Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Intrebare succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
Salutare.  As vrea sa va intreb ceva legat de o casa din punct de vedere juridict. Deci am o casa la tara care este a bunicilor mei aflati in viata. As vrea sa stiu daca din punct de vedere juridict se poate ca bunicii mei sa ma faca pe mine propietar avand in vedere ca tatal meu si deci fiul lor traieste.


Deci se poate ca eu sa devin propietar peste taica meu din punt de vedere juridic?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 26.11.2001
Pai proprietar devii daca cumperi.

Daca te referi la succesiunde, da se poate, cu acordul parintilor tai.

#3
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Cel mai usor poti intra in posesia casei doar printr-un act de vanzare cumparare. Prin mostenire e putin mai greu. Ar insemna ca tatal tau sa fie unicul lor mostenitor (sa nu mai aiba frati sau surori), si ca sa intri tu la mostenire ar insemna ca si tatal tau sa moara. E putin mai dificil ca pot intra si fratii bunicilor daca mai sunt in viata. Cel mai usor e prin vanzare

#4
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc Courage. Insa mai as vrea sa intreb ceva, se pare ca nici bunici mei nu un act de proipetate asupra casei caci stiti cum erea odata, ma rog bunicul meu zice ca a inmormantat parintii si casa i se cuvine. Bunicul meu a mai avut doi frati care insa sunt decedati.

Acum varul lui taica meu ar vrea casa, el avand casa de la parinti lu bunicu meu care le-a facut casa la fiecare copil si ne cam ameninta ca nu avem nici un act de propietate si sa-r putea sa ne ia casa, care este facuta in totalitate de bunicu meu.

In fine.......... nu stiu daca am fost asa de explicit.

Inrebarea mea este ce este de facut pentru ca bunicul meu sa devina propietar la propia casa?

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,178
  • Înscris: 31.07.2007

View PostCnox, on 1st March 2010, 22:47, said:

E putin mai dificil ca pot intra si fratii bunicilor daca mai sunt in viata. Cel mai usor e prin vanzare

Daca nu ma insel e imposibil. Se poate prin vanzare-cumparare sau donatie.

#6
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmindhunter007, on 1st March 2010, 22:55, said:

.... se pare ca nici bunici mei nu un act de proipetate asupra casei caci stiti cum erea odata, ma rog bunicul meu zice ca a inmormantat parintii si casa i se cuvine....
Bunicul tau ar putea sa mearga la un inginer care se ocupa de intabulari si sa intabuleze casa. Acum daca casa se afla situata pe un teren care i-a fost restituit bunicului tau printr-un titlu de proprietate, e foarte simplu sa o intabuleze. Cere de la primarie o adeverinta prin care sa spuna ca a ridicat casa fara autorizatie de constructie in anul 19xx si o poate intabula impreuna cu pamantul din jurul casei fara nici o problema. Daca insa pamantul de sub casa e trecut pe titlul unui frate de-al bunicului tau sau e trecut pe numele tuturor fratilor lui, e putin mai greu. Oricum in clipa in care ai toate actele de proprietate pentru terenul de sub casa mergi la un notariat sau inginer cadastral si te vor lamuri ei.
Si daca tot ai pomenit ca un var de-al tatalui tau vrea si el casa, prin mostenire e imposibil sa intre casa in posesia ta sau chiar a tatalui tai. Va avea doar o cota parte din casa respectiva.

Edited by Cnox, 01 March 2010 - 23:25.


#7
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Nu vreau sa mai deschid un topic nou, asa ca o sa intreb aici.

Bunicul meu a murit acum 30 de ani, lasand in urma lui pe bunica, doi copii si o casa. Succesiunea nu s-a facut niciodata iar bunica vrea sa-mi vanda mie casa ei. Poate face asta, are dreptul de a vinde toata casa, sau e necesara succesiunea, chiar daca termenul limita a fost depasit de mult?

#8
crystall

crystall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.02.2010
Pentru ca sa vinzi ceva, trebuie sa ai calitatea de proprietar al acelui lucru, iar bunica, daca nu s-a facut succesiunea, nu o are.
Oricum, trebuie facuta succesiunea, chiar si dupa atatia ani.
La succesiune insa vor veni  si copiii bunicii, deci mostenirea se va imparti .in anumite cote, si deci bunica nu va fi singura proprietara, ci va stapani proprietatea in indiviziune cu ceilalti mostenitori - este insa posibil sa devina singura proprietara numai daca ceilalti mostenitori dau in scris renuntare la mostenire (partea lor).
Dupa parerea mea succesiunea dupa bunicul ar fi bine totusi sa se faca, pt ca mai tarziu va asteapta acelasi lucru si poate fi putin mai greu.

Edited by crystall, 26 August 2010 - 17:41.


#9
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Am inteles, atunci o sa fac succesiunea si o sa-o pun pe mama si pe unchiul meu sa renunte la partea lor in favoarea bunicii, dupa care o sa cumpar casa de la bunica. Multumesc frumos.

Edited by Thomas-, 26 August 2010 - 17:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate