Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

o parere sincera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
silvia2001

silvia2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.09.2007
Am un prieten care scrie poezii foarte frumoase si m-a rugat sa le pun pe un forum sa vada si opinia altora despre ele.Daca nu va cer prea mult v-as ruga sa va spune-ti parerea sincera (acceptam si critici ).  :) Multumesc

1. DE-AS FI O UMBRA PE PAMANT, DE SOARELE DE MAI NASCUTA, AS VREA SA CAD ,IN SANUL TAU , O UMBRA CE SARUTA. SA LUNEC BLAND, INCETISOR, SA TE SARUT INTR-UNA SI-NCONJURAT DE-AL TAU PARFUM, SA MOR INTOT DEAUNA.......DAR CU SPERANTA,CA IN MAI, MA VOI MAI NASTE-ODATA, SA CAD IN PARUL TAU BALAI, DE PREA FRUMOASA FATA. SA LUNEC FIN PE FATA TA, DE RAZE DULCI ,INCONJURATA, SA TE IUBESC ,FARA SA STIU: - MA VOI MAI NASTE-ODATA ?

2.NU STIU DE CE,DE-ABIA ASTEPT, ALTE-ANOTIMPURI MAI FRUMOASE, M-AM SATURAT DE-ATATEA PLOI,DE FRIGUL CARE INTRA-N OASE. AS VREA O PRIMAVARA CARE,DOAR IN POVESTI O INTALNESTI, NINSORI DE ALBE FLORI PE RAMURI,; SA LUPTI ,SA CANTI SI SA IUBESTI. AS VREA O PRIMAVARA CARE, SA-NTOARCA STOLURI DE COCORI SI APELE SA CURGA-N CALE,IN ARMONIA DE CULORI. AS VREA O PRIMAVARA-N CARE, SA POT IUBI CU-ATATA DOR SI OBOSIT DE FERICIRE, SA-ASTEPT ,SA SPER SI DEMN SA MOR

3.AS VREA S-ALERG DUPA DOI FLUTURI,AS VREA S-ALERG DUPA UN NOR, SA MA ASCUND IN ASTERNUTURI, ASCUNS DE VAZUL TUTUROR. AS VREA SA POT CITI IN STELE,AS VREA S-AJUT,AS VREA SA ZBOR,SA UIT DE TOT SI DIN IUBIRE, SA FIU IN PREAJMA TUTUROR; CACI CE E MAI FRUMOS PE LUME, DECAT IUBIRE SA IMPARTI SI SA PRIMESTI IN LOC REGRETE; E PREA TARZIU,ACUM E MARTI.

4.TRECUT-AU ANII PESTE NOI, CU BUNE SI CU RELE-N DAR, IAR VINOVATI VOM FI DOAR NOI,DE CE-AU TRECUT EI IN ZADAR. AU FOST SI ZILE FERMECATE,AU FOST SI NOPTI TARZII SI RECI, AS VREA SA CRED,CA SE MAI POATE, TE ROG INCEARCA SA NU PLECI. CA MAI AVEM ATAT DE MULTE,IUBIT-O SA NE SPUNEM LUCRURI, SA NE IUBIM CAT PENTR-O VIATA ,SA TE ACOPAR CU SARUTURI, SA ASTEPTAM ,CA LUNA PLINA ,CE MARTOR NI-I SA SE RIDICE, SA NE IUBIM INTREAGA NOAPTE,AS VREA SA STIU; - TU CE VEI ZICE? TRECUT-AU ANII PESTE NOI, CA NORII PESTE-O ZI CU SOARE, NU-I VOM ADUCE INAPOI, DAR CEI CE VIN SANT LA PICIOARE. MACAR PE-ACESTIA SA-I PETRECEM, CU TOT CE-AVEM FRUMOS IN NOI, CA UITE DRAGA; VREMEA TRECE SI NU SE-NTOARCE INAPOI.

#2
sext

sext

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 28.12.2009
Asta doar pe diagonala mare

View Postsilvia2001, on 27th January 2010, 15:33, said:

sa va spune-ti parerea sincera (acceptam si critici )

INTOT DEAUNA

IUBIT-O SA NE SPUNEM LUCRURI

SANT LA PICIOARE
Are simț muzical golanu', da' nu mai bine vă terminați mai întâi școala și mai încercați ?

și zi-i să mai citească și altceva în afară de Eminescu.

#3
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Cred ca vrea cu aceasta poezie sa sara peste gimnaziu direct la liceu :D , dar gramatica se numara printre cei mai mari dusmani ai omului :P

Edited by Nicu90, 27 January 2010 - 16:30.


#4
silvia2001

silvia2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.09.2007

View PostNicu90, on 27th January 2010, 16:29, said:

Cred ca vrea cu aceasta poezie sa sara peste gimnaziu direct la liceu :D , dar gramatica se numara printre cei mai mari dusmani ai omului :P
as prefera sa iti dai o parere asupra poeziei nu asupra greselilor gramaticale ... merci o sa tinem cont

#5
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Silvia, oricat de frumoasa ar fi poezia daca o scrii asa cu majuscule si intr-o insiruire continua a versurilor fara sa ai grija la aspectul vizual, nu cred ca atrage prea mult cititorul sa o 'guste' asa cum trebuie. Banuiesc ca poeziile nu au fost scrise chiar asa cum le ai postat tu.
In rest ii recomand prietenului tau sa continue sa scrie poezii, sa scrie tot mai mult. :)

Edited by me_raul, 28 January 2010 - 11:19.


#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postsilvia2001, on 27th January 2010, 20:00, said:

as prefera sa iti dai o parere asupra poeziei nu asupra greselilor gramaticale ... merci o sa tinem cont
Pai fix asupra poeziei parerea pana acum unanima e ca e scrisa agramat si neformatat, si, la fel dupa cum forma fara fond e gaunoasa, nici fondul fara forma nu e mai apreciat. Cum se poate face abstractie intr-o creatie lirica de limbajul si ortografia neingrijite? Critica asupra agramatismului operei e la fel de valida si de constructiva precum critica asupra continutului ei.

Altfel, tonul nu e original, nu stiu daca voit sau nu - dupa cum s-a mai spus.

Edited by LoveDemon, 28 January 2010 - 12:24.


#7
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Cu cita "rautate" striviti  voi corola de minuni.

Va intreba omul care va este parerea, dar nici chiar atit de sincera sa fie ea!

Ca la doctor, i-ati dat vestea proasta, acum gasiti va rog si una buna, incurajatoare: oricine ai fi, cred ca esti indragostit lulea. Iar asta-i bine, mai ales daca nu este prima iubire!

Rugamintea mea este sa citesti mult, mai ales proza, asta evident in paralel cu manualele de gramatica.

PS. Asta o spune unul care refuza sa scrie "nicio", "stramb" si nici chiar "sunt", adica sint semianalfabet conform normelor "moderne" care explica doct de ce "neinceput" se scrie asa si nu "neanceput". Pentru chinezii ce invata romaneste.

#8
LeVicomte

LeVicomte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 29.09.2009

View Postme_raul, on 28th January 2010, 11:19, said:

In rest ii recomand prietenului tau sa continue sa scrie poezii, sa scrie tot mai mult. :)
De acord, ceea ce ii lipseste e in primul rand practica. Ritmul, metrica sunt ingrijite, chiar riguroase. Poate prea mult lirism, prea multa siroposenie pe alocuri, dar asta nu e un pacat. Ici-colo am vazut putina fortare a exprimarii, in sensul inversarii ordinii firesti a unor cuvinte. In sine e un truc permis, insa daca nu e stapanit foarte bine, poate deranja putin urechea: de albe flori, trecut-au, de-al tau parfum etc. Versurile mi se par putin naive dar, daca e asa cum banuiesc, adica apartin cuiva aflat la inceput de drum, e ok. In timp se pot descoperi modalitati noi de a amesteca vorbele astfel incat sa iasa cea mai buna varianta. Recomanda-i prietenului sa isi aleaga teme mai concrete, nu doar "ai plecat, m-ai lasat, intoarce-te la mine ca mi-e dor de tine" sau "vine-vine primavara". Si mai ales sa nu treaca peste un vers si peste o strofa pana nu e sigur ca a scos cea mai buna varianta care se putea scoate. Si sa aibe grija cand alege rimele, sa se fereasca de combinatiile atat de invechite incat au ajuns sa zgarie, gen iubire/fericire, mine/tine etc. Si sa nu mai imperecheze un cuvant cu el insusi, pe post de rima. (TRECUT-AU ANII PESTE NOI(...) IAR VINOVATI VOM FI DOAR NOI,):)
Ce sa zic, una peste alta, sa scrie in continuare. Pana la urma tot romanul s-a nascut poet, dar numai unii au si murit asa.

Edited by LeVicomte, 28 January 2010 - 12:39.


#9
silvia2001

silvia2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.09.2007

View Postme_raul, on 28th January 2010, 11:19, said:

Silvia, oricat de frumoasa ar fi poezia daca o scrii asa cu majuscule si intr-o insiruire continua a versurilor fara sa ai grija la aspectul vizual, nu cred ca atrage prea mult cititorul sa o 'guste' asa cum trebuie. Banuiesc ca poeziile nu au fost scrise chiar asa cum le ai postat tu.
In rest ii recomand prietenului tau sa continue sa scrie poezii, sa scrie tot mai mult. :)

da poeziile nu au fost scrise chiar asa ... am cautat calea cea mai lejera .... aici ai dreptate  :) .... multumesc pt parere

View PostLeVicomte, on 28th January 2010, 12:38, said:

De acord, ceea ce ii lipseste e in primul rand practica. Ritmul, metrica sunt ingrijite, chiar riguroase. Poate prea mult lirism, prea multa siroposenie pe alocuri, dar asta nu e un pacat. Ici-colo am vazut putina fortare a exprimarii, in sensul inversarii ordinii firesti a unor cuvinte. In sine e un truc permis, insa daca nu e stapanit foarte bine, poate deranja putin urechea: de albe flori, trecut-au, de-al tau parfum etc. Versurile mi se par putin naive dar, daca e asa cum banuiesc, adica apartin cuiva aflat la inceput de drum, e ok. In timp se pot descoperi modalitati noi de a amesteca vorbele astfel incat sa iasa cea mai buna varianta. Recomanda-i prietenului sa isi aleaga teme mai concrete, nu doar "ai plecat, m-ai lasat, intoarce-te la mine ca mi-e dor de tine" sau "vine-vine primavara". Si mai ales sa nu treaca peste un vers si peste o strofa pana nu e sigur ca a scos cea mai buna varianta care se putea scoate. Si sa aibe grija cand alege rimele, sa se fereasca de combinatiile atat de invechite incat au ajuns sa zgarie, gen iubire/fericire, mine/tine etc. Si sa nu mai imperecheze un cuvant cu el insusi, pe post de rima. (TRECUT-AU ANII PESTE NOI(...) IAR VINOVATI VOM FI DOAR NOI,):)
Ce sa zic, una peste alta, sa scrie in continuare. Pana la urma tot romanul s-a nascut poet, dar numai unii au si murit asa.

da ,este la inceput de drum,o sa tinem cont de ce ai spus. Multumesc pt parerea ta sincera si pt sfaturi

#10
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007

View Postsilvia2001, on 28th January 2010, 13:49, said:

da poeziile nu au fost scrise chiar asa ... am cautat calea cea mai lejera .... aici ai dreptate  :) .... multumesc pt parere



da ,este la inceput de drum,o sa tinem cont de ce ai spus. Multumesc pt parerea ta sincera si pt sfaturi
Da, misto poezie. e indragostit autorul? Si trebuia sa o fi scris sub forma de poezie asa un pic macar. :thumbdown:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate