Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

plangere contraventionala

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
Am primit o amenda in valoare de 700 ron pentru 2 infractiuni (100 + 600 ron)
Mai jos va voi da toate datele problemei astfel incat sa-mi spuneti ce as putea contesta si unde nu a procedat corect agentul:
- agentul care a facut verbal este un agent de la politia locala (fosta politie comunitara)
- ”infractiunea” a fost comisa in data de 9 decembrie 2009
- procesul verbal mi-a fost adus acasa in data de 10 ianuarie 2010 fiind lasat in usa de catre agent pt ca nu a raspuns nimeni, apartamentul respectiv fiind inchiriat iar chiriasii nefiind acasa. Bunica mea care locuieste in acelasi bloc, a luat procesul din usa chiriasilor, iar 2 zile mai tarziu, au venit 2 agenti care au batut la usa bunicii mele intreband-o daca a luat la cunostinta, desi eu sunt cel care ar fi trebuit sa ia la cunostinta.
- desi totul s-a intamplat pe data de 9 decembrie 2009, procesul verbal este incheiat pe data de 6 ianuarie 2010
- identitatea mea a fost stabilita cu ajutorul numarului de la masina (ceea ce personal nu mi se pare corect, putea sa fie oricine la volan)
- ceea ce scrie in procesul verbal este in totalitate mincinos, in sensul ca lucrurile nu s-au produs cum relateaza agentul.
Acum va invit sa citi prima parte a procesului verbal:
a stationat voluntar cu auto (nr meu de inmatriculare) pe banda nr 1 de circulatie a strazii brailei
marcata si semnalizata corespunzator, in fata la bl a3
din tgl 1, ingreunand traficul rutier
fiind impreuna cu o alta persoana
iar la cererea agentului de politie de a se legitima
acesta a refuzat categoric, a adus injurii si amenintari, facand manevre cu masina inainte inapoi catre agentul de politie pt a se face...
de aici nu se mai intelege, mai este ceva cu demarand in tromba.
- Mentionez ca scrisul de pe procesul verbal nu este citet absolut deloc, scrisul ingramadit fiind foarte greu descifrabil.
- nu stationam, agentul a fost cel care m-a oprit aproape sarindu-mi in fata in timp ce eu cautam loc de parcare
- agentul are si un martor din vaslui (care sper ca fie e fals fie nu va bate atata drum la un eventual proces fiind din alt oras destul de indepartat)
- si eu am martor pasagerul din dreapta
- in procesul verbal, la mentiuni a trecut ”mentiuni verbale: dute ba si lasa-ma, fa ce vrei” din cate stiu eu insusi faptul ca procesul mi-a fost incheiat in lipsa, mie mi-a fost luat dreptul a nota eventuale mentiuni
- am fost incadrat la:
leg 61/1991
actualizata
art2 pct 1
art2 pct 33
Cititi legea aici:
http://www.politiapr...o/legea_61.html
- eu eram in strainatate la data intemeierii procesului verbal si inca sunt
Cam astea ar fi in mare datele problemei, sper ca nu am omis nimic.
Va rog sa imi spuneti care ar fi cea mai buna cale de a formula plagerea contraventionala impotriva acestui proces verbal.
Multumesc anticipat.

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Bai ne*********e, ai incercat sa fugi de la locul "faptei"! Bucura-te ca nu ai luat mai mult.
Ai un noroc pe tine...
Putea sa-ti faca si dosar penal, ca erau motive. Amenda e chiar mica pentru gravitatea faptei!!!
PS:Sper ca ai amenda si pt. nerespectarea bunelor moravuri, nu?
Ba mai mult, te poate baga la zdup pentru amenintare!!!

Edited by reovel, 19 January 2010 - 19:00.


#3
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
TU nu ai inteles-o ca a fost nici o fapta ?
Angentul comunitar m-a oprit pe banda 1, fapt ce nu ii intra in atributii. E putin spus m-a oprit, a sarit de pe trotuar in fata mea, si am franat brusc. La care a inceput sa dea cu palmele in capota, sa ma injure si sa tipe ca-mi da 10 milioane. I-am cerut sa se legitimeze, a continuat sa ma injure, moment in care evident am plecat.
Tot ceea ce e scris in procesul verbal este din imaginatia bogata a agentului.
Va rog sa nu mai raspundeti daca nu cititi cu atentie intreg postul. Am scris clar ca tot ceea ce e in procesul verbal este o minciuna ordinara.

Edited by denimboy, 19 January 2010 - 19:06.


#4
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postdenimboy, on 19th January 2010, 20:05, said:

TU nu ai inteles-o ca a fost nici o fapta ?
Angentul comunitar m-a oprit pe banda 1, fapt ce nu ii intra in atributii. E putin spus m-a oprit, a sarit de pe trotuar in fata mea, si am franat brusc. La care a inceput sa dea cu palmele in capota, sa ma injure si sa tipe ca-mi da 10 milioane. I-am cerut sa se legitimeze, a continuat sa ma injure, moment in care evident am plecat.
Tot ceea ce e scris in procesul verbal este din imaginatia bogata a agentului.
Ei au voie sa te opreasca mai nou.
Oricum, ai comis o ilegalitate, ca altfel nu te oprea. Ceva (grav) tot ai facut.

#5
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
Nu au voie sa te opreasca, tocmai am terminat de citit atributiunile lor in ceea ce priveste traficul, pot da doar amenzi de parcare, de aceea a si scris in procesul verbal ca stationam pe prima banda.
Eu am prezentat lucrurile cum s-au intamplat, ca tu continui sa crezi ca am facut ceva grav este partea a2-a.
Din punctul meu de vedere este un abuz ceea ce a facut agentul si as vrea niste solutii la problema mea.
Multumesc.

#6
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Ai cum demonstra in afara de martori?
Si el poate aduce colegi care sa spuna ca au fost martori (mai ales ca se practica!) dar ca nu au semnat pe procesul verbal.
Esti sigur ca nu stationai?

#7
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
Nu stationam.
Eu am martorul din dreapta. Din cate am inteles agentul nu este prezent la proces, iar singurul martor citat va fi cel din vaslui si cei metionati de mine in plangerea pe care o voi face.
Plangerea de anulare a procesului verbal se face impotriva politiei locale si nu a agentului. Politia locala este reprezentata de un avocat, agentul nu participa la proces, poate doar daca va fi chemat dupa ca martor.

Edited by denimboy, 19 January 2010 - 19:18.


#8
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Nu va merge... iti garantez!
Lupta-te cu eolienele.

#9
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
Eu vroiam sa stiu eventuale greseli de procedura ale agentului de care ma pot lega, de aceea am postat toata situatia mai sus

#10
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postdenimboy, on 19th January 2010, 20:19, said:

Eu vroiam sa stiu eventuale greseli de procedura ale agentului de care ma pot lega, de aceea am postat toata situatia mai sus
Procesul verbal e completat corect din cate spui.
Poate-l poti scana, sa vedem daca e ceva gresit...

#11
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
O sa incerc sa-l si atasez aici scanat.
Sper sa-l primesc zilele urmatoare.
Deocamdata nici eu nu-l am, am spus in primul post ca sunt plecat in strainatate inca dinainte de sarbatori si am fost instiintat telefonic de catre familie.
Din cate am inteles m-as putea lega de faptul ca mi-a fost luat dreptul de a face mentiuni avand in vedere ca procesul verbal a fost completat in lipsa mea, si de faptul ca au trecut mai mult de 30 de zile de la producerea faptei pana cand am fost instiintat, insa nu stiu daca se numara zilele de la producerea faptei sau de la incheierea procesului verbal care a avut loc mult mai tarziu.

#12
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
L-ai semnat in 30 zile de la luarea la cunsotinta? (tu?)
Nu prea cred...
Daca nu, la mine s-a prescris. ;)

#13
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
Pai evident ca eu nu am semnat nimic, nici  nu as avea cum.
Procesul este semnat doar de agentul constatator si martorul din vaslui.
In ce sens s-a prescris ?

#14
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postdenimboy, on 19th January 2010, 20:33, said:

Pai evident ca eu nu am semnat nimic, nici  nu as avea cum.
Procesul este semnat doar de agentul constatator si martorul din vaslui.
In ce sens s-a prescris ?
Adica daca in 30 zile nu-l semnezi (cum ca l-ai luat la cunostinta), se anuleaza. Devine nul.
Cel putin asa era acum 6 luni. Si probabil mai e.
PS:Sa nu se scape bunica-ta sa spuna la vreun securist ca tu stii. Ca se va intoarce impotriva ta.

Edited by reovel, 19 January 2010 - 19:35.


#15
denimboy

denimboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2009
multumesc pt raspuns.
Sa vad ce pot face in sensul asta...

#16
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postdenimboy, on 19th January 2010, 19:41, said:

multumesc pt raspuns.
Sa vad ce pot face in sensul asta...
Cupla...
Sa revii sa ne spui cum ai dres-o!

#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdenimboy, on 19th January 2010, 19:41, said:

multumesc pt raspuns.
Sa vad ce pot face in sensul asta...


   Nu au ce sa-ti faca!!! Nu au nici o dovada ca tu erai la volan,gasesti 10 martori daca vrei care sa spuna ca aia au avut vedenii,ca tu la ora si la data aia erai plecat din tara!!! Cu gunoaie de alea de genul politiei comunitare nu ai ce sa stai de vorba! Nu au nimic filmat,e cuvantul lor impotriva cuvantului tau si a martorilor tai!!! De unde sa stii ca nu era alta masina sau au vazut ei gresit nr de inmatriculare?
  As face misto de ei in instanta!!!  Mie mi-au facut semn de la 50 de metri sa opresc si la oprire cand i-am intrebat de ce m-au oprit mi-au zis ca nu aveam centura! I-am intrebat cum au vazut ca nu am avut centura de la asa distanta si prin geam ionizat? ei nu si nu ,am cerut sa se precizeze ca ca aveam centura,ca ei nu au vazut bine si ca martorul meu din masina declara ca aveam centura. si in instanta i-am facut pe ... garcea. asa ca ...pe ei pe mama lor de spagari si analfabeti!!!

#18
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Tipul oricum nu a semnat procesul verbal.
Deci e (probabil) prescris la ora asta.
PS:Vezi ca daca isi gaseste martori falsi (nici sa nu incerci) dai de dracu. Asa ca nu incerca.

Edited by reovel, 19 January 2010 - 21:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate