singur layer cu blending multiply, asta ar genera overprint in quark?

In alta ordine de idei, incearca sa iti schimbi perspectiva. Acel "Blue" nu se vede pe placa Yellow, ci tot restul se vede, mai putin el. Again, alb pe canal = 0 informatie.

Ca regula, scrisul nu ar trebui sa "sparga" placa, adica exact situatia ta, trei fire albe pe o mare de culoare. Daca blue ala apare ca scris, da'i overprint/multiply/pune cu mana 20 yellow si in el pentru ca oricum, un scris albastru pe fond galben va "fierbe" pe margini in verde. Placile nu se suprapun perfect si vei avea la marginea literelor o dunga verde-kaki rezultata din amestecul CMY (ca in, de ex, revista Rebus pe coperta la un momentdat :D). Si decat sa-ti iasa 3 litere albastre si 2 jumate verzi jumate albastre, mai bine faci cu mana ta totul verde. Oricum, si fara aceasta imperfectiune de aliniere, optic vorbind, bineinteles in functie de lumina, calitatea hartiei, distanta de citire etc., oricum acel scris albastru inconjurat de galben va parea verde, intr-o oarecare masura.

(by the way, nici scris cu 60 magenta pe un fundal 20 magenta nu e prea in regula, din aproximativ aceleasi considerente. ideal e ca scrisul tau sa se plimbe pe o singura placa fata de fundal, adica ai fundalul pe canalele A si B, scrisul sa fie exclusiv pe C si culoarea finala sa rezulte din overprintul ABC.)

Daca pe de alta parte blue apare ca fonta plina, o pata de culoare de dimensiune mai mare, nu prea mai conteaza ca "sparge" placa.

Bineinteles cel mai bine te va lamuri producatorul unde apar probleme.

P.S.: explicatie f utila: http://forum.softped...howtopic=231921

Edited by skandal, 05 March 2010 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate