Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 

10 Motive pentru a alege o agentie de turism

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
(Analiză publicată în revista americană “TRAVEL AGENT”)



1. Ați dat pe google “vacanță în Mexic” și ați primit 17,8 milioane de rezultate. Aveți nevoie de puțin ajutor pentru alegerea corectă?

2. Ați făcut rezervare la hotel pe un site obscur și când ați ajuns la destinație v-ați irosit fiecare zi căutând locul de parcare?

3. Câte ore ați fost pus să așteptați de compania aeriană care v-a anulat zborul din cauza unei ninsori abundente?

4. Aveți de gând să vă petreceți luna de miere într-un resort unde există doar o piscină mică, în care se află mereu 12 copii gălăgioși?

5. Cine știa că atunci când ați rezervat acea “vilă” în Toscana, era de fapt o cameră mică și fără aer condiționat? Amuzant, arăta mult mai bine pe ecranul computerului.

6. Nimeni nu v-a explicat că în luna iulie în Rio este iarnă și ați luat cu dvs. doar 5 cămăși hawaiene și 3 perechi de pantaloni scurți.

7. Ce faceți dacă aveați nevoie de o vacanță odihnitoare și ați nimerit, în New Orleans, în mijlocul unei petreceri Mardi Gras iar cineva v-a furat încălțămintea?

8. Da, cu siguranță pozele camerelor de hotel postate pe internet cu fost realizate cu obiectiv superalgular, care mărește mult perspective.

9. Probabil că va trebui să îl contactați pe Procurorul General sau să apelați la un for internațional pentru a reclama faptul că site-ul de pe internet v-a luat banii de 3 ori de pe cardul de credit în loc să o facă doar o dată.

10. Pare ciudat că nu era niciun taximetrist pe aeroport la 3 dimineața, când ați aterizat în Costa Rica, și atunci vă gândiți ce bine ar fi fost să vă aranjați un transfer până la hotel prin agenția de turism.

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,326
  • Înscris: 14.08.2007

 koder, on 26th January 2010, 02:06, said:

(Analiză publicată în revista americană ?TRAVEL AGENT?)
Nu am nimic cu agentiile de turism, insa cele mai bune 2 concedii din viata mea (si singurele cu adevarat memorabile) au fost organizate de mine, fara nici o interventie a agentiilor de turism si au fost trasee destul de complexe. Printre restul s-au numarat si concedii cumparate direct de la agentii de turism, au fost ok si alea, dar nimic memorabil. E drept ca mi-a luat ceva timp sa-mi fac un traseu, sa gasesc hotelurile cele mai bune, conexiunile cele mai bune, etc. Nu zic ca oricine poate face asta si nici ca nu ar trebui sa se apeleze la agentiile de turism ... e clar ca pentru majoritatea e cea mai simpla cale pentru a putea avea un concediu fara griji prea mari, eu unul insa prefer sa-mi fac singur organizarea. Exista foarte multe site-uri de turism cu review-uri de unde poti afla pareri avizate despre hoteluri, restaurante, locatii, etc iar daca ai rabdare si timp de investit in "cercetare" te descurci si singur. Bineinteles ca "time is money" si de aceea poti iesi mai rentabil cu agentia decat sa faci tu "cercetare" pe internet, dar la mine e mai mult un hobby chestia asta, iar traseele pe care mi le fac eu nu le-am gasit la nici o agentie in oferta. Iar ca pret ofertele agentiilor sunt bune pe destinatiile foarte populare gen Grecia/Turcia, cateodata si Austria, cand iesi din destinatiile standard deja preturile nu mai sunt grozave. Eu unul deja mi-am facut traseele pentru urmatoarele 5 concedii :)

Edited by utopium, 26 January 2010 - 04:07.


#3
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 utopium, on 26th January 2010, 04:00, said:

Nu am nimic cu agentiile de turism, insa cele mai bune 2 concedii din viata mea (si singurele cu adevarat memorabile) au fost organizate de mine, fara nici o interventie a agentiilor de turism si au fost trasee destul de complexe. Printre restul s-au numarat si concedii cumparate direct de la agentii de turism, au fost ok si alea, dar nimic memorabil. E drept ca mi-a luat ceva timp sa-mi fac un traseu, sa gasesc hotelurile cele mai bune, conexiunile cele mai bune, etc. Nu zic ca oricine poate face asta si nici ca nu ar trebui sa se apeleze la agentiile de turism ... e clar ca pentru majoritatea e cea mai simpla cale pentru a putea avea un concediu fara griji prea mari, eu unul insa prefer sa-mi fac singur organizarea. Exista foarte multe site-uri de turism cu review-uri de unde poti afla pareri avizate despre hoteluri, restaurante, locatii, etc iar daca ai rabdare si timp de investit in "cercetare" te descurci si singur. Bineinteles ca "time is money" si de aceea poti iesi mai rentabil cu agentia decat sa faci tu "cercetare" pe internet, dar la mine e mai mult un hobby chestia asta, iar traseele pe care mi le fac eu nu le-am gasit la nici o agentie in oferta. Iar ca pret ofertele agentiilor sunt bune pe destinatiile foarte populare gen Grecia/Turcia, cateodata si Austria, cand iesi din destinatiile standard deja preturile nu mai sunt grozave. Eu unul deja mi-am facut traseele pentru urmatoarele 5 concedii :)

Forumul acesta este extrem de util daca vrei sa iti faci planurile singur.Insa exista numeroase persoane care nu isi pot organiza singuri concediile plus ca de exemplu pentru Turcia si nu numai pentru cazare pretul unei camere la ca recepetie este infinat mai scump decat pretul la o agentie sau site de rezervari.

Imi amintesc ca in Antalya la un moment dat erau 2 masini de romani oprite intr-un parc. Venisera in Antalya fara rezervari fiindca au crezut ca la fata locului este mult mai ieftin si nu gaseau nimic acceptabil.In final s-au cazat tot printr-o agentie de turism.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006
Nu te impiedica nimeni sa iti faci propriul traseu, sa iti alegi hotelurile, si apoi sa le rezervi prin agentie. Mersul pe cont propriu nu exclude colaborarea cu o agentie.

Sint agentii mari, tur-operatori gigant, care ofera in principal rezervari de cazare, nu circuite pre-stabilite. Sau, pentru usurinta alegerii, selecteaza 2 - 3 hoteluri in citeva destinatii cautate, si le afiseaza in vitrina. Ceea ce nu reduce posibilitatile lor la asta. Tu poti intra si cere cazare unde vrei. Aproape orice agentie va poate rezerva hotel si transport aproape oriunde pe glob. Si la preturi bune. Nu poti obtine ca persoana fizica tarife mai bune decit un gigant ca TUI.

Eu merg in toate concediile "pe cont propriu", adica nu ma inscriu la circuite cu autocar si ghid, ci imi stabilesc traseul/sejurul singur. Dar rezervarile le fac prin agentii. E foarte comod sa rasfoiesti un catalog si sa alegi un hotel.

#5
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 05.01.2008
optez sa-mi fac singura concediul
nu agentiilor de turism,care de cele mai mult ori te mint privind informatiile legate de cazare
nu si pentru ca la agentie gasesc acelasi concediu de 3 x mai scump!

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 22.07.2005
Daca mergi la profesionisti nu ai cum sa pierzi, cel putin pentru vacantele de distanta medie sau mare.

#7
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 abancor, on 26th January 2010, 09:14, said:

Nu poti obtine ca persoana fizica tarife mai bune decit un gigant ca TUI
serios???? cum ai ajuns la asa o concluzie (exceptand poate grecia si turcia)?

Edited by jjy, 09 April 2010 - 11:07.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006
Pentru ca TUI cumpara engros.

#9
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 abancor, on 11th April 2010, 00:38, said:

Pentru ca TUI cumpara engros.
nu stiu cum cumpara TUI, dar eu cand mi-am facut rezervarile pentru concediile de anul asta, in ianuarie pentru Paris-luna iulie, si in februarie pentru Spania-luna septembrie, nu am gasit la nici o agentie, inclusiv Tui, preturi mai bune decit le-am gasit eu singurel. si nici ofertele ulterioare care au aparut nu erau mai bune.
poate, pentru rezervari facute in ultima clipa, sunt ok agentiile. dar pentru early booking nici intr-un caz.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006
Tu singur unde? Direct la hotel? La hoteluri din cataloagele tur-operatorilor? Pentru ca: nu toate hotelurile sint pe lista tuturor turoperatorilor, nu toate sint cumparate in avans, pentru early-booking hotelurile pot vinde prin agentii pe internet, pentru ca nu sint presate de ocupare etc. Io n-am patit niciodata sa vad la receptie pret mai mic decit am platit acasa, la rezervare, iar diferenta era intre 15 si 100%. Poate, daca cautam pensiuni sau hoteluri care nu lucreaza cu agentia la care m-am dus, sau cu agentii in general, eventual doar pentru intermediere, gaseam la acelasi pret.

Bineinteles ca rezervarea pe net va continua sa cistige teren, mare parte din activitatea turistica se va muta acolo, implicit agentiile. Fara un centralizator de hoteluri, cum este o agentie, online sau nu, cred ca ti-ar fi greu sa iti cauti hotel. Nu imposibil, sint destui care isi cauta prin recomandarile de pe siteurile de impresii turistice, dar in continuare majoritatea va apela la o baza de date centralizata, a unei agentii, fie ea TUI, sau venere.com.

Edited by abancor, 11 April 2010 - 07:43.


#11
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
conteaza unde? sau daca la hotelurile tour operatorilor sau nu? ai impresia ca incalzeste cu ceva daca hotelul x care satisface toate nevoile clientului este pe lista agentiilor? pe mine ca si client ma intereseaza sa platesc un pret cat mai bun pentru o calitate corespunzatoare. cistig banii mult prea greu si ii adun si mai greu ca sa umplu buzunarele patronilor unei agentii de turism, care de cele mai multe ori umbla cu cioara vopsita (ma refer la agentii din ro). ca fac rezervarea direct la hotel, pe un site de rezervari sau la un mare tour operator nu ma intereseaza cat timp raportul calitate-pret este ok.
am o banuiala ca marea majoritate a celor care pleaca prin agentii sunt persoane care prezinta deficiente la utilizarea internetului, la cunoasterea limbii engleza, le este frica/nu stiu de platile on-line sau castiga banii mai usor.
la urma urmei fiecare este liber sa aleaga.

#12
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 jjy, on 9th April 2010, 10:04, said:

serios???? cum ai ajuns la asa o concluzie (exceptand poate grecia si turcia)?


e banal...si logic....

Cazurile exceptate sunt cele ale unor vile/hoteluri/etc. care nu indeplinesc conditiile de colaborare ale unor operatori de genul TUI. Ai vazut tu vreun hotel de 5* care sa nu fie in oferta unui tour-operator indiferent care ar fi acelasa si de unde?
Evident ca o sa gasesti cazare singur cu ""5 euro"" la o pensiune rustica din cine stie ce statiune. Pur si simplu ca unitatea respectiva nu lucreaza cu agentiile sau nu merita sa lucreze cu ele. Sunt valabile ambele sensuri.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006

 jjy, on 11th April 2010, 13:00, said:

conteaza unde? sau daca la hotelurile tour operatorilor sau nu? ai impresia ca incalzeste cu ceva daca hotelul x care satisface toate nevoile clientului este pe lista agentiilor? pe mine ca si client ma intereseaza sa platesc un pret cat mai bun pentru o calitate corespunzatoare. cistig banii mult prea greu si ii adun si mai greu ca sa umplu buzunarele patronilor unei agentii de turism, care de cele mai multe ori umbla cu cioara vopsita (ma refer la agentii din ro). ca fac rezervarea direct la hotel, pe un site de rezervari sau la un mare tour operator nu ma intereseaza cat timp raportul calitate-pret este ok.
am o banuiala ca marea majoritate a celor care pleaca prin agentii sunt persoane care prezinta deficiente la utilizarea internetului, la cunoasterea limbii engleza, le este frica/nu stiu de platile on-line sau castiga banii mai usor.
la urma urmei fiecare este liber sa aleaga.

Normal ca conteaza, pentru ca sa inteleg ce zici. Anume ca la acelasi hotel ai obtinut, prin email sau telefon, de la receptie, un tarif mai bun decit prin TUI, sau ai gasit un hotel mai ieftin decit alt hotel oferit de TUI? Explicatiile le da edbica2000 imediat deasupra.

Siteul ala de rezervari e tot o agentie. Cont propriu inseamna fie ca te sui in masina si te cazezi unde te prinde noaptea, fie ca rezervi direct la hotel.

Tatai-miu a calatorit pina la 82 de ani, si ar mai fi calatorit si in ziua de astazi daca nu murea, cu circuite organizate de agentii. Nu mi-am dat seama ca ar fi trebuit sa il invat cum sa o arda pe net ca sa nu ii imbogateasca pe patronii agentiilor.

Constat o fobie de agentii, de plata comisionului, fobie nejustificata. Cu ce cioara vopsita ar putea umbla o agentie care iti vinde o camera la hotelul ales de tine?

#14
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 (Analiză publicată în revista americană “TRAVEL AGENT”)

1. Ați dat pe google “vacanță în Mexic” și ați primit 17,8 milioane de rezultate. Aveți nevoie de puțin ajutor pentru alegerea corectă?
   Asa hotarasti unde sa pleci ?
2. Ați făcut rezervare la hotel pe un site obscur și când ați ajuns la destinație v-ați irosit fiecare zi căutând locul de parcare?
 Cine spune ca trebuie sa iti faci rezervarea pe un site obscur? 
3. Câte ore ați fost pus să așteptați de compania aeriană care v-a anulat zborul din cauza unei ninsori abundente?                                                      

 Si daca ai bilete cumparate de la agentie se ridica avionul de la sol pe ninsoare abundenta?



4. Aveți de gând să vă petreceți luna de miere într-un resort unde există doar o piscină mică, în care se află mereu 12 copii gălăgioși?                              

Tocmai din cauza asta este bine ca daca nu tii prea mult la bani sa mergi sa iti gasesti cazare la fata locului,acolo unde te prinde seara. Nu iti convine pleci.




5. Cine știa că atunci când ați rezervat acea “vilă” în Toscana, era de fapt o cameră mică și fără aer condiționat? Amuzant, arăta mult mai bine pe ecranul computerului.
    Idem 4
6. Nimeni nu v-a explicat că în luna iulie în Rio este iarnă și ați luat cu dvs. doar 5 cămăși hawaiene și 3 perechi de pantaloni scurți.
    Trebuie sa fii foarte prost.
7. Ce faceți dacă aveați nevoie de o vacanță odihnitoare și ați nimerit, în New Orleans, în mijlocul unei petreceri Mardi Gras iar cineva v-a furat încălțămintea?
    Idem5 ,plec din zona. Cat despre incaltaminte,aia sa fie paguba.
8. Da, cu siguranță pozele camerelor de hotel postate pe internet cu fost realizate cu obiectiv superalgular, care mărește mult perspective.
    Sa mai raspund si la asta??
9. Probabil că va trebui să îl contactați pe Procurorul General sau să apelați la un for internațional pentru a reclama faptul că site-ul de pe internet v-a luat banii de 3 ori de pe cardul de credit în loc să o facă doar o dată.
    Asta este se poate intampla si la supermarket. Eu cand fac plati pe internet folosesc un card de debit care il alimentez doar cu suma cu care urmeaza sa fac plata. La rezervarea hotelurilor alegi un hotel care nu are ca conditie sa iti blocheze anumita suma de pe cardul de credit.
10. Pare ciudat că nu era niciun taximetrist pe aeroport la 3 dimineața, când ați aterizat în Costa Rica, și atunci vă gândiți ce bine ar fi fost să vă aranjați un transfer până la hotel prin agenția de turism.
     Asa cum scrie sus, este o analiza publicata de o revista americana. Este cunoscut cat de idioti, dobitoci si batuti in cap sunt.

 

Edited by mihai!, 11 April 2010 - 13:57.


#15
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Agentiile de turism exista pentru ca sunt oameni care au nevoie de ele!
Pentru sejur la mare si eu apelez la o agentie pentru ca pretul lor la pachet e mult mai mic decat ce as gasi eu luand individual avion si hotel. La urma urmei nu prea ai treaba cu ei, iei avionul, ajungi la destinatie, te cazezi si gata (la fel merge treaba si la intoarcere). Bineinteles, pot aparea probleme daca sunt neseriosi si iti fac vreo figura (gen - schimba hotelul dupa ce ai dat banii...).  Sunt si exceptii - anul trecut am gasit (si luat) de pe net o vacanta la Calella cu avion si hotel mult sub pretul oferit de agentii.
Insa pentru circuite sau pentru a merge sa vizitezi un oras, daca stii sa te descurci singur e infinit mai rezonabil decat sa mergi organizat. Insa asta presupune niste chestii- o anumita mobilitate, sa ai simt de orientare, sa stii una doua limbi straine, sa lucrezi usor pe net, etc. Nu o vad pe mama sa faca asta!
Dar capeti libertate de miscare, scapi de ghid care de cele mai multe ori e o pacoste, iesi dintr-un grup de 40 de oameni cu care e greu sa ai aceleasi preferinte, te organizezi cum vrei, poti schimba planificarea din mers etc... Asta cere timp, dar rezultatul merita cu varf si indesat!

#16
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Chiar de revelion discutam cu cineva si incercam sa-l fac sa inteleaga ca tu ca persoana (de regula) nu poti negocia cu un hotel si sa obtii un pret mai bun decat cel de la agentie (decat daca vorbim de un hotel din Sinaia de exemplu - unde ajungi odata la 2 luni, deci esti client fidel - stiu un caz de genul).
Dar atunci cand te duci in fiecare an in alta parte - in afara ma refer, e clar ca mai bine apelezi la o agentie care ia de la mamuti gen TUI sau Dertour.
Bineinteles, iti poti rezerva si de pe un site unde gasesti preturi similare, dar daca intampini o problema, unde suni? Deci pana la urma depinde de experienta. Daca vrei sa ai pe cine sa suni, e clar ce alegi.
Eu aleg sa merg cu agentia atunci cand destinatia dorita e dificila sau natura vacantei (destinatie tip exotic sau vacanta tip circuit). Bineinteles, intai ma lamuresc ca ceea ce mi se ofera e fix ceea ce vreau si innebunesc agentia cu intrebari :).
Multi cred ca opteaza pentru agentii si pentru ca sunt... lenesi sau nu stiu sa gaseasca informatiile necesare sau pentru ca pur si simplu nu s-ar descurca. Pana la urma, nu toti ne-am nascut priceputi... Si atunci ramane problema sa gasesti o agentie ok. Aici prima regula e ca agentia sa fie mare - asta ca sa nu-si puna comision mai mult decat e cazul (ca sasupravietuiasca) si in al doilea rand pentru ca in mod sigur lucreaza cu tour operatorii mari si scot si pachete proprii cu preturi negociate, rentabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate