Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Partaj mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
Problema e in felul urmator: in urma mortii bunicii, tatal meu nu se mai intelege cu fratii lui in ceea ce priveste mostenirea lasata de parintii lor. As vrea sa stiu, cam cat costa o investigatie, si un partaj a ceea ce este, spre a impartii casa batraneasca intre frati. Mentionez ca in acea casa nu mai sta nimeni in momentul de fata.

ps. cand zic investigatie ma refer la faptul ca atunci cand a murit bunica, au existat niste nereguli, in sensul ca sora tatalui meu, a profitat de starea de sanatate a bunicii si a obligat-o sa semneze anumite chestii. Totusi in ceeea ce priveste asta, stiu ca necesita o munca mai indelungata. Personal, acum ma intereseaza care e procedura unui partaj (aici mai mentionez ca tatal si fratele lui, nu pot vorbi(nu se inteleg si e si un pic de orgoliu la mijloc) cu sora lor.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.


pps. Daca cunoasteti vreun avocat/firma de avocati(seriosi) care se ocupa de asa ceva, nu ezitati sa postati

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Asta-i partea cea mai urata - dupa un deces, toti se mananca de fund pentru a-si insusi bunurile celui decedat.
Daca nu locuieste nimeni acolo, ar fi o idee buna sa dai foc la casa - asa se vor impaca toti.

Pentru partea legala, poti apela cred ca la orice avocat.

#3
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Pelikanu, sfatul cu incendierea casei a venit din putul gandirii....

Ionutz, inteleg ca masa succesorala (mostenirea) se compune dintr-un imobil casa+teren.

Pentru ca exista 3 copii, acestia au o rezerva succesorala (partea din mostenire de care defucnta nu putea sa dispuna prin testament) de 3/4 din masa succesorala.

Daca defuncta a semnat un testament in favoreai fiicei, aceasta putea dispune doar de 1/4 din mostenire, astfel ca, in momentul de fata, fiica ar fi ptutu primi prin testament 1/4 din mostenire.

Deci, mai raman de impartit 3 patrimi din mostenire, iar cum cei trei copii primesc cote egale, rezulta ca fiecare va primi o patrime din mostenire. Daca fiica a primit prin testament o patrime si mai primeste inca o patrime conform legiil, va avea 2 patrimi sau 50% din mostenire.

Odata stabilite cotele din motenire la care fiecare mostenitor are dreptul, cel care vrea sa primeasca in lotul sau casa si terenul va trebui sa le plateasca sulta celorlalti mostenitori (contravaloarea cotelor pe care ceilalti mostenitori le-ar primi). In situatia in care exista un testament in favoarea fiicei, cel mai probabil va primi in lotul sau casa si terenul, urmand sa le plateasca fratilor ei cate 1/4 din valoarea casei si a terenului. Daca fiica nu este dispusa sa plateasca si unul dintre frati doreste casa si terenul in lotul sau, va plati 2/4 din valoarea casei si terenului catre sora, iar 1/4 celuilalt frate.

Daca este vorba despre alte acte, vanzare-cumparare, donatie etc., lucrurile sunt mai complicate si nu intru in detalii fara sa cunosc exact despre ce acte este vorba.

Dezbaterea succesiunii se poate face atat la notar, cat si in instanta.

#4
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Si sfertul ala de mostenire reprezentind cotitatea disponibila, daca printr-un legat din testament i-a dat-o matusii tale, din cate imi amintesc e prezumata o donatie deghizata daca e in dauna mostenitorilor rezervatari

#5
Mihail20

Mihail20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2007
e ca dracu, imi cer scuze pt limbaj dar si familia mea a trecut prin asa ceva. bunica a facut donatie catre fratele lui taica miu si din pacate acesta e avocat, cu asta basta, a facut el imparteala si gata, procesul dura mult mai mult si parintii mei is batrani si nu vroiau sa faca ''naveta'' la tribunal. Instanta s a decis in 6 luni, destul de rapid.Astfel de procese is lungi.

#6
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
Sa inteleg deci ca daca fratii astia nu se inteleg intre ei, se ajunge in instanta? Bun, ii trebuie avocat tatalui meu. Dar avocatul asta, pe cine cheama in instanta, caci cei trei frati nu se inteleg deloc si nici nu vorbesc(iar cand vorbesc, mai mult se cearta). Ceea ce ma intereseaza pe mine e procedura(cine ce face, avocat, tata, unchi, matusa) si cam cat ar costa toata treaba asta(alergatura, succesiune, partaj, medierea certei intre frati, etc), pur informativ, pana in punctul unde instanta(sau cei trei in fata notarului, daca se inteleg) hotaraste ce i se cuvine fiecaruia.

asadar, aveti idei sau sfaturi/sugestii?

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postionutzndr, on 17th January 2010, 14:38, said:

Sa inteleg deci ca daca fratii astia nu se inteleg intre ei, se ajunge in instanta? Bun, ii trebuie avocat tatalui meu. Dar avocatul asta, pe cine cheama in instanta, caci cei trei frati nu se inteleg deloc si nici nu vorbesc(iar cand vorbesc, mai mult se cearta). Ceea ce ma intereseaza pe mine e procedura(cine ce face, avocat, tata, unchi, matusa) si cam cat ar costa toata treaba asta(alergatura, succesiune, partaj, medierea certei intre frati, etc), pur informativ, pana in punctul unde instanta(sau cei trei in fata notarului, daca se inteleg) hotaraste ce i se cuvine fiecaruia.

asadar, aveti idei sau sfaturi/sugestii?


1. Avocatul va ști ce să facă... lasă-l pe el, doar pentru asta e plătit!
2. Un astfel de partaj se taxează de avocat în funcție de locul unde are loc procesul, dar cred că sun 1000 lei nu se va apuca de treaba indifent de oraș...
3. Celelalte cheltuieli, notar, deplasări, alergături, etc, cred că mai înghit vreo 3000-4000 lei....

4. Înarmează-te cu răbdare și tutun! Sau multă răbdare și bani.... mulți... :confuzzled:

#8
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009

View Postionutzndr, on 17th January 2010, 14:38, said:

Sa inteleg deci ca daca fratii astia nu se inteleg intre ei, se ajunge in instanta? Bun, ii trebuie avocat tatalui meu. Dar avocatul asta, pe cine cheama in instanta, caci cei trei frati nu se inteleg deloc si nici nu vorbesc(iar cand vorbesc, mai mult se cearta). Ceea ce ma intereseaza pe mine e procedura(cine ce face, avocat, tata, unchi, matusa) si cam cat ar costa toata treaba asta(alergatura, succesiune, partaj, medierea certei intre frati, etc), pur informativ, pana in punctul unde instanta(sau cei trei in fata notarului, daca se inteleg) hotaraste ce i se cuvine fiecaruia.

asadar, aveti idei sau sfaturi/sugestii?
Singurul meu sfat e sa nu ajungeti in instanta, pentru ca s-ar putea ca dupa plata taxelor de timbru (la valoare), expertize, onorarii avocati, drumuri si nu in ultimul rand stres imens ceea ce revine fiecaruia sa fie infim. Chiar daca nu se suporta, niste oameni cat de cat inteligenti ar trebui sa isi dea seama cand sunt pe drumul gresit. Dupa ce fac o tranzactie nu au decat sa nu se mai salute. Romanii au insa judecata in sange, mor cu dreptatea (lor) de gat. Nu degeaba sunt 2.000.000 de dosare inregistrate in fiecare an. Asta la vreo 3.000 si ceva de juzi.
Ai rostit un cuvant cheie MEDIEREA. Cauta pe net si vei vedea ca e o solutie. Bafta.

#9
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
aduna-i pe toti 3 in fata unui notar/avocat si sa stea de vba.
daca nu le convine imparteala facuta de omul ala, judecata ii papa daca pe cale amiabila nu merge.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate