Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

Fisieru' minune

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Am intalnit azi un RGB diferit de thumbnail-ul sau. In thumbnail zicea ca ar fi un maaare fundal alb, iar in Photoshop fundalul era R253 G128 B128. Un fel de must asa mai roze (imi ploua in gura). Iar o bucata care in thumbnail arata a galben (asa la ochi un Y90), in fisier era.. magenta? Ma rog, un procent rgb oarecum corespunzator M100. Imi zice si mie cineva care e treaba? S-a pierdut juma de fisier pe mail/internet sau ce?

Fisierul era jpg daca are importanta in context.

Edited by skandal, 26 February 2010 - 01:50.


#2
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Din punctul meu de vedere thumbnail-ul ala e o chestie de preview in explorer, insa poza/imaginea conteaza mai mult.
In plus, eu, am renuntat la optiunea aia din explorer sa nu-mi mai faca thumbnail-uri pe disc pentru ca folosesc Total Commander.
... asta pentru Windows (Explorer)!

In cazul in care, la vizualizare/editare, poza/imaginea nu este "intreaga" sau consideri ca are ceva lipsa... atunci fisierul cu pricina este corupt sau partial corupt.
Posibil ca acel fisier sa fi fost salvat pe disc sau orice alt suport de stocare intr-o zona care era afectata de sectoare defecte/stricate - BAD-uri.
Cat despre pozele/imaginile transmise prin mail/internet... nu am intalnit sa apara probleme de genul asta, dar este posibil in cazul in care ar pica conexiunea in momentul transferul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate