Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...
 Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 

Cazare pentru doi adulti si doi copii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
De cite ori incerc sa caut locuri la hotel pe siturile internationale consacrate, ofertele pentru doi adulti si doi copii sint foarte putine. Pe de alta parte, multe agentii de turism romanesti ofera posibilitatea de a caza doi copii chiar si in camera dubla (in apartament mi se pare mai putin surprinzator).

Din pacate, multe dintre agentiile romanesti nu au situri grozavei, iar sa rezolv tot prin telefon imi displace. In schimb, cu booking sau expedia nu pot rezolva defel. Pur si simplu acelasi timp de camera si acelasi hotel permite cazarea a doi copii la agentiile romanesti, dar nu la booking sau expedia.

Banuiesc ca familiile de doi copii si doi adulti nu sint o raritate. Daca sinteti in aceeasi situatie, cum rezolvati ?

#2
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View Postobilici, on 26th January 2010, 11:04, said:

De cite ori incerc sa caut locuri la hotel pe siturile internationale consacrate, ofertele pentru doi adulti si doi copii sint foarte putine. Pe de alta parte, multe agentii de turism romanesti ofera posibilitatea de a caza doi copii chiar si in camera dubla (in apartament mi se pare mai putin surprinzator).

Din pacate, multe dintre agentiile romanesti nu au situri grozavei, iar sa rezolv tot prin telefon imi displace. In schimb, cu booking sau expedia nu pot rezolva defel. Pur si simplu acelasi timp de camera si acelasi hotel permite cazarea a doi copii la agentiile romanesti, dar nu la booking sau expedia.

Banuiesc ca familiile de doi copii si doi adulti nu sint o raritate. Daca sinteti in aceeasi situatie, cum rezolvati ?
In vacanta de iarna eu m-am ocupat de cazarile intregului grup (14 persoane, printre care si o familie cu 2 gemeni de 6 ani) si pot sa-ti povestesc din experienta de a rezerva 4 hoteluri in 4 orase diferite (Singapore, Phuket, Bangkok, Hong Kong). In general site-urile hotelurilor (eu nu folosesc agentii de turism) nu te lasa sa rezervi camere pentru copii, dar toate hotelurile mari au variante de family room. Eu am sunat la hoteluri sau le-am dat mail si le-am povestit ca vrem un family room (2 camere care comunica intre ele) si ne-au dat rate-uri speciale. Pretul pentru 2 camere care comunicau era in general cam cu 50% mai mult decit o camera normala.

Unde nu am gasit family room, am luat o suita (dormitor + living) in care s-a mai pus un pat si in final era bataie cine sa doarma pe canapea. Multe hotel-uri ofera gratuit un roll-away bed gratuit pentru copiii sub 10-12 ani, trebuie doar sa intrebi.

#3
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

View Posttim, on 26th January 2010, 10:22, said:

In vacanta de iarna eu m-am ocupat de cazarile intregului grup (14 persoane, printre care si o familie cu 2 gemeni de 6 ani) si pot sa-ti povestesc din experienta de a rezerva 4 hoteluri in 4 orase diferite (Singapore, Phuket, Bangkok, Hong Kong). In general site-urile hotelurilor (eu nu folosesc agentii de turism) nu te lasa sa rezervi camere pentru copii, dar toate hotelurile mari au variante de family room. Eu am sunat la hoteluri sau le-am dat mail si le-am povestit ca vrem un family room (2 camere care comunica intre ele) si ne-au dat rate-uri speciale. Pretul pentru 2 camere care comunicau era in general cam cu 50% mai mult decit o camera normala.

Unde nu am gasit family room, am luat o suita (dormitor + living) in care s-a mai pus un pat si in final era bataie cine sa doarma pe canapea. Multe hotel-uri ofera gratuit un roll-away bed gratuit pentru copiii sub 10-12 ani, trebuie doar sa intrebi.


Inainte de a face o rezervare poti sa scrii un mail hotelului in care sa-i intrebi ce variante de cazare au pentru familiile cu 2 pici sau poti sa ii intrebi daca au 2 camere standard conectate.Apoi faci rezervarea de 2 camere simple scrii iar hotelului si le trimiti rezervare solicitand in mod expres 2 camere de tip conected.

#4
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
1. Am facut rezervare printr-o agentie din Romania si care, la rugamintea noastra, a specificat pe voucher "adjoining rooms". Nu am luat legatura cu hotelul. La receptie, cand au vazut clientii si cand le-am spus ca asa am solicitat de la bun inceput, ne-au oferit un apartament pentru ca . . . nu existau "adjoining rooms".

2. Am rezervat doua duble (booking.com), am luat legatura cu hotelul (e-mail) si i-am intrebat ce solutie au pentru o familie. "Veniti linistiti, se rezolva". Intr-adevar, am primit doua camere vecine, separate cu doua usi. Cred ca este chiar definitia pentru "adjoining rooms".

3. Am rezervat "a quadrouble room" pentru o noapte, printr-o agentie din strainatate. In mesajul catre hotel am specificat ca suntem insotiti de copii si este posibil sa intarziem. "Nu este nicio problema". La momentul cazarii si-au cerut scuze ca nu ne pot oferi o quadrouble, dar fara a cere alt pret ne-au oferit doua duble "vecine". Spun asa pentru ca nu aveau comunicatie directa.

4. Am rezervat "a quadrouble room" direct la un hotel. Ne-au trimis un mesaj pentru a afla varsta copiilor, deoarece aveau mai multe tipuri de camere. S-a stabilit numele camerei, dar . . . la cazare ne-au oferit cheile atat de la camera rezervata, cat si de la o alta. Mai spatioasa, cu o amplasare mai buna a mobilierului. Evident ca noi am ales-o pe aceasta.


V-am prezentat mai multe situatii, cu modalitati de rezervare diferite. Se rezolva si la rezervarile facute prin booking.com.

Adica: trebuie luata legatura cu hotelul pentru ca - de fapt - rezolvarea este la ei, nu la agentie. Vedeti cazul 1 - nici nu stiau tipul camerelor pe care le ofereau.

#5
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008
intrebarea mi se pare justificata , mai ales ca si eu ma 'confrunt' cu a gasi tipul acesta de cazare ( pt 2 adulti si 2 copii , chiar marisori acum ) .
o idee ar fi sa alegi de pe booking hotelurile care te intereseaza si apoi sa intri pe site-ul lor propriu . am observat diferente ( atat in ceea ce priveste varsta , dar si numarul )  intre conditiile de pe booking referitoare la cazarea copiilor si cele ale lor . asa ca legatura directa cu hotelul e cea mai indicata in cazul in care ai nelamuriri . in plus , de la ei poti afla daca mai au si altfel de tipuri de camere decat cele prezentate pe site-urile de rezervari .
sigur , ideea cred ca e sa obtii un pret cat mai convenabil , insa trebuie pusa in balanta si calitatea cazarii , pozitia ei dar si anumite 'facilitati' . sper sa nu se considere reclama, insa anumite lanturi hoteliere ( ex. holiday inn ) accepta gratuit 2 copii pana in 18 ani , inclusiv micul dejun . altele , din reteaua accor , pana in 15 sau pana in 12 ( inclusiv) iar micul dejun fie e gratuit , fie 50% . apoi mai sunt rezidentele , care ofera conditii bune pt familii .
trebuie insa rabdare si timp pt a cauta ceea ce se potriveste dorintelor si bugetului fiecaruia .
daca cineva are si alte 'solutii' pt astfel de tipuri de cazare , le asteptam cu interes .

#6
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Am ales si noi de doua ori rezidentele. La Nancy (locul I) si Strasbourg (locul II) - le-am asezat pe podium dpdv al discutiei de fata (ce au oferit pentru 2+2). Foarte flexibili: si fara mic dejun si cu mic dejun cate zile am dorit noi (adica nu cate zile am stat).

In plus, la momentul alegerii a cantarit foarte mult parcarea: la Nancy=garaj subteran, la Strasbourg=parcare in curtea rezidentei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate