Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Chevrolet Kalos 1.4 16v

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
In final deschid si eu un jurnal de bord la cateva luni bune dupa ce am luat masina.

Este vorba de un Chevrolet Kalos din 2005 cu 102k km la bord.E varianta sedan cu motorul 1.4 16v ce dezvolta 94 de cai ( la 6200rpm ).
Ca dotari am urmatoarele :
- 2 airbaguri
- aer conditionat
- 4 geamuri electrice
- servodirectie
- ABS
- radio CD + 6 boxe ( din fabrica, blaupunkt, se aude frumos dar nu are mp3 :thumbdown: )
- oglinzi electrice incalzite
- gaura in rezervor :naughty:
sper ca nu am uitat ceva

Dupa 4 luni ma declar multumit. Nu am facut multi km, am mers marea majoritate a timpului in oras si ma inteleg bine cu ea. Ii place sa fie turata si sa fie dusa des la benzinarie. I-am luat 4 cauciucuri de iarna Vredestein Snowtrac 2 si acum n-am probleme. Am schimbat becurile ( H4 ) cu Tungsram ceva la 30lei, nu sunt prea multumit dar fata de ce lumanari aveam e mai bine.
Consumul in oras este....mare. Dar cam ma asteptam, de vina e traficul din Bucuresti. Nu am reusit sa scot sub 12.5%. Poate e si stilul meu de mers de vina.

:thumbup:

Attached Files



#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Multi kilometri inainte !! :thumbup:

#3
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,230
  • Înscris: 13.07.2005
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente !

Am avut un Kalos 1.4 16V (varianta in 3 usi) vreme de vre-o 3,5 ani si cca. 50.000 km.

Acum e tot in familie (i-am pasat-o socrului).

Personal am fost foarte mutumit de masinuta - pana acum (are aproape 6 ani - km nu stiu cati a adunat) nu ne-a facut nici o problema !

Totul e sa-i faci reviziile la timp, sa-i dai ulei bun si benzina buna si ... talpaaaa !

Asa cum ai observat, este un motor de turatie - incearca sa schimbi vitezele pe la 3500 rot/min si peste.

NU consuma mai putin daca mergi subturat !!!

Poti in schimb, avea probleme cu supapele (depuneri de calamina).

Inca odata: felicitari pentru achizitie si muuulti km fara incidente !

#4
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Multumesc mult, si voua la fel !

Eu in general schimb la ~3000rpm. Am mers un plin subturat, foarte foarte rar 2500 si un plin 3000+ si am avut acelasi consum. Acum merg 2500-3500 si nu cred sa fie probleme.

#5
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Sa o stapanesti sanatos! Spune-ne te rog cat a costat?

#6
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
A fost 3800E.

#7
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Este un pret bun dupa cum arata masina in poze si dupa dotari!Felicitari si cat mai multi km fara probleme!

#8
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Pentru eventualii curiosi pun o poza cu motorul :thumbup:

In primavara o sa-i fac o revizie mai completa, momentan ma informez asupra pieselor.

Attached Files



#9
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Multi km fara probleme cu masinuta! Arata chiar bine si pretul cred ca e corect. Pune si ceva poze cu interiorul.  :)

#10
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Multumesc frumos. Si tie la fel.
Momentan doar pozele alea le am, iar acum masina e murdara. Cand o s-o spal o sa mai fac poze.

Niste impresii despre masina : Servodirectia e usurica, mai usoara decat la Logan dar mai grea decat la altele. Vizibilitate in spate si in oglinzi e ok, poti vedea in luneta ceva, nu are spatele foarte ridicat. E relativ stabila...fiind destul de ingusta nu sta foarte bine pe curbe luate tare, dar sa fim seriosi, nu e masina pt asa ceva. Motorasului ii place sa fie turat. Cutia de viteze in primele trepte e chiar lunga, nu prea favorizeaza acceleratia rapida. Pe gropi suna destul de rau masina, din ce am citit e o caracteristica a suspensiei, e foarte zgomotoasa.

A auzit cineva sau chiar folosit ulei Rheinol ? Ma bate gandul sa fac schimbul cu el ( versiunea pt GM ) 5W30.

Attached Files



#11
dark_angel_66607

dark_angel_66607

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2015

 Saint666, on 25 ianuarie 2010 - 09:19, said:

In final deschid si eu un jurnal de bord la cateva luni bune dupa ce am luat masina.

Este vorba de un Chevrolet Kalos din 2005 cu 102k km la bord.E varianta sedan cu motorul 1.4 16v ce dezvolta 94 de cai ( la 6200rpm ).
Ca dotari am urmatoarele :
- 2 airbaguri
- aer conditionat
- 4 geamuri electrice
- servodirectie
- ABS
- radio CD + 6 boxe ( din fabrica, blaupunkt, se aude frumos dar nu are mp3 Posted Image )
- oglinzi electrice incalzite
- gaura in rezervor Posted Image
sper ca nu am uitat ceva

Dupa 4 luni ma declar multumit. Nu am facut multi km, am mers marea majoritate a timpului in oras si ma inteleg bine cu ea. Ii place sa fie turata si sa fie dusa des la benzinarie. I-am luat 4 cauciucuri de iarna Vredestein Snowtrac 2 si acum n-am probleme. Am schimbat becurile ( H4 ) cu Tungsram ceva la 30lei, nu sunt prea multumit dar fata de ce lumanari aveam e mai bine.
Consumul in oras este....mare. Dar cam ma asteptam, de vina e traficul din Bucuresti. Nu am reusit sa scot sub 12.5%. Poate e si stilul meu de mers de vina.

Posted Image
am si eu din 2010 una la fel si sunt super multumit de ea. imi schimb uleiul singur si filtrele si in afara ca am acuma o problema cu o roata masina merge super. am consum de 8,5-9 pe oras si 6-6,5 extra urban.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate