Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Taxe

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Salut!
Am o mica nedumerire...
Sa zicem ca imi cumpar o motocicleta inmatriculabila de la un magazin;
de la magazin unde trebuie sa ma duc?
~sa o inmatriculez/inregistrez-RAR,nu?
   in ce consta acest inmatriculat RAR, ce operatii mai suporta motocicleta?
~ce taxe trebuie sa platesc?-trbuie rovigneta sau ceva de tipul asta?;alte taxe de inceput?
~platesc impozit pe ea, nu?

Mersi

#2
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
nimeni?
nimic?

#3
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
daca e sub 50 o inscrii la primarie daca e perste la politie te duci lainmatriculari si platesti taxa (50 ron cred) si impozit platesti normal dar nu e mult

#4
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Pentru 125cc/A1

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
A1 se inmatriculeaza definitiv, deci cu numere albe. Mobra o iei noua, deci ai doua variante - ori vanzatorul a obitnut omologare-tip la RAR, caz in care vanzatorul iti da direct cartea de identitate, ori trebuie sa te duci s-o omologhezi tu pe omologare individuala (cazul nefericit si costisitor), si ti se elibereaza tie cartea de identitate. Dupa ce obtii cartea de identitate, procedura de inmatriculare este arhidocumentata in thread-ul LEGIS - Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare. In principiu trebuie sa completezi fisa de inmatriculare (un formular tip), sa iei mobra in evidenta pentru impozit (la Administratia Financiara), sa ii faci RCA, sa ii faci ITP daca n-are, sa platesti niste taxe (de inmatriculare, de talon, de placute) si sa depui dosarul la politie (Pipera, pentru Bucuresti). Citesti tu mai multe prin topicul ala. Sunt multe de obtinut si trebuie sa le tratezi cu atentie, ca e de stat pe la cozi si pierzi mult timp daca n-ai temele facute. Daca vrei sa apelezi la o firma care iti face inmatricularea, te costa cam 500-700 ron, doar onorariul lor. Succes!

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 tchoara, on 9th February 2010, 16:59, said:

Daca vrei sa apelezi la o firma care iti face inmatricularea, te costa cam 500-700 ron, doar onorariul lor.
:w00t:
La mine in zona e intre 100 si 250 de lei.

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ce-i drept, eu cand m-am interesat pentru a mea, am intrebat intr-un singur loc si mi-a ajuns :lol: . Totusi 100-250 mi se pare cam putin, un pret corect mi se pare 300-400.

#8
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009

 tchoara, on 9th February 2010, 16:59, said:

A1 se inmatriculeaza definitiv, deci cu numere albe. Mobra o iei noua, deci ai doua variante - ori vanzatorul a obitnut omologare-tip la RAR, caz in care vanzatorul iti da direct cartea de identitate, ori trebuie sa te duci s-o omologhezi tu pe omologare individuala (cazul nefericit si costisitor), si ti se elibereaza tie cartea de identitate. Dupa ce obtii cartea de identitate, procedura de inmatriculare este arhidocumentata in thread-ul LEGIS - Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare. In principiu trebuie sa completezi fisa de inmatriculare (un formular tip), sa iei mobra in evidenta pentru impozit (la Administratia Financiara), sa ii faci RCA, sa ii faci ITP daca n-are, sa platesti niste taxe (de inmatriculare, de talon, de placute) si sa depui dosarul la politie (Pipera, pentru Bucuresti). Citesti tu mai multe prin topicul ala. Sunt multe de obtinut si trebuie sa le tratezi cu atentie, ca e de stat pe la cozi si pierzi mult timp daca n-ai temele facute. Daca vrei sa apelezi la o firma care iti face inmatricularea, te costa cam 500-700 ron, doar onorariul lor. Succes!


Bun!
Sa vad daca am inteles!
1.Motocicleta o voi lua omologata-cu limitarile prevazute de RAR-direct de la distribuitor,deci voi primi carte de identitate si nu va mai trebui sa merg la RAR numai la politie sa o inmatriculez...
2.Dupa inmatriculare fac ITP(unde?),RCA----------rovigneta :confuzzled: trebuie?
3.Trebuie sa o pun in evidenta primariei pe raza careia locuiesc pt impozit...
Corectati-ma daca am gresit

Multumesc!

#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In mod normal, chiar daca ai cartea de identitate in mana, ar trebui sa treci pe la RAR ca sa obtii un certificat de autenticitate. Este un test de 10 minute pe care il face RAR-ul si in care iti verifica seriile de sasiu, de motor etc, sa vada daca corespund cu actele de identitate ale autovehiculului. In urma verificarii, iti elibereaza un certificat de autenticitate. ATENTIE ca asta este procedura aplicabila 100% pentru inmatricularea unui autovehicul SH, dar la autovehicule noi s-ar putea sa poti sari peste acest pas, da un telefon la RAR si intreaba (vezi pe site-ul lor).

ITP-ul si RCA-ul nu le faci dupa inmatriculare ci inainte, pentru ca altfel nu poti s-o inmatriculezi. Toate actele astea se depun la politie la dosarul de inmatriculare, si daca nu le ai, nu poti s-o inscrii. ITP-ul il faci la orice service care este autorizat ITP (scrie pe firmele lor). Practic este un test unde iti verifica franele, noxele, luminile etc. RCA-ul il faci unde ai oferta mai buna, du-te la un broker (firme care se ocupa cu asigurari si iti pot da 15 oferte de la 15 asiguratori diferiti).

La Primarie, mai exact la Taxe si Impozite, iei autovehiculul in evidenta fiscala, adica declari ca l-ai achizitionat ca sa platesti impozit pe el. Certificatul de atestare fiscala pe care ti-l elibereaza se depune si el la dosarul de inmatriculare. Vezi ca nu-ti da certificatul decat daca platesti impozitul anticipat. Du-te si documenteaza-te la fata locului.

Vezi si pe topicul de care ti-am zis. Fa-ti o lista si bifeaza pe ea ce ai si ce mai ai nevoie. Documenteaza-te cat poti pe net si la telefon inainte sa pleci pe teren. Totusi tine minte ca cea mai buna informatie o primesti la fata locului, deci daca ai timp fa niste vizite pe la taxe si impozite, pe la politie etc.

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
 Am si eu o intrebare si am zis sa nu mai deschid alt topic .

Vreau sa cumpar maine un moped si nu stiu cum sa fac cu contractul de vanzare cumparare ......exista vreun contract `tip` sau fac eu unu asa cum vreau ?! 

Edited by cosmin_miu, 02 April 2010 - 20:10.


#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
nimeni nimic ?

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Mai bine intreaba la legis sau la moto!

#13
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
E acelasi lucru, tot aceiasi useri suntem, nu?

@Cosmin: fa un contract standard de vanzare-cumparare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate