Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cum primesc doctorii credite?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Buna, am niste nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi eficiente. Am o prietena asistenta medicala care ar vrea sa faca o chestie faina dar e prea retrasa si de aceea sper sa o pot ajuta urmand sfaturile voastre. Ideea e ca pregateste un curs pentru asistente medicale iar pentru o mai buna calitate a cursului ar avea nevoie si de colaborarea unui doctor si a unui psiholog. Intrebarea mea este: daca doctorul participa si preda la o parte din acel curs poate sa primeasca credite de educatie medicala continua? Fetei ii este jena sa ceara ajutor pentru ca nu are cum sa motiveze aportul medicului. La fel este si cu psihologul. Deci daca aveti ceva sfaturi cum s-ar putea inchega aceasta colaborare sa fie in beneficiul tuturor va rog sa imi scrieti. Mi-ar place mult sa-mi pot ajuta prietena deoarece pune mult suflet in ceea ce face. Multumesc anticipat.

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLoreley, on 5th February 2010, 11:58, said:

Intrebarea mea este: daca doctorul participa si preda la o parte din acel curs poate sa primeasca credite de educatie medicala continua?
Din câte știu eu, nu.

Dacă ar scrie un curs (o carte), asta l-ar putea ajuta să avanseze pe linie academică (de la asistent universitar la șef de lucrări, de exemplu), pentru că numărul de lucrări publicate reprezintă unul dintre criteriile pentru avansare.

Sau ar putea să perceapă un tarif pentru participarea la curs.

#3
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Dar cursul ar trebui sa fie la un nivel mai inalt, nu la nivel de asistenta. Nu cred ca ar avansa daca ar preda asistentelor. Prietena mea primeste ceva bani de la ordinul asistentilor pentru acest curs. Sincera sa fiu nu am intrebat-o cat.  Dar ma gandeam ca asa ar trebui sa fie si la doctori, daca tin un curs primesc si ei bani sau credite. Deci se merge doar pe linie universitara...

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Medicii, din câte știu eu, primesc credite EMC doar dacă participă la cursuri. Dar poate nu știu eu bine... :habarnam:

Și pentru avansare e nevoie de x cărți, y articole, etc. Asta am vrut să spun. Intră la socoteală chiar dacă li se adresează asistentelor.

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Pentru avansare e obligatoriu ca respectivele cursuri să fie avizate de Ordinul Asistenților. În general ei se ocupă de cine predă, ce predă, și în ce condiții o face (pentru că se mai întâmplă să se facă de exemplu cursuri pentru medici la care pot participa și asistenții dar să nu primească puncte pentru asta din cauză că n-a fost avizat OAMR). Evident, cei care predau la aceste cursuri sunt plătiți (sau voluntari), nu primesc nici un credit.

#6
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Prietena ta scrie un curs pentru OAMMR, deci pentru asistente, si e platita pentru asta.
Pentru a preda cursul trebuie sa ai calitatea de lector sau sa fii medic.
Nu vad ce credite ar primi un doctor in calitate de coautor la un curs scris de o asistenta... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate