Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Ocultismul Nazist

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
IceShadow

IceShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.01.2010
Nu sunt sigur dak am facut bn topicu dar sunt ffff curios despre ocultismul nazist.Deci dak are cnv informatii legate de asa ceva va rog sa postati aici :D Stiu ca S.S. se ocupa si cu o asemenea latura dar am auzit si teori cum ca ar fi doar o propaganda.

#2
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
http://www.fiu.edu/~...cult-reich.html

Also, Google e prietenu' tuturor.

#3
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostIceShadow, on 17th January 2010, 01:21, said:

Nu sunt sigur dak am facut bn topicu dar sunt ffff curios despre ocultismul nazist.Deci dak are cnv informatii legate de asa ceva va rog sa postati aici :D Stiu ca S.S. se ocupa si cu o asemenea latura dar am auzit si teori cum ca ar fi doar o propaganda.

Cred ca mai util ti-ar fi un manual de limba romana.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,619
  • Înscris: 17.08.2007

View Posteu_unul, on 17th January 2010, 03:04, said:

Cred ca mai util ti-ar fi un manual de limba romana.

Nu esti deloc la curent cu moda asta noua de scriere  in limba messengero-romana :)
Eu sunt curios ce se va alege de copilasii astia cand vor ajunge si ei sa aiba un job si va trebui sa scrie un email catre un partener sau client.

#5
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Am văzut un documentar pe Discovery parcă, despre așa-numita Societate Thule. Se găsesc pe net fel și fel de povești pe tema asta, ce o fi adevăr și ce minciună/exagerare/manipulare/dezinformare nu știu, interesat e faptul că în sigiliul Theosophical Society fondată de madam Blavatsky apare svastica:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Ts_seal.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Theosophical_Society_Seal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
IceShadow

IceShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.01.2010
multumesc florin si andutu,ma apuc sa citesc,si o sa incerc sa scriu mai clar pentrru cei pe care ii deranjeaza prescurtarile,deci :
Nu sunt sigur daca am facut bine topicu dar sunt foarte curios despre ocultismul nazist.Deci daca are cineva informatii legate de asa ceva va rog sa postati aici biggrin.gif Stiu ca S.S. se ocupa si cu o asemenea latura dar am auzit si teorii cum ca ar fi doar o propaganda.
Sper ca n-am m-ai facut greseli :D

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Te poți juca seria de jocuri video Wolfenstein. Exact despre așa ceva este vorba.
Trebuie să apară și film.

#8
IceShadow

IceShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.01.2010
poi tocmai din wolfenstein am devenit asa curios despre acest subiect :D

#9
blonda_ironica

blonda_ironica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.02.2010

View Postfloryyn, on 17th January 2010, 10:04, said:

Am văzut un documentar pe Discovery parcă, despre așa-numita Societate Thule. Se găsesc pe net fel și fel de povești pe tema asta, ce o fi adevăr și ce minciună/exagerare/manipulare/dezinformare nu știu, interesat e faptul că în sigiliul Theosophical Society fondată de madam Blavatsky apare svastica:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Ts_seal.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Theosophical_Society_Seal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Svastica este un simbol străvechi,(găsit gravat și pe niște colți de mamut din paleolotic, din Ucraina), în sanscrită SVASTI ASTA însemnând "numai bine tuturor" Este pictograma Soarelui, în mișcarea lui pe Cer. Multe popoare, care se închinau soarelui, au folosit acest simbol.
Doar cu o singură precizare; Imaginea svasticii este de două tipuri; cea cu cârligele orientate spre dreapta și care indică mișcarea contra acelor de ceasornic, ceea ce simbolizează Viața, iar cea orientată în direcția acelor de ceas(ca la naziști)..și ca în imaginile postate de tine :)  semnifică trecerea Timpului, vremea "cositului", direcția spre Moarte, Soarele ce se îndreaptă spre apus, adică mășcarea spre Întuneric.
Îmagini străvechi ale svasticii au fost  gasite in Asia,  Mongolia, India, America Centrala, Rusia....o cunosteau atat celtii, cat si antichii greci, etruschii, egiptianii si mesopotamii. In China, India si Israel  in America Centrala, aztechii si civilizatia Maya au folosit acest simbol pe momunente funerare, pe haine si bijuterii.
S-a gasit svastica pe cladiri bizantine, in scrieri budiste, pe morminte celtice si monede grecesti. In Transilvania ( Siebenbuergen) Romania, s-au gasit vase cu gravuri in forma de svastica. De asemenea, arheologii au scos la lumina svastiche si din fosta Troie, oras antic al Asiei, iar pe statuia Artemide, zeita vietii erau gravate mai multe svastici.In Europa, acest simbol a mai fost gasit pe catacombe romane, pe biserici, pe pavimentele pietelor si pe morminte. In Betleem, pe pavimentul bisericii Nasterii, se gaseste o imensa svastica.
De asemenea se poate vedea si deasupra intrarii intr-un templele din Bali, Indonezia. In perioda preistorica in Babilonia (anii 2000 i.C.), svastica era vazuta ca un simbol religios inconjurat de o aura magica, un talisman aducator de noroc.
In India era unit semnificatul religios la simbolismul astronomic: cu cirligele orientate spre dreapta era emblema Soarelui, al binelui, in sens contrar aducea ghinion. Dupa anul 700 d.H. are un semnificat al numarului zece mii si deci al infinitului.
In sistemul indo-budist, svastica mai este considerata un sigiliu ocult si se regaseste des imprimata pe inima lui Buddha.
Pana astazi nu s-a ajuns la o părere unanimă, unde apare svastica pentru prima data, opera carui popor este.  Dupa parerea altor cercetatori insa ar fi fost adusa pe Pamant in Noaptea Timpurilor de catre alte lumi. In cartea “A Douasprezecea Planeta” de Zecharia Sitchin a fost reprodus simbolul sumerian, asemanator al celui hindù, a celui yogi “Pratuk”, alcelui care se gaseste in  Cartea Tibetana a Mortilor, al celui raelian si a catorva Crop Circles. Este unul si acelasi. Poate se trateaza de cel mai antic simbol existent, legat de originea noastra cosmica. Rușii, care recent au descoperit uimitoare similitudini, uneori pănă la identitate, ale limbii lor cu sanscrita veche, folosesc acest simbol(cel cu directia antiorar) din cele mai vechi timpuri. De la  steagurile vechilor slavi până rublele țariste aveau svastica pe ele...uneori varianta cu trei brațe, alteori cu patru. [ http://www.doodoo.ru/image-2006/09-18-svastika/svastika-07.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Uita-te la filmul Town Creek (2009) :).

#11
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View PostIceShadow, on 17th January 2010, 01:21, said:

Nu sunt sigur dak am facut bn topicu dar sunt ffff curios despre ocultismul nazist.Deci dak are cnv informatii legate de asa ceva va rog sa postati aici :D Stiu ca S.S. se ocupa si cu o asemenea latura dar am auzit si teori cum ca ar fi doar o propaganda.

Ar trebui să plece de la credința în arianism(rasă superioară,etc) și de la acceptarea morții ca final fericit(Ondin,v.dicț de mitologie ante rev.)
Dacă o să înțelegi ideile de atunci și mitologia nordică-o să fie ușor să te descurci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate