Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 

Import CorelDRAW files into Illustrator?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
What is the best way to import my legacy CorelDRAW files into Illustrator?

It depends on the type of illustration and whether you plan to edit the text in the file. Each method has its pros and cons, especially in the way text and multiple pages are affected. For a side-by-side comparison of formats, see the table on page 2.
CorelDRAW 10 Illustrator can open native CorelDRAW 10 files directly. If you use CorelDRAW X3, you must first save your files in CorelDRAW 10 format. To save a file in CorelDRAW 10 format, choose File > Save As and then choose Version 10.0 from the Version pop-up menu. Click Save.

---> cateva ore bune m-am chinuit cu un JEG de fisier plin de gradienti de culoare. Am incercat EPS, PDF, export AI... nimic! Nu iesea nimic!
Am gasit articolul de mai sus si am rezolvat problema. Am salvat Corel 10 si l-am deschis apoi cu Illustrator. A pastrat toti gradientii corect!

Am fost un fan Corel, mi-am inceput "cariera" cu Corel 3 (acum e Corel 14 pe piata)... imi pare rau de acest soft, e cam depasit pentru o agentie de publicitate. Sorry Corel! R.I.P.


P.S.: fisierul era primit de la niste freelanceri, nu l-am facut noi. :)

Edited by ciureanuc, 02 February 2010 - 18:43.


#2
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postciureanuc, on 2nd February 2010, 18:36, said:

---> cateva ore bune m-am chinuit cu un JEG de fisier plin de gradienti de culoare. Am incercat EPS, PDF, export AI... nimic! Nu iesea nimic!
Am gasit articolul de mai sus si am rezolvat problema. Am salvat Corel 10 si l-am deschis apoi cu Illustrator. A pastrat toti gradientii corect!

Am fost un fan Corel, mi-am inceput "cariera" cu Corel 3 (acum e Corel 14 pe piata)... imi pare rau de acest soft, e cam depasit pentru o agentie de publicitate. Sorry Corel! R.I.P.

P.S.: fisierul era primit de la niste freelanceri, nu l-am facut noi. :)
Asta e o noutate veche din vremea lui Illustrator CS2. :P

Edited by floriniaru, 04 February 2010 - 08:31.


#3
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
SAlutare! Am si eu o problema si nu stiu unde sa postez. Vreau sa export din Ilustrator in format psd  dar primesc mereu eroare "not enough memory to save the file". Nu ma lasa sa export nici in alte formate (eps, png...) Ce sa-i fac, care sa fie problema? Documentul e mare, 1300mmx13000mm, cam asa ceva. Problema e ca nici la dimensiuni mai mici nu ma lasa sa-l salvez. Si RAM am destul...

#4
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
ai incercat la o rezolutie mai mica?

#5
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostMosIonRoata, on 31st March 2010, 20:22, said:

SAlutare! Am si eu o problema si nu stiu unde sa postez. Vreau sa export din Ilustrator in format psd  dar primesc mereu eroare "not enough memory to save the file". Nu ma lasa sa export nici in alte formate (eps, png...) Ce sa-i fac, care sa fie problema? Documentul e mare, 1300mmx13000mm, cam asa ceva. Problema e ca nici la dimensiuni mai mici nu ma lasa sa-l salvez. Si RAM am destul...

Deschide .ai direct cu Photoshop si ai optiuni de rasterizare (rezolutie, mod de culoare etc.).

Edited by skandal, 01 April 2010 - 08:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate