Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Dreamweaver-problema-need HELP!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Am un site care necesita actualizare frecventa. Si cum am ajuns la 40 de pagini cu el...trebuie sa le deschid pe toate si sa modific in toate pentru a-l actualiza. Stiu ca se poate in Dreamweaver sa fac o pagina template si sa o modific doar pe aceea. Si sa se actualizeze singurele si celelalte pagini. Dar am incercat sa fac asta si mi-am prins un picut urechile... :confuzzled:
Am citit cat am putut prin Help-ul programului dar mai rau m-am incurcat...

Am nevoie sa existe zone in pagina care sa nu fie template, adica sa le editez si sa nu se modifice si celalalte pagini si zone care sa ramana fixe si ce editez in ele sa se duca si in celalalte pagini...

Am nevoie de sfat care sa mearga in Dreamweaver...ca in el lucrez.
Multumesc.  :)

#2
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
n-am inteles exact ce vrei.

ca sa modifici ceva prin maimulte documente folosesti find and replace. iti alegia colo sa caute in sursa, in toate documetnele, in documetele alese de tine,....

modifici doar ce vrei dintoate paginile apoi le iei la rand si modifici manual ce nu ai vrut sa modifici.

#3
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Deci...exista in Dreamweaver posibilitatea de a stabili o pagina din site drept template. Ei, si atunci cand se doreste efectuarea unor transformari asupra unor elemente comune tuturor paginilor din site in loc sa le deschizi pe toate si sa efectuezi modificari asupra fiecarei pagini in parte executi modificarile doar asupra paginii denumita template si acestea vor aparea in toate paginile site-ului (elemente din header, din footer, din coloanele din dreapta sau stanga...etc).
Ei, si eu vreau sa aflu cum sa fac asta. M-am uitat in paginile de help ale Dreamweaver-ului...si nu inteleg tot ce scrie acolo. Nu inteleg cum sa fac...

#4
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
o sa ma interes si o sa-ti spun exact cum se face. ideea e ca ai un fisier .tpl iar in celelalte pagini incluzi acest fisier. cum se include nu stiu in momentul asta.

#5
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
ok...mersi...astept un raspuns

#6
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Unde e toata lumea cand ai nevoieeee? La mare? La munte?  :death:

#7
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
iti recomand totusi sa folosesti php.
ai fisierul care se repeta, doar continutul lui fara body sau altceva.
in paginile in care vrei sa ai acel fisier scrii <?php include "template.html"; ?> si gata.

imi retrag postul de mai sus, nu te ajut cu tpl-urile.

#8
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
Multumesc pentru raspuns...dar...imi recomanzi php...din pacate,  sunt nevoita sa raman la dreamweaver..nu ma descurc in php aproape deloc...tot ce am reusit candva...a fost sa instalez in computer cu ajutorul cuiva desigur...triada...dar separat - Apache. PHP, My SQL...si apoi liniste. Am instalat apoi E107 si am tot incercat sa il adaptez nevoilor mele. Dar nu am stiut sa fac prea multe lucruri de acolo...asa ca m-am intors la "dragostea" dintai...Dreamwever...si am incercat sa si invat CSS...asa ca pe Dl. PHP il las mai la urma, cand voi mai creste... :P
E drept, semaforul de la MySQL din computerul meu inca e verde...ceea ce inseamna ca as putea sa mai incerc...ce... mie nu mi-ar placea sa stiu sa fac forum, baza de date..etc...dar va trebui sa ma multumesc cu ce stiu...doar o perioada...si la ce nu stiu, vin si intreb aici.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
in dw trebuie întâi să definești un site, apoi faci un template în care definești zonele editabile apoi, de fiecare dată când vrei să adaugi încă o pagină creezi un nou fișier din template (new from template) asta ar fi o explicație simplă... spune dacă m-am făcut înțeles sau nu :w00t:

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu cred. Intreba cum face sa actualizeze toate paginile deodata.

Ar fi doua solutii. Frame-uri sau php. Cu frame-uri e urat, dar probabil mai usor pt tine.

Quote

Multumesc pentru raspuns...dar...imi recomanzi php...din pacate, sunt nevoita sa raman la dreamweaver..nu ma descurc in php aproape deloc.
Pai ramai in Dreamweaver, de aici editezi si php-uri.

Ideea e cam asa. Portiunea html care e identica peste tot, o scoti din toate paginile si o salvezi intr-un fisier separat, template.php de exemplu. Apoi in locul ramas liber, pe fiecare pagina, pui instructiunea: <? include "template.php"; ?>. Nu trebuie apoi decat sa modifici acest fisier cand ai ceva de schimbat. Ca sa mearga, mai trebuie sa redenumesti toate paginile unde pui codul de mai sus (le schimbi extensiile din .html in .php).

Cu frame-uri, poti face cam la fel, doar ca salvezi portiunea respectiva in template.html, si in locurile ramase goale pui codul <IFRAME src="template.html" width="400" height="500" scrolling="auto" frameborder="0"></IFRAME>. Te joci cu dimensiunile etc. Nu mai modifici extensiile.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
don_dannielo, a întrebat cum poate să stabileasca un template pentru un site, iar apoi când modifică ceva la template să se actualizeze toate celelalte pagini...
si dw face exact acest lucru :w00t:

#12
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
*i0nutzb: da, ceea ce spui tu e corect...si ar cam trebui de cate ori fac o modificare in template sa se aplice tuturor paginilor ce folosesc acel template.
Acum incerc sa fac ceea ce mi-ai spus.
Si am specificat ce zone sa ramana editabile si ce zone nu...sa vedem daca merge. O sa scriu aici rezultatul...

*don_dannielo: nu e rea nici ideea cu php, dar deocamdata fug de php...vreau sa reusesc sa invat CSS cum trebuie si apoi mai vad eu...

#13
piscotel2004

piscotel2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.08.2004
A mers...gata...a mers totul. Am facut modifcarea in template si m-a intrebat dragutul de Dreamweaver daca vreau sa actualizez toate site-urile ce folosesc template-ul respectiv. Si am zis da. :coolspeak:
Si el desigur ca a facut asa cum speram sa faca.
Multumesc pentru sfaturi. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate